Co na ścianę zamiast farby? Ciekawe propozycje

utworzone przez | 27 lipca 2023 | 0 komentarzy

27 lipca 2023 | 0 komentarzy

About The Author

Malowanie ścian to tradycyjny sposób na odświeżenie wnętrza. Możesz bawić się kolorami i wielokrotnie zmieniać koncepcję, a także stosować rozmaite szablony i malować na ścianach dowolne wzory. Szukasz alternatywy dla pędzla i wałka? Mamy dla Ciebie 8 propozycji, po które możesz sięgnąć, by stworzyć wyjątkową aranżację w dowolnym wnętrzu Twojego mieszkania lub domu.

Sprawdź co możesz wybrać zamiast farby na ścianę.

1. Naklejki ścienne

Naklejki to najprostszy sposób na udekorowanie pomalowanej ściany. Nowoczesne naklejki dostępne są w różnych wzorach i kształtach, od abstrakcyjnych motywów, przez wzory geometryczne, po motywy bajkowe, przyrodnicze oraz typografię. Możesz zdecydować się na gotowe naklejki lub wybrać naklejki na zamówienie, które zostaną stworzone w oparciu o indywidualny projekt. Wybierz produkt z warstwą klejącą dopasowaną do pomalowanych ścian i dodaj dowolnemu wnętrzu wyjątkowego charakteru w maksymalnie prosty sposób.

2. Tapety i fototapety na wymiar

Tapety są jedną z najpopularniejszych alternatyw dla farb. Dostępne w szerokiej gamie wzorów, kolorów i tekstur. Możesz wybrać tradycyjne motywy geometryczne czy roślinne, bądź postawić na oryginalne abstrakcje.

Chcesz okleić ścianę za pomocą spersonalizowanego produktu? Postaw na fototapety! Nowoczesne fototapety wykonywane są na papierze lateksowym, zadrukowywane z zastosowaniem druku UV (w brytach na styk) oraz laminowane. Na fototapecie na wymiar może pojawić się dowolne zdjęcie, grafika lub ilustracja, zarówno pobrana z obszernej bazy, jak i pochodząca z własnych zasobów (pod warunkiem, że autorskie zdjęcie lub grafika mają odpowiednią rozdzielczość!).

3. Drewno i panele ścienne

Zamiast farby na ścianę, możesz również zastosować drewniane deski lub panele. Dzięki temu rozwiązaniu dodasz wnętrzom naturalnego charakteru i przytulnego wyglądu. Deski dowolnej grubości i szerokości możesz zamontować w pionie, poziomie lub w różnych układach wzorów (np. w popularnej jodełce francuskiej lub węgierskiej). Każda z tych opcji będzie miała wpływ na sposób postrzegania proporcji wnętrza, dlatego dopasuj sposób montażu drewna do indywidualnych cech wnętrza.

Drewno jest rozwiązaniem stosunkowo drogim, a jego popularnym zamiennikiem są… panele z tworzywa sztucznego. Wybierz panele ścienne lub podłogowe w kolorze i wzorze, które najbardziej pasują do Twojej wizji. Zwróć szczególną uwagę na poprawność montażu – w przypadku paneli wszelkie niedociągnięcia będą zdecydowanie bardziej widoczne niż w przypadku drewna.

4. Kamień, cegła lub beton

Każda z tych propozycji będzie doskonałym rozwiązaniem do nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych wnętrz. Pamiętaj o zachowaniu równowagi w pomieszczeniu. Nadmiar tych ciężkich (dosłownie i w przenośni) materiałów może przytłaczać – kamień, cegłę lub beton najczęściej eksponuje się wyłącznie na jednej ze ścian.

5. Panele szklane z nadrukami

Jeśli zastanawiasz się, co na ścianę w kuchni zamiast farby to panele szklane będą jednym z trzech podstawowych rozwiązań, które przyjdą Ci do głowy (obok płytek ceramicznych i lacobelu). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na panele szklane również w innych pomieszczeniach, np. w salonie, przedpokoju czy sypialni. Szkło hartowane jest cięte na wymiar i zadrukowywane z zastosowaniem druku UV od wewnętrznej / roboczej strony. Panele mogą więc eksponować dowolne zdjęcia i grafiki, a dzięki swojej błyszczącej powierzchni – zawsze dodają wnętrzom elegancji.

6. Panele tapicerowane na ściany

To rozwiązanie cieszące się od kilku sezonów ogromną popularnością. Panele dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach oraz kolorach i rodzajach tapicerek. Do wyboru masz między innymi panele prostokątne, kwadratowe i heksagony. Możesz zainstalować je na całej ścianie lub tylko na jej części, tworząc oryginalny wzór, zgodny z Twoją wizją danego pomieszczenia. Panele tapicerowane zapewniają dodatkowo skuteczną izolację akustyczną (wyciszają wnętrze) i termiczną, sprawiając, że wnętrze jest przytulniejsze i cieplejsze.

7. Sztukateria

Sztukateria to zbiorcza nazwa dla dekoracyjnych elementów wykonanych z gipsu, stiuku lub innego tworzywa sztucznego, które można zamontować na ścianie, ale również suficie czy tzw. skosach. Sztukateria nie jest rozwiązaniem, które zastępuje farbę! To dekoracja, która urozmaica wygląd pomalowanej ściany i nadaje jej eleganckiego charakteru. Do najpopularniejszych wzorów zaliczają się rozety i listwy / fryzy, za pomocą których na ścianach tworzone są dekoracje przypominające puste ramy.

8. Lustra

Lustrzana ściana efektownie rozjaśni i optycznie powiększy każde wnętrze. Możesz zastosować lustra samoprzylepne w dowolnych rozmiarach i kształtach, bądź zdecydować się na zamówienie luster na wymiar. Lustra na ścianie mogą być bez ram i zajmować 100% wybranej powierzchni lub posiadać efektowne ramy, np. drewniane.

9. Drukowanie na ścianie

Druk ścienny to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego malowania ścian farbą. Dzięki tej innowacyjnej technologii możesz zrezygnować z pędzli i wałków, zastępując je precyzyjnym nadrukiem o wyjątkowej jakości. Druk UV pozwala przenieść na ścianę najbardziej skomplikowane wzory, zdjęcia czy grafiki, tworząc trwały i estetyczny efekt, który wyróżnia się głębią kolorów i detalami. Co więcej, technologia ta jest bezpieczna dla różnych powierzchni – od gładzi gipsowej po drewno i szkło – ponieważ nie emituje wysokiej temperatury. Druk ścienny to doskonały sposób, aby nadać wnętrzom unikalny charakter, bez konieczności stosowania farby.

Podsumowanie

Co zamiast farby na ściany? Do wyboru masz między innymi tapety i fototapety, drewno w różnych postaciach, tekstylne panele, beton, cegłę… Przy wyborze alternatyw dla farby weź pod uwagę własne preferencje oraz uniwersalność i funkcjonalność rozwiązania. Pamiętaj również, że każda z propozycji wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni przed montażem wybranej dekoracji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 18 =