Co to jest i na czym polega druk eco-solventowy?

utworzone przez | 22 października 2021 | 0 komentarzy

22 października 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Druk eco-solventowy to jeden z trzech rodzajów druku solwentowego i jedna z wielu dostępnych współcześnie technik druku. Zarówno druk solwentowy, jak i ecosolvent, stosowane są przede wszystkim w druku wielkoformatowym (umożliwiają tworzenie wysokiej jakości nadruków o powierzchni nawet kilkuset metrów kwadratowych!) oraz do zadrukowywania materiałów nietypowych, m.in. różnego rodzaju folii, siatek banerowych czy plandek samochodowych. W druku solwentowym i ecosolwentowym stosuje się farby / atramenty z nośnikami – rozpuszczalnikami, które gwarantują optymalne wniknięcie atramentu w podłoże i maksymalnie trwały efekt nadruku. Szacuje się, że trwałość nadruków wykonanych techniką ecosolwentową wynosi około 2 lata, co zaspokaja potrzeby zdecydowanej większości kampanii bilbordowych. Czym charakteryzuje się druk ecosolwentowy i czym różni od solwentu? Jak działa ploter solwentowy i jakie tusze / atramenty solwentowe / ecosolwentowe znajdują zastosowanie w tej metodzie druku?

Nadruk eco-solventowy – co to jest?

Aby zrozumieć czym jest druk ecosolventowy należy przeanalizować metodę druku solwentowego i jej rodzaje.

Druk solwentowy, nazywany potocznie drukiem wielkoformatowym, to ekonomiczna metoda wykonywania trwałych nadruków na niemal każdym podłożu i w dowolnych formatach, najczęściej stosowana w realizacjach wielkoformatowych (stąd potoczna nazwa metody). Solwent powstał jako metoda, która miała umożliwiać wykonywanie dobrej jakości, trwałych nadruków na nowych materiałach – różnego rodzaju tworzywach sztucznych, przede wszystkim foliach i PCV. Te nienasiąkliwe podłoża wymagały zastosowania nowej metody i innych niż tradycyjne / wodne farb drukarskich. W druku solwentowym wykorzystuje się specjalne atramenty solwentowe / tusze solwentowe, które powstają na bazie rozpuszczalników organicznych. Zastosowanie rozpuszczalnikowych farb umożliwia zadrukowywanie materiałów nienasiąkliwych, które nie przyjmują zwykłych, wodnych farb drukarskich. To również gwarancja optymalnej trwałości i wytrzymałości gotowych nadruków, które charakteryzują się bezkonkurencyjną odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, w tym: skrajne temperatury, promieniowanie UV oraz opady deszczu i śniegu.

Czym jest i na czym polega druk eco-solventowy?

Rodzaje druku solwentowego

Druk solwentowy dzieli się na trzy rodzaje, w zależności od ilości i rodzaju zastosowanego rozpuszczalnika:

 • druk solwentowy twardy – najwięcej rozpuszczalnika i najwyższa trwałość nadruków (od 3 do nawet 7 lat), produkty zadrukowane metodą solwentową przeznaczone są do stosowania wyłącznie na zewnątrz (we wnętrzach ulatniające się z nich pozostałości nośników / rozpuszczalników wydzielają dość intensywny i nieprzyjemny zapach i mogłyby negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie ludzi)
 • druk solwentowy mild – obniżona ilość rozpuszczalnika w atramencie / farcie solwentowej, a co za tym idzie – niższa trwałość (najczęściej szacowana na okres 2-3 lat), nadruki wykonane metodą druku solwentowego mild stosowane są na zewnątrz budynków
 • druk ecosolwentowy – w farbach ecosolwentowych wyeliminowano szkodliwe dla środowiska rozpuszczalniki, a jako nośnik barwników zastosowano bezpieczny kwas mlekowy, trwałość nadruków ecosolwentowych określa się na okres do 2 lat (specjaliści podkreślają, że to czas wystarczający dla większości materiałów reklamowych stosowanych w ramach kampanii marketingowych!), materiały reklamowe zadrukowane z wykorzystaniem druku ecosolventowego mogą być bezpiecznie stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Ploter eco-solventowy – jak działa?

Ploter eco-solventowy to przemysłowe urządzenie drukujące, które pozwala na zadrukowywanie (w zależności od modelu) w maksymalnej szerokości ponad 6m (w D-POS mamy maszyny do 1,6 m). Wysokiej klasy ploter ecosolwentowy zapewnia wysoką rozdzielczość (nawet do 1440 dpi) oraz system ciągłego podawania atramentu (gwarancja dokładnego odwzorowania projektu bez nieestetycznych przerw czy odbarwień). Plotery eco-solwentowe umożliwiają wykonywanie nadruków na papierze, folii samoprzylepnej, banerach, siatkach, tkaninach typu canvas itp.

Druk ecosolwentowy - czym jest?

Jak powstają wydruki eco-solventowe?

Rolowe plotery eco-solventowe realizują nadruki na różnego rodzaju podłożach, dostarczanych w rolach. Jak powstaje nadruk ecosolwentowy?

 1. Podłoże (np. folia) nawinięte na rolę jest umieszczane w tylnej części maszyny / plotera.
 2. Odwijane z roli podłoże jest przesuwane przez rolki napędzające plotera w kierunku głowicy drukującej.
 3. W odpowiedniej odległości przed głowicą (od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów) – podłoże jest przesuwane po podgrzanej powierzchni urządzenia (temperatura może dochodzić, w zależności od rodzaju zadrukowywanego podłoża, nawet do 50 st.C).
 4. Podczas podgrzewania w podłożu (np. folii) otwierają się mikropory, w które w kolejnym etapie będzie wsiąkała farba / tusz wraz z nośnikiem (rozpuszczalnikiem organicznym).
 5. Etap zadrukowywania podłoża – atrament z nośnikiem jest nanoszony na podłoże za pomocą głowicy plotera, zgodnie z projektem. Tusz wsiąka w powierzchnię (i mikropory!) podłoża, a nośnik, po zetknięciu z podgrzanym podłożem – ulatnia się.
 6. Zadrukowane podłoże przesuwa się po kolejnych powierzchniach urządzenia, których temperatura jest stopniowo obniżana – następuje proces zamykani mikroporów poprzez studzenie podłoża.
 7. W sekcji osuszania / dosuszania następuje całkowite ostudzenie podłoża – atrament pozostaje stale związany z materiałem, a z podłoża wydobywają się pozostałe porcje nośnika / rozpuszczalnika.

Druk ecosolventowy na folii – najważniejsze cechy i właściwości

Druk eco-solventowy cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim dlatego, że metoda jest równocześnie ekonomiczna i proekologiczna, a nadruk ecosolwentowy jest wystarczająco trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Materiały reklamowe / marketingowe wykonane z wykorzystaniem ecosolwentu w zupełności zaspokajają potrzeby większości kampanii outdoorowych – zarówno w kwestii jakości wydruku, jak i jego estetyki i trwałości.

Najważniejsze cechy druku eco-solventowego:

 • trwałość – wydruki eco-solwentowe są odporne na zmienne temperatury, promieniowanie UV i opady atmosferyczne,
 • wysoka rozdzielczość i dowolny format – wydruki ecosolventowe realizowane są w stosunkowo wysokiej rozdzielczości, z zastosowaniem palety barw CMYK, co umożliwia dokładne odwzorowanie projektów i wysokie walory estetyczne gotowych materiałów, bez względu na ich format (druk ecosolventowy stosowany jest przede wszystkim do produkcji materiałów wielkoformatowych!),
 • niski koszt nadruku – metoda druku eco-solventowego nie wymaga przygotowywania generujących dodatkowe koszty matryc, sit lub klisz, dzięki czemu koszty druku nawet pojedynczych egzemplarzy są niższe niż w przypadku innych metod (np. sitodruku)
 • szybka realizacja zleceń – brak konieczności przygotowywania matryc, sit czy klisz pozwala na szybkie realizowanie zleceń, które mogą być gotowe do odbioru i użytku nawet w ciągu kilku / kilkunastu godzin (w zależności od wielkości wydruku i ilości zamówionych sztuk),
 • możliwość zastosowania na nietypowych nośnikach / podłożach – metoda ecosolventowa może być z powodzeniem stosowana na materiałach nienasiąkliwych, z PCV w składzie.

Zastosowanie druku eco-solventowego

Druk eco-solventowy umożliwia trwałe pokrywanie rozpuszczalnikowymi farbami drukarskimi różnego rodzaju materiałów, w tym materiały, w których skład wchodzi polichlorek winylu (znany jako PCV). To metoda drukarska, po którą sięgają twórcy wielkoformatowych nośników reklam wewnętrznych i zewnętrznych. Nadruki eco-solventowe wykonuje się m.in. na bilboardach, szyldach, pylonach, plandekach samochodowych, foliach do oklejania szyb oraz samochodów / pojazdów.

Co to jest i na czym polega druk eco-solventowy?

Podsumowanie

Druk eco-solventowy to odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka, szukającego w usługach poligraficznych rozwiązań proekologicznych, pozwalających na uzyskanie wysokiej jakości, trwałych druków wielkoformatowych w maksymalnie bezpieczny dla środowiska i ludzi sposób. Ecosolwent to jeden z rodzajów druku solwentowego (obok tzw. twardego solwentu i solwentu mild), który dla uzyskania odpornych na warunki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne nadruków, korzysta z atramentów rozpuszczalnikowych – to tusze z nośnikami, dzięki którym farba wiąże się z podłożem optymalnie mocno. W druku eco-solventowym stosuje się atrament eco-solventowy powstający na bazie kwasu mlekowego. Wydruki eco-solwentowe powstają na ploterach ecosolwentowych, a trwałość banerów reklamowych, nadruków na plandekach i różnego rodzaju foliach wynosi około 2 lat.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =