Nóż oscylacyjny – do czego służy?

utworzone przez | 17 marca 2021 | 0 komentarzy

17 marca 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Nóż oscylacyjny to rozwiązanie pozwalające na precyzyjne cięcie szerokiego zakresu materiałów, w tym materiałów bardzo grubych i bardzo cienkich, elastycznych / półsztywnych materiałów i o niskiej gęstości. Oscylacyjne noże do ploterów tnących sprawdzają się wszędzie tam, gdzie frezarka porwałaby materiał na strzępy, a laser puściłby go z dymem (dosłownie!). Noże oscylacyjne są dostępne z różnymi ostrzami, umożliwiającymi optymalne dopasowanie rodzaju ostrza do konkretnego materiału i projektu. Jak działa nóż oscylacyjny? Jakie materiały można obrabiać z użyciem plotera z nożem oscylacyjnym? Jakie rodzaje ostrzy mamy do wyboru?

Nóż oscylacyjny CNC – co to jest?

Noże oscylacyjne to ostrza montowane w urządzeniach CNC, czyli nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie maszynach do frezowania. Projekty realizowane z wykorzystaniem obrabiarek CNC gwarantują szybką i wydajną pracę oraz obróbkę materiałów na bardzo wysokim poziomie jakościowym. Ostrza oscylacyjne wykonane są najczęściej z węglika spiekanego i montowane w wybranym ploterze, którego mechanizm porusza nożem w górę i w dół, a także dowolnie obraca (w zależności od rodzaju ostrza oraz rodzaju pracy i obrabianego materiału).  Zjawisko oscylacji (od którego pochodzi nazwa noża oscylacyjnego) polega na cyklicznej zmianie skoku noża oscylacyjnego względem układu przestrzennego, opisywanego jako XYZ, co pozwala na wyeliminowanie zaciągnięć i pogięć materiału poddawanego obróbce.

Głowica z nożem oscylacyjnym może zostać zamontowana w odpowiednim ploterze tnącym oraz w każdej maszynie CNC firmy AXYZ

Zastosowanie noża oscylacyjnego

Ploter z nożem oscylacyjnym to obowiązkowe urządzenie w parku maszyn każdej nowoczesnej firmy zajmującej się obróbką materiałów specyficznych, przede wszystkim elastycznych / półsztywnych.

Jakie materiały można ciąć ostrzem oscylacyjnym?

Nóż oscylacyjny umożliwia wycinanie dowolnych kształtów z następujących materiałów:

 • folie (różne rodzaje i grubości, m.in.: folii magnetycznej, samoprzylepnej, odblaskowej, maskującej, winylowej)
 • gumy (w tym: gumy zbrojne i gumy silikonowe)
 • pianki poliuretanowe
 • polipropylen i polietylen
 • papier, tektura (również falista)
 • korek
 • styropian
 • tworzywa stosowane do produkcji różnego rodzaju uszczelek
 • różnego rodzaju tkaniny (m.in. tkanin poliestrowych, tkanin nylonowych, filcu, skaju) oraz skóry
 • wykładziny.

Wszystkie wymienione wyżej tworzywa mogłyby zostać poszarpane, spalone lub zniszczone podczas prób obrabiania ich z użyciem innych technologii niż nóż oscylacyjny, zarówno tradycyjnych noży i frezarek, jak i najnowocześniejszych laserów, bądź zastosowanie tych technologii nie zapewniałoby odpowiedniej jakości wykonania cięć. Użycie noża oscylacyjnego umożliwia łatwą i wydajną pracę oraz gwarantuje czyste i gładkie krawędzie obrobionych materiałów.

Jakie branże korzystają z urządzeń CNC wyposażonych w nóż oscylacyjny?

Plotery z nożami oscylacyjnymi wykorzystywane są m.in. przez przedsiębiorstwa działające w sektorach:

 • motoryzacyjnym (np. do wycinania dywaników samochodowych),
 • termoizolacyjnym (np. do wycinani uszczelek),
 • odzieżowym i obuwniczym (np. do wycinania elementów / komponentów ubrań i butów),
 • producenci wykładzin i dywanów (do wycinania i docinania wykładzin i dywanów w konkretny kształt lub na konkretną długość, np. zgodnie z zamówieniem),
 • producenci zabawek (np. do tworzeni puzzli piankowych),
 • producenci akcesoriów sportowych i turystycznych (np. do tworzenia mat do ćwiczeń, mat do jogi, karimat, piankowego zabezpieczenia na podłogi w siłowniach itp.),
 • sektorze zajmujący się produkcją materiałów POS (np. do tworzenia materiałów reklamowych i marketingowych z folii, pianek, opakowań z tektury falistej itp.).

Nóż oscylacyjny – budowa, działanie, rodzaje

Noże oscylacyjne są zbudowane z trzpienia (przeważnie w formie walca o długości od kilkunastu lub kilkudziesięciu milimetrów) oraz ostrza. Ostrza do noży oscylacyjnych mogą mieć różną długość i grubość – najczęściej są bardzo smukłe i mają ostry kąt, dzięki któremu szerokość wcięcia jest minimalna. Ponadto noże mogą posiadać ostrza jednostronne i dwustronne – częściej używane są ostrza dwustronne, które umożliwiają wykonywanie pracy wielokierunkowej.

Wybór odpowiedniego ostrza oscylacyjnego zależy od: rodzaju i grubości materiału, z którym będziemy pracować oraz rodzaju narzędzia oscylacyjnego i typu uchwytu noża (mocowanie na gwint, uchwyt okrągły lub płaski).

Nóż oscylacyjny zamontowany w urządzeniu CNC to nóż napędzany pneumatycznie, poruszający się w osi Y, z prędkością około 7 tysięcy uderzeń na minutę. Nieco inaczej pracują noże oscylacyjne dociskowe, pracujące w osi Y, ale z powierzchnią tnącą prostopadłą do ruchu.

Podsumowanie

Noże oscylacyjne to smukłe ostrza, z ostrym kątem, które montuje się w zaawansowanych technologicznie maszynach do frezowania. Napędzane pneumatycznie noże pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych cięć w materiałach, które cięte tradycyjnymi nożami lub laserem mogłyby ulec zniszczeniu, lub mieć nieestetyczne wykończone brzegi. Urządzenia CNC z nożami oscylacyjnymi wykorzystywane są m.in. do cięcia: folii, gumy, pianki, tektury falistej, styropianu i korka, a także materiałów tekstylnych i skóry. Ploter z nożem oscylacyjnym to jedno z ważniejszych urządzeń w parkach maszyn producentów materiałów POS.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − sześć =