Lacobel – czym jest i jakie są jego rodzaje?

utworzone przez | 26 czerwca 2020 | 0 komentarzy

26 czerwca 2020 | 0 komentarzy

About The Author

Osoby, które zastanawiają się, w jaki sposób wykończyć ściany w swojej kuchni, bardzo często w propozycjach materiałów do wykorzystania otrzymują lacobel. Co to jest? Mówiąc najprościej jest to szkło lakierowane w jednorodnym kolorze, najczęściej wg wzornika RAL, które stanowi doskonałą alternatywę dla płytek, kafli, drewna oraz innych materiałów wykorzystywanych do wykończenia ścian i szafek kuchennych. Cieszy się w naszym kraju coraz lepszymi opiniami – nie ma w tym nic dziwnego, bo lacobel do kuchni ma bardzo wiele zalet. Poznajmy je lepiej.

Szkło lacobel – co to jest?

Zacznijmy od początku, a więc od wyjaśnienia, czym jest szkło lacobel. Otóż jest to szkło jednorodnie lakierowane, które powstaje przy wykorzystaniu specjalnej technologii float. Może mieć również formę szkła odżelazionego (tzw. opti white, dla idealnego odwzorowania koloru), które podlega procesowi lakierowania. D-POS, jako jedna z nielicznych firm na rynku, zawsze hartuje szkło przed lakierowaniem, dzięki czemu jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, zaś my możemy otrzymywać różnorodne wersje kolorystyczne do kuchni.

Wiele osób używa zwrotu „lacobel” dla nazwania każdej grafiki na szkle, ale to nie jest do końca właściwe określenie, ponieważ bierze się z minionych czasów, kiedy nie było dostępnej innej technologii kolorowania szkła niż jego lakierowanie (malowanie). Obecnie można bezpośrednio drukować na szkle dowolną grafikę, a część klientów nadal nazywa to lacobelem. Podsumowując: lacobel to szkło fabrycznie lakierowane na jednorodny kolor, w zdecydowanej większości nie hartowane.

Lacobel zastosowanie w kuchni

Przykładowe zastosowania szkła lacobel w kuchni.

W jakich grubościach występuje szkło lacobel?

Mówiąc o ozdobnym szkle lacobel, które wykorzystać możemy w kuchni lub łazience (i nie tylko), warto przypomnieć, że jest to materiał, który występuje w różnych grubościach, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie. Grubość lacobelu zaczyna się od 4 milimetrów. Jest to najpopularniejszy typ szkła lacobel, który wykorzystywany jest w celach dekoracyjnych, w kuchni jako panel ścienny pomiędzy szafkami, w łazience do zabudowy wanny lub do kabiny prysznicowej, czy jako fronty mebli lub szaf z drzwiami przesuwnymi. Ta grubość szkła dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych i wykorzystywana jest zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i obiektach użyteczności publicznej.

Następnie mamy do wyboru szkło lacobel o grubości 6 mm i może mieć dokładnie takie samo zastosowanie, jak to 4 mm z tą różnicą, że nie jest zalecane do frontów meblowych czy drzwi szaf przesuwnych ze względu na wagę. Cięższe szkło bardziej obciąża zawiasy w szafkach czy kółka jezdne w szafach Z tego powodu szkło lacobel o takiej grubości stosunkowo rzadko znajduje zastosowanie. Oczywiście, w przypadku, gdy mamy do czynienia z dużymi zamówieniami, w celach przemysłowych huta może wyprodukować nam inne grubości i kolory.

Szkło lacobel – rodzaje

Jak już zostało wspomniane, szkło lacobel to szkło lakierowane, które posiada estetyczną stronę oraz stronę lakierowaną, techniczną, która nadaje mu kolor. Występuje w dwóch podstawowych rodzajach.

Najpopularniejszym z nich jest szkło lacobel T, które można hartować. Doskonale sprawdza się ono w przypadku dużych inwestycji oraz w miejscach użyteczności publicznej. Szkło lacobel T dostępne jest w dużych zakładach, może zostać wykorzystane np. jako okładziny ścienne w biurowcach. Proces jego produkcji polega na odpowiednim cięciu, obróbce, a następnie hartowaniu. Proces hartowania polega na podgrzaniu szkła do bardzo wysokiej temperatury (mogącej wynieść nawet do 800 stopni Celsjusza), a następnie schłodzeniu go.

Drugim rodzajem szkła jest Lacobel Safe, posiadające specjalną folię safe zwiększającą jego wytrzymałość. Ten rodzaj szkła może zostać wykorzystany zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Szkło Lacobel Safe montuje się na specjalistyczny system klejów, taśm i impregnatów. Co ważne, zarówno Lacobel Safe, jak i Lacobel T spełniają normy ochrony przeciwpożarowej, dzięki czemu są rozwiązaniem w pełni bezpiecznym.

Czy szkło lacobel pęka?

Lacobel wykonany z wysokiej jakości szkła hartowanego jest kilkukrotnie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne od zwykłego szkła i jakichkolwiek płytek ceramicznych – nie powinien więc pękać, a jego rozbicie jest prawie niemożliwe. Czy lacobel pęka? Prawidłowo wykonane, fachowo zamontowane do ściany i odpowiednio zabezpieczone szkło lacobel nie będzie pękało i będzie niemal niemożliwe do rozbicia (w razie rozbicia rozpadnie się na drobne, nieostre kawałki). Należy pamiętać, że jedynymi „słabszymi” punktami szkła hartowanego są jego rogi i krawędzie, dlatego tak ważne jest ich właściwa obróbka po zakończeniu montażu – wszystkie krawędzie i rogi lacobelu powinny być zabezpieczone silikonem.

Lacobel przy zlewozmywaku

Lacobel w kuchni, podświetlony listwą LEDową

Lacobel – czy można stosować w kuchni?

Szyba lacobel w kuchni znajduje bardzo szerokie i wszechstronne zastosowanie. Najczęściej montuje się ją nad blatami, w przestrzeni między górnymi, a dolnymi szafkami kuchennymi. Dzięki temu możemy ochronić ścianę przed powstawaniem nieestetycznych zabrudzeń w czasie przygotowywania posiłków. Jednocześnie, dobrze dobrany lacobel do kuchni może ożywić meble lub optycznie powiększyć niewielką kuchnię.

Coraz częściej szkło lacobel używane jest również w roli typowo ozdobnej. W takim przypadku wybiera się szybę lakierowaną i przytwierdza się ją na elemencie ściany, który nie jest zastawiony meblami, np. w części jadalnej. Jako ozdoba lacobel sprawdza się wyjątkowo dobrze, ponieważ łatwo zadbać o jego czystość.

Warto wspomnieć również o tym, że spora część osób decyduje się wykorzystać szkło lakierowane lacobel jako fronty mebli kuchennych. Jest ono wówczas montowane w cienkich aluminiowych ramkach, dzięki którym szklane brzegi są dobrze chronione przed uszkodzeniami, a przy tym prezentują się niezwykle atrakcyjnie.

Szkło lacobel – zalety

Jak już zostało wyżej wspomniane, szyby lacobel mają wiele zalet. Poza oczywistymi walorami estetycznymi, dzięki którym mogą pełnić funkcję dekoracyjną, szkło to jest również doskonałym sposobem na zabezpieczenie ścian. Jak doskonale wiadomo, w kuchni nie brakuje wilgoci, tłustych oparów i zabrudzeń, które powstają podczas gotowania. Stawiając na lacobel w kuchni, możemy skutecznie zabezpieczyć ściany przed trwałymi zabrudzeniami oraz powstawaniem pleśni. Jest to bowiem materiał, który możemy bardzo szybko wyczyścić. Pomaga więc zachować higieniczną czystość w pomieszczeniu niewielkim nakładem sił.

Za pomocą odpowiednio dobranych szyb lakierowanych lacobel możemy całkowicie odmienić wizerunek naszej kuchni i nadać jej nowoczesnego wyglądu. W zależności od tego, na jaką kolorystykę postawimy, możemy między innymi optycznie powiększyć kuchnię lub nadać jej wyrazu i charakteru.

Więcej o zastosowaniu szkła lacobel w kuchni możesz przeczytać w naszym artykule: Kuchnia z lacobelem – pomysły i inspiracje.

Szkło lacobel – wady

Szyba lacobel w roli materiału wykończeniowego ma właściwie same zalety. Pozwala na stworzenie eleganckiej i stonowanej, bezpiecznej i łatwej do utrzymania w czystości aranżacji w dowolnym pomieszczeniu, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej. Wadą lacobelu może być jedynie jego stosunkowo wysoka cena – lacobel może być nawet kilkukrotnie droższy niż ceramika! Porównując jednak trwałość, wytrzymałość i łatwość utrzymania w czystości lacobelu i dowolnych płytek – większość z nas dojdzie do wniosku, że wysoki koszt lakierowanego szkła dość szybko się zamortyzuje. Płytki, aby utrzymać je w satysfakcjonującej kondycji estetycznej, będą bowiem wymagały zdecydowanie większych nakładów sił i środków oraz regularnego odświeżania fug.

Lacobel czyszczenie – jak i czym czyścić szkło lacobel?

Łatwość utrzymania lacobelu w czystości jest jedną z podstawowych zalet tego materiału w kontekście wykańczania kuchni i łazienki. Do czyszczenia lacobelu należy używać wyłącznie miękkich ścierek i ręczników papierowych, a unikać szorstkich materiałów, gąbek i szczotek, które mogłyby powodować powstawanie mikrouszkodzeń na szkle. Szkło lakierowane lacobel nie może być oczyszczane za pomocą acetonu, benzyny i innych środków chemicznych, które mogłyby powodować stopniowe zmatowienie powierzchni szkła.

Czyszczenie lacobelu w kuchni

Lacobel montowany bezpośrednio w strefie roboczej (nad blatem kuchennym) narażony jest na większość typowych, kuchennych zabrudzeń – m.in. na tłuste plamy, zacieki czy kolorowe kropki powstające podczas obróbki owoców i warzyw. Do czyszczenia lacobelu w kuchni nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych detergentów – możemy używać dokładnie tych samych środków i narzędzi, których używamy do mycia luster i szyb w oknach.

W przypadku tłustych plam na lacobelu oraz zacieków i plam, które zdążyły zaschnąć doskonale sprawdza się mokra szmatka z odrobiną dobrej jakości płynu do mycia naczyń. Mniej uciążliwe zabrudzenia, drobne plamki i wszelkie smugi usuniemy z lacobelu sięgając po sprawdzony preparat do szyb i papierowe ręczniki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do oczyszczania i osuszania lacobelu użyć myjki do szyb (tej samej, którą stosujemy do mycia okien!).

Czym czyścić lacobel w łazience?

Lacobel w łazience może być zamontowany w strefie mokrej (pod prysznicem, nad wanną i umywalką), a także na dowolnej ścianie lub ścianach pomieszczenia (np. za toaletą). Dobór środków do czyszczenia lacobelu zależy w tym przypadku od rodzaju plam i zacieków, z którymi mamy do czynienia.

Możemy sięgnąć zarówno po środku uniwersalne, przeznaczone do mycia szyb i luster, jak i po preparaty przeznaczone do usuwania zacieków z mydła czy zabrudzeń typowych dla danego rodzaju wody (np. wody twarde, wody wapiennej itp.). Lacobel wyczyścimy również produktami przeznaczonymi do czyszczenia kabin prysznicowych. Do wykończenia prac porządkowych w łazience możemy oczywiście, podobnie jak w przypadku kuchni, zastosować myjkę do szyb.

Co warto wiedzieć o montażu szkła typu lacobel?

Montaż lacobelu nie jest zadaniem łatwym, wymaga ostrożności i precyzji. Dlatego też najlepiej zlecić go doświadczonym profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem do wykonywania tego typu zadań. Pamiętać należy również o tym, że nie trzeba specjalnie przygotowywać ściany do instalacji – nie musi ona być pozbawiona nierówności, nie musi być też idealnie prosta.

Lacobel paleta kolorów

Lacobel wzornik kolorów

Metody montażu szkła lacobel

Istnieje wiele metod montażu szkła lacobel, dzięki czemu w przypadku każdego mieszkania możemy wybrać najlepszą opcję, przy czym najpopularniejsze są dwie przedstawione poniżej. Niezależnie od tego, na którą opcję postawimy, pamiętajmy, że jeszcze przed przymocowaniem lacobelu do kuchni powinny znaleźć się w nim wszystkie niezbędne otwory, np. na gniazdka elektryczne czy śruby. Nasi montażyści wyposażeni są w przydatne narzędzia i akcesoria, takie jak duże, gumowe przyssawki, które pomogą nam bezpiecznie i wygodnie podnosić płytę szkła. Następnie mamy do wyboru jedną z następujących metod.

  • Montaż na śrubach bezpośrednio do ściany. Ta metoda instalacji wymaga przewiercenia szyby lacobel jeszcze na etapie produkcji, czyli przed hartowaniem i przed lakierowaniem. Używamy eleganckich śrub ozdobnych, które nie zaburzają minimalistycznej estetyki produktu.
  • Szkło lacobel najczęściej montujemy przy pomocy nieagresywnego kleju do luster, czyli bardzo elastycznej substancji przypominającej silikon, która z powodzeniem niweluje wszelkie nierówności ścian, jak i amortyzuje wszelkie napięcia. Pod względem montażu szkło lacobel należy traktować jak jedną dużą płytkę glazury.

Podsumowanie

Lacobel do kuchni to nowoczesna, niezwykle elegancka alternatywa dla tradycyjnych sposobów wykończenia ścian lub szafek. Doskonale sprawdza się między innymi w przypadku szaf przesuwnych podklejonych folią antyodpryskową, Może być naklejane na fronty oraz jako okładzina ścienna, także w miejscach, w których występują wysokie temperatury (dzięki hartowaniu). Nie dziwi więc fakt, że cieszy się rosnącą popularnością i jest coraz częściej wykorzystywany w polskich domach.

Główne zalety szkła lacobel od D-POS:

  • stosujemy zawsze hartowane, bezpieczne szkło, które nie pęka na skutek szoków termicznych,
  • stosujemy zawsze szkło optiwhite (odbarwione), dla idealnego odwzorowania koloru, bez zielonkawej poświaty, jaką daje tlenek żelaza,
  • każde zamówienie jest indywidualnie realizowane
  • możemy uzyskać prawie każdy kolor szyby.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 2 =