Bezpieczny, trwały i maksymalnie wygodny w użytkowaniu materiał do wykończenia ścian w kuchni? Lacobel, oczywiście! To perfekcyjnie gładkie płyty szklane, dostępne w szerokiej palecie kolorów, które można przyciąć na dowolny rozmiar i kształt. Nasza kuchnia lub aneks kuchenny z lacobelem będzie łatwa do utrzymania w czystości, estetyczna i funkcjonalna. Czego chcieć więcej?! Oto kilka podpowiedzi, jak lacobel wybrać i jak go dobrać do wnętrza, a także garść inspirujących pomysłów na nieszablonowe kuchenne aranżacje.

Lacobel? Tylko na szkle hartowanym!

Lacobel to nic innego, jak jednorodne szkło, które jest jednostronnie lakierowane, najczęściej wg wzornika RAL. Wewnętrzna, techniczna strona szklanej płyty pokrywana jest jednolitym kolorem (tą stroną szkło przylega do ściany, ścianki działowej lub konstrukcji mebla) – zewnętrzna strona lacobelu to strona estetyczna i użytkowa. Jeżeli zależy nam na idealnym odwzorowaniu wybranego koloru, powinniśmy postawić na szkło OptiWhite – to szkło odżelazione, bez zielonkawej poświaty. Jeśli zaś zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie i optymalnej trwałości aranżacji – wybierzmy lacobel na szkle hartowanym. Szkło hartowane jest wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i ścieranie oraz bezproblemowe do utrzymania w czystości.

Więcej o lacobelu możesz przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów: Czym jest lacobel?

Lacobel w kuchni – nowoczesne aranżacje

Lacobel to szkło, które od lat skutecznie wypiera z kuchni inne rozwiązania, przede wszystkim tradycyjne płytki. Funkcjonalność i trwałość tego rozwiązania nie ma sobie równych! To również sposób na nowoczesną aranżację wnętrza każdej kuchni, bez względu na jej rozmiar, kolor mebli i ścian oraz styl. Lacobel najczęściej montujemy na ścianie znajdującej się nad kuchennym blatem roboczym, między dolnym a górnym rzędem szafek. W przypadku braku szafek górnych – zalecana, minimalna wysokość szklanej tafli wynosi 60 cm (do tej wysokości najczęściej brudzimy ściany podczas przygotowywania posiłków). Jak dobrać lacobel do kuchni? Wszystko zależy od nas i efektu, jaki chcemy uzyskać!

Zasady doboru koloru lacobelu do kuchni

Nie ma jednej, jedynie słusznej zasady! Lacobel może stanowić monochromatyczną całość z meblami, może być dopasowany kolorystycznie do blatu lub do frontów meblowych, albo też stanowić wyrazisty i mocno kontrastujący element aranżacji.

Oto szczegóły pomysłów na te aranżacje na lacobel w kuchni:

  • wszystko w jednym kolorze – to rozwiązanie, które pozwala uzyskać efekt kuchni minimalistycznej, surowej i czystej w odbiorze, w takich projektach górne i dolne szafki oraz blat mają identyczny kolor – do takich aranżacji wybieramy lacobel w tym samym kolorze, co cała zabudowa kuchenna;
  • totalny kontrast – taki przyciągający wzrok efekt uzyskamy, decydując się w opisanej wyżej kuchni na lacobel w kontrastowym kolorze, zestawiając np. białą zabudowę z lacobelem w kolorze głębokiej czerni, intensywnego granatu, energetycznej pomarańczy czy królewskiej czerwieni; jeśli chcemy przełamać monochromatyczność zabudowy kolorowym akcentem, ale bez efektu silnego kontrastu – możemy sięgnąć po lacobel w kolorze cytrynowym, blado-pomarańczowym, oliwkowym lub innym kolorze, w pastelowej odsłonie;
  • lacobel w kolorze blatu – to często wybierane rozwiązanie, które pozwala na stworzenie harmonijnej w odbiorze przestrzeni, przyjemnej dla oka i wygodnej w użytkowaniu;
  • lacobel w kolorze frontów meblowych – jeśli projekt kuchni przewiduje, że pierwsze skrzypce w aranżacji będzie grał kuchenny blat (np. zrobiony z wysokiej jakości, egzotycznego drewna, blat kamienny, marmurowy lub betonowy), wówczas najlepiej zdecydować się na lacobel w kolorze, który będzie wtapiał się w tło – najlepiej sprawdzi się lacobel w kolorze frontów meblowych.

Jaki kolor lacobelu będzie najlepszy?

Wybierając kolor lacobelu do kuchni możemy skorzystać z prostego programu graficznego, już na etapie projektowania kuchni. W takim programie możemy z łatwością stworzyć prostą wizualizację naszego pomysłu (wybierając kolor frontów meblowych i blatu oraz kolor lacobelu). Zdecydowaliśmy się na meble kuchenne tworzone na wymiar? Poprośmy producenta mebli, by stworzył dla nas kompletną wizualizację projektu, zakładającą kilka opcji koloru lacobelu – wówczas z łatwością podejmiemy ostateczną decyzję. Jeśli zaś nasza kuchnia jest już zabudowana – kolor lacobelu możemy dopasować, sięgając po wzorniki, którymi dysponuje producent szkła lub… przyklejając do ściany kartki formatu A4 w wybranych kolorach. Możemy użyć choćby tych z dziecięcego, kolorowego bloku rysunkowego – to oczywiście ogranicza nasz wybór do kilku podstawowych kolorów, ale pozwala zorientować się, co bardziej nam odpowiada: jasny czy ciemny lacobel, lacobel w kolorze blatu czy frontów kuchennych itd..

Lacobel inspiracje

Inne zastosowanie lacobelu – nie tylko na ścianach!

Cenisz niestandardowe rozwiązania? Chcesz zastosować lacobel w kuchni, ale… inaczej niż wszyscy? Lakierowane szklane płyty sprawdzą się nie tylko na ścianach! Oto trzy inspirujące pomysły na oryginalne zastosowanie lacobelu w kuchni.

Blaty kuchenne z lacobelu

Lacobel wykonany na szkle hartowanym sprawdzi się w roli wyjątkowego kuchennego blatu. Szklany blat doda pomieszczeniu elegancji i wykwintnego charakteru oraz optycznie rozjaśni przestrzeń – jego powierzchnia będzie błyszcząca, dzięki czemu będzie skutecznie odbijać światło naturalne i sztuczne. Ponadto blat kuchenny z lacobelu będzie łatwy do utrzymania w czystości, choć aby dobrze się prezentował, konieczne będzie jego częstego przecieranie! Takiemu blatu nie zaszkodzą gorące naczynia odstawiane bezpośrednio na szkło, ale będziemy musieli bezwzględnie pamiętać o stosowaniu desek do krojenia (aby uniknąć powstawania mikrouszkodzeń na szklanej tafli).

Stół barowy / stół do kuchni z lacobelu

Stół z blatem z lacobelu? Odpowiednio dobrany pod względem wielkości i kształtu oraz koloru będzie doskonale wyglądał w każdej kuchni. To również świetne rozwiązanie do aneksu kuchennego, będącego częścią otwartej przestrzeni w niedużej – zarówno w niedużej kawalerce, jak i nowoczesnym, przestronnym domu. Podłużny stół lub stół barowy z lacobelu skutecznie oddzieli strefę kuchenną od wypoczynkowej, tworząc równocześnie wygodną przestrzeń do jedzenie posiłków. Blat stołu wykonany z lacobelu może mieć dowolny kolor, co zdecydowanie ułatwia realizację nawet najbardziej oryginalnych projektów aranżacyjnych.

Kuchenna podłoga z lacobelu? To również jest możliwe!

Lacobel wykonany na szkle hartowanym (zgodnym z normą PN-EN 12150-1 Szkło w budownictwie. Termicznie hartowane bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe) może być zastosowany na każdej powierzchni użytkowej, w tym również kuchennej podłodze. To naprawdę innowacyjny pomysł, który doda wnętrzu maksymalnie eleganckiego charakteru, idealnie wpisując się w nowoczesne kuchnie urządzone w stylu Glamour, w stylu nowojorskim czy w stylu Hampton. Taka podłoga będzie dość wymagająca w kontekście utrzymania jej w perfekcyjnej czystości, ale efekt… będzie zachwycający!

Lacobel z wzorami? To nie lacobel!

W potocznym języku przyjęło się określanie wszelkiego rodzaju szklanych wykończeń do kuchni (i innych pomieszczeń) mianem lacobelu. To błąd! Nazwa lacobel dotyczy wyłącznie jednokolorowego, jednostronnie lakierowanego szkła. Wszystkie pozostałe opcje aranżacyjne: lacobel z nadrukiem, lacobel wzory czy lakobel wzory 3D – to tak naprawdę panele szklane z najwyższej jakości nadrukami: dowolnymi grafikami, zdjęciami lub wzorami i motywami.

Podsumowanie – lacobel w kuchni

Lacobel to uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie, które idealnie wpisze się w niemal każdą kuchnię. Totalna dowolność w doborze koloru daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozwala na optymalne dopasowanie lacobelu do wnętrza – jego kolorystyki i stylu. Lacobel możemy zastosować klasycznie, wypełniając nim przestrzeń najbardziej narażoną na zabrudzenia – nad blatem roboczym, między dolnymi a górnymi szafkami kuchennymi. Na tym jednak możliwości użycia lacobelu w kuchni się nie kończą! Jednostronnie lakierowane szkło sprawdzi się również w roli kuchennego blatu, blatu stołu lub stołu barowego, a nawet… na podłodze!

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 3 =