Jak powstają panele szklane na wymiar z nadrukiem?

utworzone przez | 31 maja 2021 | 0 komentarzy

31 maja 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Panele szklane na wymiar, czyli szkło z nadrukiem, z roku na rok zyskują na popularności. To rozwiązanie aranżacyjne, które charakteryzuje się najwyższą funkcjonalnością, trwałością i bezproblemowym użytkowaniem, oferując równocześnie bezkonkurencyjne walory estetyczne i możliwość optymalnego dopasowania rozmiarów i wyglądu paneli do indywidualnych potrzeb. Blisko 100% paneli szklanych z grafiką powstaje na zamówienie, a ich produkcja to złożony proces, który musi przebiegać zawsze w ściśle określonych warunkach i rygorze technologicznym oraz w pełni zaspokajać potrzeby i oczekiwania klientów, dotyczące zarówno jakości paneli, jak i terminów realizacji zamówień / montażu. Jak przygotować ścianę pod panele szklane? Jak powstaje panel szklany na wymiar z grafiką? Jakie są kolejne etapy produkcji szkła wykorzystywanego w aranżacjach wnętrz, przede wszystkim kuchni i łazienek?

Etap 1: przygotowanie ścian pod panele szklane

Ściana, na której ma być zamontowany panel lub panele szklane nie wymaga specjalnych przygotowań. Najogólniej rzecz ujmując, ściana powinna być: sucha, równa i chłonna, czyli spełniać warunki takie same, jak pod montaż glazury.

Oto najważniejsze kwestie związane z przygotowaniem ścian pod panele szklane:

 • ściana musi być sucha – po zamontowaniu paneli i zasilikonowaniu krawędzi szkła ewentualna wilgoć nie będzie miała drogi ujścia, co może prowadzić do korodowania ściany oraz rozwoju pleśni i grzybów pod panelami;
 • ściana nie musi być idealnie równa ani gładka – wszelkie niedoskonałości czy chropowatość ściany zostanie wyrównana przez klej i będzie całkowicie niewidoczna pod panelami szklanymi;
 • ściana powinna tworzyć płaszczyznę, najlepiej bez wypukłości, z akceptowalnymi wklęśnięciami – niewielkie odchylenia na powierzchni płaszczyzny pozwalają na skuteczny montaż paneli i w większości przypadków zostaną wyrównane przez klej, musimy jednak mieć świadomość, że wypukłości ściany spowodują mniejsze lub większe (w zależności od stopnia wypukłości) odstawanie krawędzi szkła od ściany, co może mieć negatywny wpływ na estetykę efektu końcowego;
 • istnieje możliwość montażu paneli szklanych na istniejącej glazurze – warunkiem koniecznym w przypadku takiego rozwiązania jest stabilne, nie budzące żadnych wątpliwości, związanie glazury ze ścianą; w przypadku naklejenia panel szklanych na płytki słabo związane ze ścianą, istnieje ryzyko, że po pewnym czasie glazura po prostu odklei się od ściany; ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje montażysta podczas pomiaru ściany;
 • na ścianie powinny być wyprowadzone wszystkie docelowe / zaplanowane media: przyłącza wody, odpływy, wentylacje, gniazdka elektryczne itp. – montażysta podczas pomiaru ściany powinien mieć możliwość pobrania faktycznych (a nie planowanych!) wymiarów i usytuowania otworów; należy pamiętać, że w zahartowanym i gotowym panelu szklanym nie ma możliwości wykonania jakiejkolwiek korekty / dodatkowej obróbki mechanicznej.

Jak powstają panele szklane na wymiar z nadrukiem?

Etap 2: pomiar ściany pod szkło z grafiką

Dokładny pomiar ściany, na której ma być zamontowane szkło z grafiką to podstawa sukcesu kolejnych etapów produkcji paneli szklanych. Teoretycznie pomiar ściany można przeprowadzić na każdym etapie remontu wnętrza, jednak zdecydowanie zalecanym i dającym najlepsze efekty rozwiązaniem jest wykonanie pomiaru po montażu wszystkich innych elementów aranżacyjnych: mebli i blatów (w przypadku pomiaru ściany pod panel szklany do kuchni) oraz glazury / płytek (w przypadku pomiaru ściany pod panel szklany do łazienki, a także po opisanym wyżej etapie przygotowania ściany.

Dopasowanie wymiarów szkła do mebli i glazury

Doświadczony i wprawny montażysta wykonujący pomiar będzie mógł wyłapać wszelkie niedoskonałości ściany oraz efektów pracy poprzednich ekip (stolarzy, glazurników), a następnie odpowiednio skorygować wymiary szkła. Musimy pamiętać, że szkło / panel szklany nie muszą mieć kształtu regularnego prostokąta – często wykonywane są panele w kształcie trapezów, które pozwalają skutecznie zniwelować ewentualne odchylenia od pionu czy poziomu mebli, blatów i glazury. Szkło może być również docięte w sposób nieregularny, dzięki czemu można dopasować panel m.in. do sprzętu AGD (np. okapu lub pochłaniacza) czy odpływów szczelinowych w kabinie prysznicowej.

Umiejscowienie otworów w panelu szklanym

Jeżeli w panelu szklanym mają powstać otwory, to w ramach pomiaru należy również ustalić precyzyjnie miejsca, w których będą się one znajdować. Najczęściej w szkle wykonuje się otwory pod gniazdka elektryczne (dla panelu szklanych do kuchni) i otwory na armaturę (dla paneli szklanych do łazienki).

Podział paneli szklanych na tafle (opcjonalnie)

Na tym etapie konieczne jest również rozstrzygnięcie kwestii podziału paneli szklanych na tafle (jeśli taki podział jest konieczny ze względu na długość panelu przekraczającą 3 metry lub brak możliwości wniesienia ze względu na układ pomieszczeń) – podział na dwie lub trzy równe części nie zawsze jest najlepszy rozwiązaniem! Projekt powinien uwzględniać umiejscowienie stałych i ruchomych sprzętów AGD (w kuchni) lub innych elementów, które mają wpływ na proporcje pomieszczenia (kuchni i łazienki) i optymalizować podział paneli w taki sposób, by efekt wizualny był maksymalnie korzystny. Łączenie tafli może znajdować się np. za ekspresem do kawy lub mniejsza tafla może zostać umiejscowiona dokładnie za płytą grzewczą.

Etap 3: skonstruowanie oferty i przyjęcie zlecenia

Znając dokładny wymiar ściany, ilość i wielkość poszczególnych tafli oraz umiejscowienie ewentualnych otworów – możemy przystąpić do projektowania panelu i opracowania oferty dla klienta.

UWAGA: Klient nie musi czekać ze złożeniem zamówienia aż do momentu wyboru grafiki. Po zaakceptowaniu kosztorysu i zleceniu wykonania paneli szklanych – rozpoczynamy dwa, równoległe procesy:
1) mechaniczną obróbkę szkła (docinanie, wycinanie otworów i hartowanie)
oraz
2) dopracowanie indywidualnego projektu graficznego.
Takie podejście pozwala na zoptymalizowanie czasu realizacji zlecenia, czyli zamknięcia go w okresie około 3 tygodni (nasz czas przygotowania szkła pod nadruk grafiki trwa około 2 tygodni) a termin realizacji zamówienia biegnie od momentu zamówienia szkła.

Etap 4: indywidualny projekt panelu szklanego

Indywidualny projekt szkła z grafiką może zostać wykonany w oparciu o ogólnodostępne zdjęcia z nieodpłatnych lub komercyjnych banków zdjęć, z wykorzystaniem dowolnego zdjęcia lub grafiki z bazy producenta lub autorskich zdjęć / grafik klienta zamawiającego panel (pod warunkiem, że zdjęcia / grafiki będą posiadały odpowiednią rozdzielczość i proporcje!).

Projektując panel i umiejscowienie grafiki na szkle, należy wziąć pod uwagę zarówno wielkość elementu i jego położenie na ścianie (pionowe lub poziome), jak i zaplanowane podczas pomiarów otwory (kontakty lub armatura nie powinny zakrywać istotnych elementów zdjęcia / grafiki).

Dobrą praktyką producentów paneli szklanych jest stworzenie wizualizacji w dowolnym programie graficznym, dzięki której klient będzie mógł zweryfikować projekt i upewnić się co do poszczególnych jego elementów.

Etap 5: docinanie szkła na wymiar i hartowanie szkła

Po złożeniu zamówienia szkło jest wycinane na wymiar – z zachowaniem najwyższej precyzji, dokładnie i starannie. Na tym etapie powstają również wszelkie otwory, zgodnie z projektem – m.in. na gniazda elektryczne, włączniki i wyłączniki, armaturę, a opcjonalnie równie na śruby dystansowe (jeśli projekt zakłada, że panel szklany będzie mocowany do ściany lub specjalnej konstrukcji za pomocą śrub). Po zakończeniu prac związanych z cięciem tafli szkła – szlifuje się krawędzie, które powinny być gładkie i lśniące, gwarantując najwyższej klasy estetykę i maksymalne bezpieczeństwo użytkowania.

W kolejnym etapie szkło docięte na wymiar, posiadające wszystkie zaplanowane w projekcie otwory – zostaje poddane procesowi hartowania. To rodzaj obróbki cieplnej, która polega na nagrzaniu szkła do odpowiedniej temperatury (temperatura hartowania, w której następuje przebudowa struktury wewnętrznej szkła), a następnie szybkiego schłodzenia materiału. Efektem hartowania szkła jest wzrost twardości i wytrzymałości szkła oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Szkło hartowane w prawidłowo zamontowanych panelach szklanych jest praktycznie niemożliwe do stłuczenia, a nawet jeśli uszkodzilibyśmy taflę – rozpadnie się ona na setki / tysiące małych, nieostrych kawałków.

Etap 6: wydruk grafiki na szkle hartowanym (zgodnie z projektem)

Wybrane zdjęcie lub grafika, zgodnie z projektem, jest nanoszona bezpośrednio na wewnętrzną / roboczą stronę szkła. Nadruk wykonuje się w najnowocześniejszej technologii UV, która gwarantuje maksymalną stabilność wizualną zdjęciom i grafikom wydrukowanym na szkle.

 • Przed wydrukiem powierzchnia szkła musi być odpowiednio oczyszczona / odtłuszczona.
 • Następnie powierzchnia szkła jest aktywowana chemicznie za pomocą „primera” – jego poprawne dobranie i zastosowanie jest kluczowe w kontekście trwałości nadruku.
 • Druk UV polega na napyleniu na szkło specjalnego tuszu polimerowego, a następnie jego utwardzeniu światłem ultrafioletowym emitowanym przez lampy LED.
 • Po przeniesieniu na szkło wybranego zdjęcia lub grafiki – nadrukowuje się na nim dodatkowo dwie warstwy białej farby i jedną warstwę szarej, dzięki której przez szkło z grafiką nie będzie prześwitywał klej montażowy, ani ściana (bez względu na jej kolor!).

Zastosowanie technologii druku UV umożliwia wykonanie na szkle nadruku w jakości HD, w pełni oddającej nie tylko oryginalną kolorystykę, ale również głębię i ostrość obrazu czy wzoru.

Nadruk UV zastąpił skutecznie wyparł dawniej stosowane metody, w ramach których zdjęcia i grafiki były umieszczane na folii / naklejce, którą następnie aplikowano na szybę. Uzyskiwany w ten sposób efekt był nietrwały, zdjęcia blakły i przebarwiały się, a naklejki z czasem zaczynały się odklejać (zwłaszcza na krawędziach!), tworząc nieestetyczne pofałdowania.

Jak powstają panele szklane na wymiar z nadrukiem?

Etap 7: montaż paneli szklanych

Panel szklany gotowy? Czas na montaż!

Klejenie paneli szklanych

W zdecydowanej większości przypadków paneli szklanych do kuchni i paneli szklanych do łazienek – montaż następuje poprzez naklejenie zadrukowanego szkła na ścianę, za pomocą nieagresywnego kleju do luster. Podłoże, na którym będzie montowane szkło z grafiką, nie wymaga specjalnego przygotowania – powinno być suche, równe i chłonne (patrz: Etap 1: przygotowanie ściany pod panele szklane).

 • Klej aplikowany jest bezpośrednio na roboczą stronę szkła, plackami o średnicy około 10 cm, z zachowaniem około 20 cm odległości między nimi.
 • Szkło jest przenoszone i przykładane do ściany za pomocą uchwytów przyssawkowych.
 • Po dociśnięciu panelu do ściany możliwe jest wykonanie minimalnych ruchów kolistych, pozwalających na właściwe rozprowadzenie kleju oraz uzyskanie optymalnego ustawienia panelu.
 • Ostatnią czynnością wykonywaną podczas montażu jest silikonowanie krawędzi szkła.

Przez około 48 godzin po montażu nie należy ruszać paneli oraz do minimum ograniczyć korzystanie z kuchni lub łazienki (najlepiej w tym czasie nie gotować lub nie korzystać z prysznica czy wanny) – to czas niezbędny do trwałego związania kleju.

Mocowanie paneli szklanych na śrubach dystansowych

Jeżeli panele szklane montowane są za pomocą śrub dystansowych (decyzja o ich zastosowaniu musiała zostać podjęta na etapie projektowania, a w szkle przed hartowaniem wykonano odpowiednie otwory) – konieczne jest użycie śrub o odpowiedniej wytrzymałości (1m2 szkła o grubości 4mm waży ok 10 kg!). Montaż następuje poprzez zainstalowanie w ścianie kołków rozporowych, następnie osadzenie szkła na śrubach i zamocowanie nakrętek maskujących.

Szczegółowy opis montażu paneli szklanych krok po kroku opracowaliśmy na blogu, we wpisie: Jak montować panele szklane w łazience? 

Podsumowanie

Panele szklane w większości wypadków tworzone są na wymiar i na zamówienie, ale proces ich produkcji zawsze przebiega zgodnie z ściśle ustalonym harmonogramem. Jak powstaje szkło z grafiką? Pierwszym krokiem jest wykonanie dokładnych pomiarów ściany (wraz z umiejscowieniem ewentualnych otworów), na której ma być zamontowany panel lub panele szklane. Następnie przygotowywany jest projekt i konstruowana oferta. Po zaakceptowaniu oferty – rozpoczynają się dwa równoległe procesy: mechaniczna obróbka panelu (szkło jest docinane na wymiar, wykonywane są w nim wszystkie zaplanowane otwory, następnie szkło jest hartowane) oraz praca nad idealnym dopasowywaniem grafiki (przy pełnym wsparciu klienta przez techników, na szkle można wydrukować dowolne zdjęcie lub grafikę, z bazy wykonawcy lub zasobów własnych inwestora, pod warunkiem, że wzór posiada odpowiednią rozdzielczość). Nadruk wybranego wzoru wykonuje się bezpośrednio na szkle, za pomocą technologii UV. Gotowy panel szklany montowany jest do ściany za pomocą kleju (najczęściej) lub śrub dystansowych (rzadziej).

Jak powstają panele szklane na wymiar z nadrukiem?

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − pięć =

Szanowni Państwo

Informujemy, że w dniu:
02 maja
(czwartek)
nasza firma nie pracuje.

Szanowni Państwo

Informujemy, że w dniu:
02 maja
(czwartek)
nasza firma nie pracuje.