Jak montować panele szklane w łazience?

utworzone przez | 6 kwietnia 2021 | 0 komentarzy

6 kwietnia 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Panele szklane to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, projektując wnętrza naszych domów i mieszkań. Dlaczego? Umożliwiają swobodną personalizację nawet najbardziej wymagających pomieszczeń, takich jak kuchnia i łazienka. Szklane płyty charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością i wytrzymałością (użytkowa i wizualną), są całkowicie odporna na podwyższoną wilgotność, bezpośredni i trwały kontakt z wodą oraz typowe dla kuchni i łazienki zabrudzenia (m.in. tłuste plamy, osady z mydła i osady z kamienia). Panele szklane do łazienki można z powodzeniem zestawiać z każdym rodzajem ceramiki lub za pomocą kilku paneli zastąpić płytki w całym pomieszczeniu, tworząc absolutnie dowolne aranżacje. Jak przebiega montaż paneli szklanych? Dlaczego mocowanie szkła na ścianie najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie specjalistów?

Montaż paneli szklanych – zleć go specjalistom

Panele szklane w łazience to tafle szkła, najczęściej hartowanego (w D-POS panele wykonywane są wyłącznie na szkle hartowanym!), na którym wykonuje się bezpośredni nadruk (od strony wewnętrznej / roboczej szkła) wybranej grafiki, motywu lub zdjęcia. Nadruki na szkle wykonywane są przy użyciu najnowocześniejszych, zaawansowanych technologicznie ploterów UV, które pozwalają na przenoszenie na szkło dowolnych obrazów w fotograficznej jakości. Precyzyjne wypełnienie miejsca na ścianie w łazience możemy osiągnąć zamawiając panele szklane na wymiar, tworzone specjalnie na zamówienie, które są maksymalnie spersonalizowane.

Kluczem do sukcesu, czyli efektywnego i eleganckiego wykończenia wnętrza, jest wykonanie maksymalnie precyzyjnych pomiarów, a następnie poprawny montaż paneli szklanych. Mocowanie szkła na ścianie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia oraz dostępu do odpowiednich narzędzi i akcesoriów. W praktyce mocowanie niewielkiego szkła do ściany może być z powodzeniem montowane przez amatorów, natomiast w przypadku wszystkich większych paneli szklanych najlepiej zdecydować się na kompleksową usługę, obejmującą pomiar, przygotowanie / opracowanie szkła z nadrukiem oraz montaż.

Zespół montażystów składa się najczęściej z 2-3 osób (w zależności od stopnia skomplikowania zlecenia oraz wielkości szklanych płyt), które posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie realizacji tego typu zleceń. Fachowcy powinni również dysponować odpowiednimi narzędziami, które ułatwiają im pracę i umożliwiają osiągnięcie zamierzonych efektów z najwyższą dokładnością.

Sposoby montażu szklanych paneli

Najczęściej stosowanym i zdecydowanie najbardziej polecanym przez specjalistów sposobem montażu paneli szklanych w łazience jest ich klejenie do ścian. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zastosowanie alternatywnego sposobu montażu szklanych płyt za pomocą śrub dystansowych. Takie rozwiązanie pozwala na zamontowanie paneli w odległości kilku centymetrów od ściany i może być wykorzystane np. w sytuacji, gdy konieczne jest ukrycie za panelem jakiś elementów konstrukcyjnych, niemożliwych do zniwelowania nierówności (które uniemożliwiają przyklejenie panelu), a także elementów instalacji elektrycznej czy rur. W łazience, montaż szkła przy pomocy śrub dystansowych, jest wykluczony nad wanną czy w kabinie prysznicowej, czyli tam gdzie szkło ma bezpośredni kontakt z wodą.

Narzędzia do montażu paneli szklanych

Ekipa zajmująca się montażem paneli szklanych w łazience powinna być wyposażona w niezbędne narzędzia i akcesoria:

  • poziomica – narzędzie absolutnie niezbędne w pracy fachowca, którego zadaniem jest precyzyjny montaż panelu szklanego; poziom i pion można określić za pomocą tradycyjnej poziomicy, ale zdecydowanie łatwiejsze i dokładniejsze pomiary zrealizujemy za pomocą nowoczesnych poziomic laserowych, najlepiej na statywie, który stabilizuje narzędzie i pozwala uniknąć nawet najdrobniejszych błędów;
  • miarka – dokładna i niezużyta (z wyraźnym oznakowaniem, bez uszkodzeń / uszczerbków), fachowcy mogą mieć do dyspozycji miarkę, z której najlepiej im się korzysta, np. składaną miarkę drewnianą lub zwijaną metrówkę;
  • uchwyty przyssawkowe do szkła – minimum dwie sztuki, za pomocą których fachowcy będą przenosić i dopasowywać szklane płyty;
  • wyciskarka do kleju z tuby (alternatywnie, dla montażu na śrubach dystansowych: zestaw śrub i dystansów, wiertarka, wkrętarka);
    drobne akcesoria, m.in.: mocne szerokie taśmy klejące, wsuwane podpórki do poziomowania / podpierania panelu, tzw. kliny glazurnicze (stosowane roboczo, do momentu całkowitego związania kleju), krzyżaki glazurnicze (opcjonalnie), preparat u szmatki do usuwania zabrudzeń i usuwania nadmiary sylikonu, karton / wykładzina (coś miękkiego i bezpiecznego, do postawienia panelu szklanego na podłodze przed montażem).

Klej do klejenia szklanych paneli łazienkowych

Do przyklejania paneli szklanych stosuje się kleje bezrozpuszczalnikowe, czyli nieagresywne kleje do luster i szkła, najczęściej Lacma lub Parasilico. Klej aplikuje się bezpośrednio na roboczą / zadrukowaną stronę szkła, metodą na „placki” (pojedyncze placki kleju o średnicy około 10 cm, w odległościach około 20 cm od siebie), a następnie panel szklany jest przykładany do ściany, w miejscu montażu. Po przyłożeniu szkła można wykonać niewielkie ruchy koliste (w celu delikatnego rozprowadzenia kleju), a następnie równomiernie docisnąć panel do ściany. Klej całkowicie wysycha i wiąże szkło z podłożem w czasie około 48 – 72 godzin (2-3 doby) od momentu aplikacji.

Mocowanie szkła do ściany – krok po kroku

Montaż paneli szklanych w łazience, podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, przebiega zgodnie ze ściśle ustalonym schematem. Przedstawiamy zasady pomiaru przestrzeni przeznaczonej na panel, czynności, które należy wykonać w ramach przygotowania podłoża oraz kolejność zadań podczas mocowania szkła na ścianie. Jak przebiega klejenie paneli szklanych do ściany?

Krok 1: POMIAR PRZESTRZENI POD PANEL SZKLANY

Prawidłowy pomiar podłoża, na którym ma zostać zamontowany panel szklany, to pierwszy krok do uzyskania satysfakcjonującego efektu wizualnego. Mierząc ścianę należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość i szerokość szklanej płyty, ale także przekątne aby sprawdzić, czy wyznaczona przestrzeń to na pewno prostokąt lub kwadrat. Istotna jest również głębokość elementu (wraz z warstwą kleju), przede wszystkim w sytuacji, gdy panel szklany ma sąsiadować na ścianie np. z glazurą – wówczas należy zaplanować taką grubość szkła i kleju (warstwa kleju to około 2-3 mm), by całość mogła zostać bez problemu zlicowana.

Wszelkie pomiary należy wykonać w łazience po położeniu glazury, mierząc dokładnie przestrzeń wyznaczoną przez płytki. Od zdjętego wymiaru należy odjąć kilka mm na osi X i kilka mm na osi Y na tzw. dylatację. Jest to niezmiernie ważne przy montażach w nowych budynkach, które wciąż podlegają osiadaniu w gruncie – musimy pamiętać, że szkło nie jest elastyczne!

Krok 2: PRZYGOTOWANIE ŚCIANY / PODŁOŻA

Ściana, na której ma być montowane szkło nie wymaga specjalnego przygotowania, podobnie jak ściana, na której montujemy glazurę. Wystarczy więc, że podłoże będzie suche, równe i chłonne. W nowych domach i mieszkaniach należy dodatkowo odpylić ściany, a w starych – odtłuścić. Jeśli ściana była wcześniej pomalowana farbami lateksowymi – należy przetrzeć ją gruboziarnistym papierem ściernym, co umożliwi klejowi dotarcie do chłonnej powierzchni ściany. Szlifowanie, ani gruntowanie nie są wymagane.

Teoretycznie panele szklane w łazienkach można montować również na płytkach, np. w już urządzonych łazienkach, które chcemy przearanżować / zmienić ich wystrój. W praktyce jednak lepszym pomysłem jest usunięcie starych płytek, bo o ile możemy być pewni kleju, który mocno i trwale zwiąże szkło z glazurą, o tyle solidność mocowania płytek do ściany to czynnik, którego nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Może się okazać, że glazura obciążona szkłem zacznie odchodzić od ściany, co w krótszym lub dłuższym czasie może doprowadzić do zniszczenia panelu.

Krok 3: MONTAŻ paneli szklanych w łazience

Montaż paneli szklanych powinny przeprowadzać minimum dwie osoby, które mają do wykonania następujące czynności:

Wniesienie panelu szklanego do łazienki. Panel należy postawić na miękkiej powierzchni (np. na kartonie lub kawałku wykładziny) i oprzyj o ścianę w taki sposób, by mieć swobodny dostęp do tylnej, roboczej, zadrukowanej strony. Paneli szklanych nie należy stawiać na bezpośrednio na: terakocie (duże ryzyko stłuczenia szkła czyli rozsypaniu się panelu na drobne kawałeczki) czy na podłodze drewnianej (ciężkie szkło może zostawić wgniecenia w drewnie).
Aplikacja kleju. Klej aplikujemy bezpośrednio na roboczą stronę szkła (na nadruk). Klej wyciskany z tuby, metodą „na placki”. Średnica „placka” powinna wynosić około 10 cm, a odległość placków od siebie – około 20 cm.
Zamontowanie uchwytów przyssawkowych. Po zaaplikowaniu kleju, stawiamy panel szklany do pionu i do jego czystej, zewnętrznej strony – porządnie montujemy uchwyty przyssawkowe. Konieczne jest sprawdzenie i upewnienie się, że uchwyty trwale trzymają szkło.

Przyłożenie szkła do ściany. Za pomocą uchwytów przyssawkowych, równo podnosimy szkło nad podłogę, przenosimy w pobliże ściany montażowej i stawiamy panel na podkładce. Po upewnieniu się, że uchwyty stabilnie trzymają szkło, sprawdzeniu ustawienia panelu (w kontekście ułożenia wzoru) – ponownie, równo podnosimy szkło i przykładamy je do ściany. Przy dociskaniu do ściany można wykonywać minimalne ruchy koliste, aby lepiej rozprowadzić klej. W celu uzyskania optymalnego ustawienia panelu można użyć krzyżaków glazurniczych. Na dole, pod panel szklany, wkładamy klin glazurniczy (lub inną, dedykowaną podkładkę). Należy pamiętać o tym, że krawędzie i narożniki zahartowanego szkła to jego najsłabszymi punktami, dlatego podczas przykładania i ustawiania panelu na ścianie należy bezwzględnie unikać uderzania krawędziami i narożnikami szkła w ściany boczne, sąsiadującą glazurę i inne twarde materiały – szkło może ulec destrukcji. Jeśli w górnej części panelu szkło jest za słabo dociśnięte i nieco odstaje, możemy bez obaw, mocno uderzać otwartą dłonią w szkło, aby wcisnęło się w pożądane miejsce.

Silikowanowanie. To ostatni krok w montażu paneli szklanych. Zabezpieczamy krawędzie i narożniki poprawnie osadzonego szkła silikonem, uzupełniając nim wszystkie szczeliny wokół panelu. Silikowanie przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak silikonowanie dowolnych urządzeń w łazience. Po zasilikonowaniu krawędzi należy bezzwłocznie umyć szkło z resztek preparatu. Proces schnięcia przebiega 2-3 doby i w tym czasie wskazane jest, aby nie korzystać z łazienki

Podsumowanie – poprawny montaż paneli szklanych w łazience

Panele szklane w łazience to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej glazury lub ciekawy element dekoracyjny, gwarantujący maksymalną trwałość i wytrzymałość oraz dowolny, również spersonalizowany, efekt wizualny. Montaż paneli szklanych w łazience (podobnie jak ich pomiar przed produkcją) to usług, którą najlepiej zlecić fachowcom, posiadającym niezbędną wiedzę, umiejętności i doświadczenie oraz dysponującym odpowiednimi narzędziami i akcesoriami. Szklane płyty powinny być montowane przez minimum 2 osoby, które pewnie i precyzyjnie wykonają kolejne zadania z listy: wniesienie panelu, aplikacja kleju (na roboczej stronie szkła), mocowanie uchwytów przyssawkowych, przyłożenie panelu do ściany i ustawienie, podparcie szkła i silikonowanie szczelin.

Jak zamontować panele szklane - łazienka

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =