Panele szklane to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, projektując wnętrza naszych domów i mieszkań. Dlaczego? Umożliwiają swobodną personalizację nawet najbardziej wymagających pomieszczeń, takich jak kuchnia i łazienka. Szklane płyty charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością i wytrzymałością (użytkowa i wizualną), są całkowicie odporna na podwyższoną wilgotność, bezpośredni i trwały kontakt z wodą oraz typowe dla kuchni i łazienki zabrudzenia (m.in. tłuste plamy, osady z mydła i osady z kamienia). Panel szklany do łazienki można z powodzeniem zestawiać z każdym rodzajem ceramiki lub za pomocą kilku paneli zastąpić płytki w całym pomieszczeniu, tworząc absolutnie dowolne aranżacje. Jak przebiega montaż paneli szklanych? Dlaczego mocowanie szkła na ścianie najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie specjalistów?

Montaż paneli szklanych – zleć go specjalistom

Panele szklane w łazience to tafle szkła, najczęściej hartowanego (w D-POS panele wykonywane są wyłącznie na szkle hartowanym!), na którym wykonuje się bezpośredni nadruk (od strony wewnętrznej / roboczej szkła) wybranej grafiki, motywu lub zdjęcia. Nadruki na szkle wykonywane są przy użyciu najnowocześniejszych, zaawansowanych technologicznie ploterów UV, które pozwalają na przenoszenie na szkło dowolnych obrazów w fotograficznej jakości. Precyzyjne wypełnienie miejsca na ścianie w łazience możemy osiągnąć zamawiając panele szklane na wymiar, tworzone specjalnie na zamówienie, które są maksymalnie spersonalizowane.

Kluczem do sukcesu, czyli efektywnego i eleganckiego wykończenia wnętrza, jest wykonanie maksymalnie precyzyjnych pomiarów, a następnie poprawny montaż paneli szklanych. Mocowanie szkła na ścianie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia oraz dostępu do odpowiednich narzędzi i akcesoriów. W praktyce mocowanie niewielkiego szkła do ściany może być z powodzeniem montowane przez amatorów, natomiast w przypadku wszystkich większych paneli szklanych najlepiej zdecydować się na kompleksową usługę, obejmującą pomiar, przygotowanie / opracowanie szkła z nadrukiem oraz montaż.

Zespół montażystów składa się najczęściej z 2-3 osób (w zależności od stopnia skomplikowania zlecenia oraz wielkości szklanych płyt), które posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie realizacji tego typu zleceń. Fachowcy powinni również dysponować odpowiednimi narzędziami, które ułatwiają im pracę i umożliwiają osiągnięcie zamierzonych efektów z najwyższą dokładnością.

Sposoby montażu szklanych paneli

Najczęściej stosowanym i zdecydowanie najbardziej polecanym przez specjalistów sposobem montażu paneli szklanych w łazience jest ich klejenie do ścian. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zastosowanie alternatywnego sposobu montażu szklanych płyt za pomocą śrub dystansowych. Takie rozwiązanie pozwala na zamontowanie paneli w odległości kilku centymetrów od ściany i może być wykorzystane np. w sytuacji, gdy konieczne jest ukrycie za panelem jakiś elementów konstrukcyjnych, niemożliwych do zniwelowania nierówności (które uniemożliwiają przyklejenie panelu), a także elementów instalacji elektrycznej czy rur. W łazience, montaż szkła przy pomocy śrub dystansowych, jest wykluczony nad wanną czy w kabinie prysznicowej, czyli tam gdzie szkło ma bezpośredni kontakt z wodą.

Narzędzia do montażu paneli szklanych

Ekipa zajmująca się montażem paneli szklanych w łazience powinna być wyposażona w niezbędne narzędzia i akcesoria:

  • poziomica – narzędzie absolutnie niezbędne w pracy fachowca, którego zadaniem jest precyzyjny montaż panelu szklanego; poziom i pion można określić za pomocą tradycyjnej poziomicy, ale zdecydowanie łatwiejsze i dokładniejsze pomiary zrealizujemy za pomocą nowoczesnych poziomic laserowych, najlepiej na statywie, który stabilizuje narzędzie i pozwala uniknąć nawet najdrobniejszych błędów;
  • miarka – dokładna i niezużyta (z wyraźnym oznakowaniem, bez uszkodzeń / uszczerbków), fachowcy mogą mieć do dyspozycji miarkę, z której najlepiej im się korzysta, np. składaną miarkę drewnianą lub zwijaną metrówkę;
  • uchwyty przyssawkowe do szkła – minimum dwie sztuki, za pomocą których fachowcy będą przenosić i dopasowywać szklane płyty;
  • wyciskarka do kleju z tuby (alternatywnie, dla montażu na śrubach dystansowych: zestaw śrub i dystansów, wiertarka, wkrętarka);
    drobne akcesoria, m.in.: mocne szerokie taśmy klejące, wsuwane podpórki do poziomowania / podpierania panelu, tzw. kliny glazurnicze (stosowane roboczo, do momentu całkowitego związania kleju), krzyżaki glazurnicze (opcjonalnie), preparat u szmatki do usuwania zabrudzeń i usuwania nadmiary sylikonu, karton / wykładzina (coś miękkiego i bezpiecznego, do postawienia panelu szklanego na podłodze przed montażem).

Klej do klejenia szklanych paneli łazienkowych

Do przyklejania paneli szklanych stosuje się kleje bezrozpuszczalnikowe, czyli nieagresywne kleje do luster i szkła, najczęściej Lacma lub Parasilico. Klej aplikuje się bezpośrednio na roboczą / zadrukowaną stronę szkła, metodą na „placki” (pojedyncze placki kleju o średnicy około 10 cm, w odległościach około 20 cm od siebie), a następnie panel szklany jest przykładany do ściany, w miejscu montażu. Po przyłożeniu szkła można wykonać niewielkie ruchy koliste (w celu delikatnego rozprowadzenia kleju), a następnie równomiernie docisnąć panel do ściany. Klej całkowicie wysycha i wiąże szkło z podłożem w czasie około 48 – 72 godzin (2-3 doby) od momentu aplikacji.

Mocowanie szkła do ściany – krok po kroku

Montaż paneli szklanych w łazience, podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, przebiega zgodnie ze ściśle ustalonym schematem. Przedstawiamy zasady pomiaru przestrzeni przeznaczonej na panel, czynności, które należy wykonać w ramach przygotowania podłoża oraz kolejność zadań podczas mocowania szkła na ścianie. Jak przebiega klejenie paneli szklanych do ściany?

Krok 1: POMIAR

Prawidłowy pomiar podłoża, na którym ma zostać zamontowany panel szklany, to pierwszy krok do uzyskania satysfakcjonującego efektu wizualnego. Mierząc ścianę należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość i szerokość szklanej płyty, ale także przekątne aby sprawdzić, czy wyznaczona przestrzeń to na pewno prostokąt lub kwadrat. Istotna jest również głębokość elementu (wraz z warstwą kleju), przede wszystkim w sytuacji, gdy panel szklany ma sąsiadować na ścianie np. z glazurą – wówczas należy zaplanować taką grubość szkła i kleju (warstwa kleju to około 2-3 mm), by całość mogła zostać bez problemu zlicowana.

Wszelkie pomiary należy wykonać w łazience po położeniu glazury, mierząc dokładnie przestrzeń wyznaczoną przez płytki. Od zdjętego wymiaru należy odjąć kilka mm na osi X i kilka mm na osi Y na tzw. dylatację. Jest to niezmiernie ważne przy montażach w nowych budynkach, które wciąż podlegają osiadaniu w gruncie – musimy pamiętać, że szkło nie jest elastyczne!

Krok 2: PRZYGOTOWANIE ŚCIANY / PODŁOŻA

Ściana, na której ma być montowane szkło nie wymaga specjalnego przygotowania, podobnie jak ściana, na której montujemy glazurę. Wystarczy więc, że podłoże będzie suche, równe i chłonne. W nowych domach i mieszkaniach należy dodatkowo odpylić ściany, a w starych – odtłuścić. Jeśli ściana była wcześniej pomalowana farbami lateksowymi – należy przetrzeć ją gruboziarnistym papierem ściernym, co umożliwi klejowi dotarcie do chłonnej powierzchni ściany. Szlifowanie, ani gruntowanie nie są wymagane.

Teoretycznie panele szklane w łazienkach można montować również na płytkach, np. w już urządzonych łazienkach, które chcemy przearanżować / zmienić ich wystrój. W praktyce jednak lepszym pomysłem jest usunięcie starych płytek, bo o ile możemy być pewni kleju, który mocno i trwale zwiąże szkło z glazurą, o tyle solidność mocowania płytek do ściany to czynnik, którego nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Może się okazać, że glazura obciążona szkłem zacznie odchodzić od ściany, co w krótszym lub dłuższym czasie może doprowadzić do zniszczenia panelu.

Krok 3: MONTAŻ paneli szklanych w łazience

Montaż paneli szklanych powinny przeprowadzać minimum dwie osoby, które mają do wykonania następujące czynności:

Wniesienie panelu szklanego do łazienki. Panel należy postawić na miękkiej powierzchni (np. na kartonie lub kawałku wykładziny) i oprzyj o ścianę w taki sposób, by mieć swobodny dostęp do tylnej, roboczej, zadrukowanej strony. Paneli szklanych nie należy stawiać na bezpośrednio na: terakocie (duże ryzyko stłuczenia szkła czyli rozsypaniu się panelu na drobne kawałeczki) czy na podłodze drewnianej (ciężkie szkło może zostawić wgniecenia w drewnie).
Aplikacja kleju. Klej aplikujemy bezpośrednio na roboczą stronę szkła (na nadruk). Klej wyciskany z tuby, metodą „na placki”. Średnica „placka” powinna wynosić około 10 cm, a odległość placków od siebie – około 20 cm.
Zamontowanie uchwytów przyssawkowych. Po zaaplikowaniu kleju, stawiamy panel szklany do pionu i do jego czystej, zewnętrznej strony – porządnie montujemy uchwyty przyssawkowe. Konieczne jest sprawdzenie i upewnienie się, że uchwyty trwale trzymają szkło.

Przyłożenie szkła do ściany. Za pomocą uchwytów przyssawkowych, równo podnosimy szkło nad podłogę, przenosimy w pobliże ściany montażowej i stawiamy panel na podkładce. Po upewnieniu się, że uchwyty stabilnie trzymają szkło, sprawdzeniu ustawienia panelu (w kontekście ułożenia wzoru) – ponownie, równo podnosimy szkło i przykładamy je do ściany. Przy dociskaniu do ściany można wykonywać minimalne ruchy koliste, aby lepiej rozprowadzić klej. W celu uzyskania optymalnego ustawienia panelu można użyć krzyżaków glazurniczych. Na dole, pod panel szklany, wkładamy klin glazurniczy (lub inną, dedykowaną podkładkę). Należy pamiętać o tym, że krawędzie i narożniki zahartowanego szkła to jego najsłabszymi punktami, dlatego podczas przykładania i ustawiania panelu na ścianie należy bezwzględnie unikać uderzania krawędziami i narożnikami szkła w ściany boczne, sąsiadującą glazurę i inne twarde materiały – szkło może ulec destrukcji. Jeśli w górnej części panelu szkło jest za słabo dociśnięte i nieco odstaje, możemy bez obaw, mocno uderzać otwartą dłonią w szkło, aby wcisnęło się w pożądane miejsce.

Silikowanowanie. To ostatni krok w montażu paneli szklanych. Zabezpieczamy krawędzie i narożniki poprawnie osadzonego szkła silikonem, uzupełniając nim wszystkie szczeliny wokół panelu. Silikowanie przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak silikonowanie dowolnych urządzeń w łazience. Po zasilikonowaniu krawędzi należy bezzwłocznie umyć szkło z resztek preparatu. Proces schnięcia przebiega 2-3 doby i w tym czasie wskazane jest, aby nie korzystać z łazienki

Podsumowanie

Panele szklane w łazience to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej glazury lub ciekawy element dekoracyjny, gwarantujący maksymalną trwałość i wytrzymałość oraz dowolny, również spersonalizowany, efekt wizualny. Montaż paneli szklanych w łazience (podobnie jak ich pomiar przed produkcją) to usług, którą najlepiej zlecić fachowcom, posiadającym niezbędną wiedzę, umiejętności i doświadczenie oraz dysponującym odpowiednimi narzędziami i akcesoriami. Szklane płyty powinny być montowane przez minimum 2 osoby, które pewnie i precyzyjnie wykonają kolejne zadania z listy: wniesienie panelu, aplikacja kleju (na roboczej stronie szkła), mocowanie uchwytów przyssawkowych, przyłożenie panelu do ściany i ustawienie, podparcie szkła i silikonowanie szczelin.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 1 =