Jak i czym najlepiej ciąć plexi?

utworzone przez | 13 stycznia 2021

13 stycznia 2021

Obróbka plexi – cięcie i wycinanie

Pleksi jest materiałem wszechstronnym, dostępnym w różnych grubościach i wykorzystywanym do tworzenia różnego rodzaju przedmiotów i konstrukcji, m.in. stojaków i standów, rozmaitych ekspozytorów i dyspenserów. W zależności od szczegółów projektu – konieczne może być zastosowanie zaawansowanych urządzeń umożliwiających precyzyjne wycięcie kilkucentymetrowych elementów czy kilkumilimetrowych otworów, bądź prostszych, ogólnodostępnych narzędzi, pozwalających na wykonanie prostych cięć. W profesjonalnej obróbce pleksi stosuje się aktualnie przede wszystkim plotery laserowe (cięcie laserem plexi) oraz frezarki CNC. W domu czy warsztacie – proste prace na pleksi można wykonać za pomocą m.in. brzeszczotu, wyrzynarki czy wiertarki lub mini szlifierki ręcznej.

Blog cięcie laserem

Wycinanie laserem plexi złotej lustrzanej.

Laser do cięcia plexi

Cięcie plexi laserem to metoda, która pozwala na szybką i precyzyjną obróbkę materiału, a co za tym idzie – na uzyskiwanie świetnych efektów pracy, perfekcyjnie odwzorowujących wszystkie założenia projektu. Co kryje się pod hasłem: laser do cięcia plexi? To nowoczesny, zaawansowany technologicznie ploter do cięcia laserowego – urządzenie, które umożliwia zarówno cięcie plexi na wymiar i dowolny kształt, jak i docinanie plexi i wycinanie w pleksi dowolnych otworów i wzorów oraz grawerowanie plexi. Za pomocą wysokiej klasy plotera do cięcia laserowego plexi możliwe jest opracowywanie zarówno materiału czystego / surowego, jak i pleksi zadrukowanego w technologii UV czy sitodruku.

Blog plexi laserem cnc

Plexi przezroczysta na stole po cięciu laserem.

Laserowe cięcie plexi – technika

Cięcie plexi laserem to nowoczesna metoda obróbki, w której przecinanie, docinanie i wycinanie w plexi realizowane jest przez skierowanie w odpowiednie miejsce wiązki lasera. Urządzenie jest sterowane elektronicznie, a cały proces cięcia – zaprogramowany cyfrowo, co umożliwia wykonanie dowolnej ilości identycznych produktów z plexi, z zachowaniem całkowitej powtarzalności i idealnego odwzorowania projektu, niezależnie od stopnia jego skomplikowania.

W tej technologii wiązka lasera zastępuje tradycyjne noże czy różnego rodzaju wyrzynarki i tarcze do wycinania, minimalizując straty materiału podczas cięcia i umożliwiając przeprowadzanie prac z maksymalną dokładnością – każda szczelina powstająca podczas cięcia ma szerokość wiązki lasera. Dodatkową zaletą cięcia laserem są równe krawędzie plexi, które nie wymagają dodatkowych prac wykończeniowych – są gładkie, błyszczące i eleganckie.

Blog wycięte plexi

Precyzyjnie wycięte plexi na wymiar przy użyciu lasera.

Ploter laserowy – precyzyjne cięcie i wycinanie w pleksi

Ploter laserowy to uniwersalne urządzenie, wykorzystujące pojedynczą wiązkę lasera o mocy, którą można dowolnie dopasować do konkretnych potrzeb związanych z obróbką danego projektu. Wiązka lasera umożliwia przecinanie pleksi, cięcie pleksi (wycinanie kształtów) oraz nacinanie plexi (grawerowanie, wykonywanie dowolnych „rowków” w tworzywie). Parametry plotera mogą być optymalizowane pod kątem danego projektu, m.in. dzięki możliwości regulacji ustawienia głowicy oraz kilku wariantom regulacji ustawienia stołu roboczego. Ponadto operator może zindywidualizować prędkość pracy plotera oraz swobodnie regulować głębokość i szerokość nacięcia, zyskując tym samym pełną kontrolę nad obrabianym pleksi.

Blog plexi frezarka

Frezowanie otworów w przezroczystej plexi.

Frezarka CNC do cięcia plexi

Frezarka CNC to wysokiej klasy obrabiarka, która umożliwia obróbkę plexi skrawaniem – cięcie plexi oraz kształtowanie dowolnych rowków. Nowoczesne frezarki CNC pozwalają na pracę z najwyższą precyzją, często dorównującą lub nawet przewyższającą dokładność lasera (w zależności od szczegółów zlecenia i rodzaju cięcia / obróbki). Obrabiarki CNC można wyposażać w najróżniejsze frezy oraz programować frezowanie z precyzją sięgającą nawet 0,1 mm, w obróbce 2D lub 3D. W zależności od ustawień poszczególnych parametrów urządzenia, przede wszystkim prędkości obrotowej głowicy, w której osadzony jest frez oraz prędkości posuwu mostu – możliwe jest uzyskanie różnych krawędzi: od matowych i lekko chropowatych po gładkie i błyszczące (w optyce optymalnie zbliżone do krawędzi uzyskiwanych w ramach obróbki laserem).

Blog frezowanie plexi

Cięcie białej plexi przy użyciu frezarki CNC.

Cięcie i obróbka plexi frezarką CNC- technika

Frezarki CNC działają na bazie systemów CNC, czyli specjalistycznych układów sterowania numerycznego. Obróbka materiału jest tutaj w pełni zautomatyzowana i odbywa się po zaprogramowaniu pracy na minikomputerze wbudowanym w urządzenie. Programowanie frezarki CNC polega na wpisaniu odpowiednich poleceń w formie kodu alfanumerycznego, który ściśle określi pracę urządzenia, sprawiając, że wykona ono produkt o określonych przez nas parametrach. Obrabiarki CNC pozwalają na efektywną produkcję elementów z plexi (również w dowolnej liczbie identycznych egzemplarzy), przy jednoczesnym obniżeniu kosztów oraz nakładów czasu i pracy.

Blog plexi frezowane

Frezowanie szkła akrylowego w kolorze pomarańczowym.

Inne narzędzia do cięcia plexi

Docinanie plexi nie zawsze wymaga zastosowania lasera, zwłaszcza gdy mowa o domowych sposobach na obróbkę tego materiału na prywatny użytek oraz pleksi o niewielkiej grubości (np. 2, 3 czy 4 mm).

Jak ciąć plexi w domu? Oto najpopularniejsze sposoby i narzędzia do cięcia pleksi domowym sposobem:

  • cięcie pleksi rozgrzanym nożem – umożliwia wykonanie w miarę precyzyjnych cięć, również bardziej skomplikowanych wzorów; opcjonalnie można zastosować odpowiednio dobrany nóż termiczny;
  • cięcie pleksi brzeszczotem – pleksi jest materiałem twardym i w niewielkim stopniu elastyczny, dlatego ta forma cięcia sprawdzi się w przypadku, gdy chcemy po prostu przeciąć tworzywo na dwie części po linii prostej; do tego typu prac należy wybrać brzeszczot o jak najmniejszych zębach, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko złamania / odpryśnięcia płyty, a krawędź pleksi będzie w miarę równa;
  • cięcie pleksi piłką włosową – zastosowanie piłki włosowej umożliwia ręczną obróbkę cienki płyt pleksi, z dość precyzyjnym wykończeniem krawędzi tworzywa; metoda jest dość pracochłonna i wymaga doświadczenia w stosowaniu piłki;
  • cięcie pleksi wyrzynarką – to najlepsza alternatywa dla dość trudnego i mozolnego ręcznego cięcia pleksi brzeszczotem; w tej opcji należy sięgnąć po wyrzynarkę dedykowaną tworzywom sztucznym (pracuje wyłącznie na niskich obrotach) lub wyrzynarkę wielobiegową, w której można ustawić prędkość pracy; tarcza do cięcia pleksi powinna mieć jak najmniejsze zęby;
  • wiertarka i otwornica – narzędzie umożliwiające robienie dziur i wycinanie otworów w pleksi, ale również rozpoczęcie pracy wyrzynarki (wykonanie otworu, od którego zaczniemy obróbkę wyrzynarką).

Precyzyjna obróbka grubszego materiału, mającego kilkanaście lub kilkadziesiąt milimetrów, będzie wymagała zastosowania specjalistycznych urządzeń, takich jak wspomniany wyżej laser.

Podsumowanie

Pleksi to uniwersalny materiał wszechstronnego zastosowania. Jak bezpiecznie ciąć pleksi? Czym ciąć pleksi? W profesjonalnej obróbce pleksi stosuje się przede wszystkim laser (ploter laserowy), a cięcie pleksi w domu lub przydomowym warsztacie można wykonać za pomocą ogólnodostępnych narzędzi, takich jak: rozgrzany nóż lub nóż termiczny, brzeszczot, piłka, wyrzynarka, wiertarka lub otwornica. Cięcie pleksi laserem jest w pełni zautomatyzowane, a cyfrowo ustawione parametry plotera laserowego umożliwiają wykonanie maksymalnie precyzyjnych cięć (również bardzo skomplikowanych wzorów!) w dowolnej ilości identycznych egzemplarzy. Domowe cięcie wymaga odpowiedniego doboru narzędzi (m.in. ostrzy z najmniejszymi zębami), cierpliwości i doświadczenia.