Formaty i wymiary plakatów – jakie są uniwersalne rozmiary plakatów?

utworzone przez | 12 października 2020 | 0 komentarzy

12 października 2020 | 0 komentarzy

About The Author

Plakat jest niezmiennie najczęściej zlecanym i wykonywanym wyrobem poligraficznym, należącym do szerokiej rodziny tzw. akcydensów, czyli druków niebędących ani książką, ani czasopismem. Siostrami plakatu są więc ulotka i wizytówka, a bratem… znaczek pocztowy. Za dalszą rodzinę plakatu uznajmy mandaty czy druki typu KP i KW. Plakaty drukowane są jednostronnie, na specjalnym papierze plakatowym, mogą mieć różne rozmiary i różne przeznaczenie. Jakie rodzaje, formaty i wymiary plakatów można zamówić?

Typologia plakatów – uniwersalne formaty plakatów

Plakaty to najbardziej rozpoznawalni przedstawiciele tzw. grafiki użytkowej, które w zależności od swojego przeznaczenia i tematyki – mogą pełnić różne funkcje i zostać sklasyfikowane m.in. jako plakat filmowy, plakat reklamowy, a także plakat propagandowy czy plakat wyborczy. Osobną, prężnie rozwijającą się kategorią, są plakaty dekoracyjne, stosowane w aranżacjach wnętrz (niektóre plakaty użytkowe również trafiają do naszych domów w roli dekoracji ściennej, np. te charakteryzujące się wyjątkowym stylem artystycznym, unikatowością haseł, prestiżem autora itp.). Plakaty dzieli się również na plakaty wewnętrzne i zewnętrzne.

Rozmiary plakatów są z reguły uniwersalne i w zależności od przeznaczenia, są przyjęte różne wymiary standardowe.

Rodzaje plakatów ze względu na przeznaczenie

Rodzaje plakatów ze względu na ich przeznaczenie dzieli plakaty m.in. na:

 • plakaty reklamowe – plakaty będące nośnikami reklamy outdoorowej, stosowane w przestrzeni publicznej (zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz) w celu promowania konkretnego produktu, usługi lub marki,
 • plakaty filmowe / plakaty kinowe – plakaty promujące konkretny film lub wydarzenia związane z jego promocją i wejściem na ekrany kin,
 • plakaty teatralne – plakaty promujące konkretne przedstawienie teatralne lub wydarzenia związane z jego promocją,
 • plakaty muzyczne – plakaty promujące wydarzenia muzyczne, m.in. koncerty czy nowe płyty artystów,
 • plakaty sportowe – plakaty promujące wydarzenia sportowe,
 • plakaty społeczne – plakaty realizowane w ramach rozmaitych kampanii społecznych, mające np. zwrócić uwagę na wybrane problemy czy promować określone zachowania,
 • plakaty propagandowe – plakaty niezwykle popularne w czasach PRL, których celem było ratowanie nastrojów społecznych, promowanie wybranych ideologii oraz zachęcanie… do wyrabiania 200% normy podczas pracy.

W przypadku wszystkich rodzajów plakatów, rozmiar, który jest wspólny, to A4. Rozmiar plakatów A4 jest stosowany w przypadku wszystkich rodzajów, oczywiście czasem częściej, czasem jest on mniej popularny. Ten wymiar plakatu jest uniwersalnie stosowany.

Plakaty wewnętrzne i plakaty zewnętrzne

Ten podział plakatów zakłada, że mogą być one drukowane z myślą o ekspozycji wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz. Plakaty wewnętrzne, przeznaczone do umieszczenia ich w różnego rodzaju instytucjach, kinach i teatrach, galeriach handlowych oraz prywatnych domach mogą być drukowane na zwykłym, ekonomicznym papierze plakatowym. W przypadku plakatów zewnętrznych konieczne jest zastosowanie specjalistycznego papieru plakatowego (plakatów reklamowych i marketingowych, plakatów promujących na ulicach film i przedstawienia, różnego rodzaju wydarzenia) o podniesionej odporności na czynniki atmosferyczne.

Współczesne plakaty powielane są w nowoczesnych technikach drukarskich, takich jak druk UV (stołowy lub rolowy), druk eco-solventowy, na przeznaczonym do tego papierze plakatowym – różnego rodzaju, w zależności od docelowej lokalizacji plakatu oraz indywidualnych potrzeb i oczekiwań zamawiającego wydruk.

Rozmiary plakatów – w jakich formatach występują plakaty?

Formaty i rozmiary plakatów to uniwersalny sposób opisywania ich wymiarów. Najczęściej drukowane są plakaty w formacie A – to tzw. format zasadniczy. Formaty B i C to formaty pomocnicze.

Nie ma jednej, ogólnie obowiązującej definicji, określającej minimalny standardowy rozmiar plakatu czy wielkość arkusza, od którego wydruk nazywa się właśnie plakatem. Umownie przyjmuje się, że plakatami nazywamy wydruki od formatu A4 lub A3 wzwyż, od formatu B4 wzwyż i od formatu C4 wzwyż. Mniejsze formaty wybiera się do wydruku ulotek.

Rozmiary plakatów a

Wymiary plakatów w formacie A.

Plakaty w formacie A

Symbole i wymiary plakatów w formacie A:

 • plakat A0, wymiar: 841 x 1189 mm (w poziomie: 1189 x 841 mm)
 • plakat A1, wymiar: 594 x 841 mm (w poziomie: 841 x 594 mm)
 • plakat A2, wymiar: 420 x 594 mm (w poziomie: 594 x 420 mm)
 • plakat A3, wymiar: 297 x 420 mm (w poziomie: 420 x 297 mm)
 • plakat A4, wymiar: 210 x 297 mm (w poziomie: 297 x 210 mm)
 • plakat A5, wymiar: 148 x 210 mm (w poziomie: 210 x 148 mm)
 • plakat A6, wymiar: 105 x 148 mm (w poziomie: 148 x 105 mm)
 • plakat A7, wymiar: 74 x 105  mm (w poziomie: 105 x 74 mm)

Rozmiary plakatów B

Plakaty w formacie B, rozmiary i porównanie.

Plakaty w formacie B

Symbole i wymiary plakatów w formacie B:

 • plakat B0, wymiar: 1000 x 1400 mm (w poziomie: 1400 x 1000 mm)
 • plakat B1, wymiar: 700 x 1000 mm (w poziomie: 1000 x 700 mm)
 • plakat B2, wymiar: 500 x 700 mm (w poziomie: 700 x 500 mm)
 • plakat B3, wymiar: 350 x 500 mm (w poziomie: 500 x 350 mm)
 • plakat B4, wymiar: 250 x 350 mm (w poziomie: 350 x 250 mm)
 • plakat B5, wymiar: 175 x 250 mm (w poziomie: 250 x 175 mm)
 • plakat B6, wymiar: 125 x 175 mm (w poziomie: 175 x 125 mm)
 • plakat B7, wymiar: 88 x 125 mm (w poziomie: 125 x 88 mm)

Rozmiary plakatów C

Dostępne rozmiary plakatów w standardzie formatu C.

Plakaty w formacie C

Symbole i wymiary plakatów w formacie C:

 • plakat C0, wymiary: 917 x 1297 mm (w poziomie: 1297 x 917 mm)
 • plakat C1, wymiary: 648 x 917 mm (w poziomie: 917 x 648 mm)
 • plakat C2, wymiary: 458 x 648 mm (w poziomie: 648 x 458 mm)
 • plakat C3, wymiary: 324 x 458 mm (w poziomie: 458 x 324 mm)
 • plakat C4, wymiary: 229 x 324 mm (w poziomie: 324 x 229 mm)
 • plakat C5, wymiary: 162 x 229 mm (w poziomie: 229 x 162 mm)
 • plakat C6, wymiary: 114 x 162 mm (w poziomie: 162 x 114 mm)
 • plakat C7, wymiary: 81 x 114 mm (w poziomie: 114 x 81 mm).

Inne wymiary plakatów

Poza wymienionymi powyżej wymiarami plakatów w formacie A, B oraz C, istnieją również tzw. szarfy. Standardowe rozmiary plakatów w formacie szarfy:

 • szarfa 1 ‒ 297 x 841 mm
 • szarfa 2 ‒ 340 x 980 mm
 • szarfa 3 ‒ 1530 x 350 mm
 • szarfa 4 ‒ 1530 x 500 mm

W poligrafi wymiary plakatów w formacie szarfy są stosowane wtedy, kiedy potrzebujemy przedstawić coś na długich, wąskich paskach papieru.

Plakaty w niestandardowych rozmiarach

Plakaty mogą być również drukowane w dowolnych, niestandardowych rozmiarach. Dostępność wydruku w nietypowym rozmiarze jest uzależniona od maszyn drukujących dostępnych w danej drukarni. W D-POS dysponujemy najnowocześniejszymi, zaawansowanymi technologicznie ploterami drukującymi: stołowymi (o maksymalnej powierzchni druku 2,1 m na 3,1 m) i rolowymi (o maksymalnej szerokości druku 1,6 m).

Wymiary plakatów w branżach specyficznych

Wymiary plakatów stanowią kluczowy element ich skuteczności, szczególnie w kontekście różnorodnych branż i ich unikalnych potrzeb. Przyjrzymy się, jak formaty i rozmiary plakatów odgrywają istotną rolę w dwóch specyficznych dziedzinach: plakatach filmowych oraz plakatach koncertowych. Każda z tych branż wymaga indywidualnego podejścia do projektowania, uwzględniając nie tylko estetyczne aspekty, ale również specyficzne oczekiwania i odbiorców.

Odkryjmy, jakie są standardy i wytyczne dotyczące wymiarów plakatów w tych dwóch fascynujących obszarach sztuki i rozrywki.

Plakaty filmowe

Plakaty filmowe to niezwykle istotny element promocji filmów, który ma za zadanie przyciągnąć uwagę potencjalnych widzów. Standardowe wymiary plakatów filmowych różnią się w zależności od lokalizacji, ale najczęściej spotykane to formaty 24×36 cali lub 27×40 cali. Duże formaty pozwalają na efektowne ukazanie głównych bohaterów, scen z filmu oraz podstawowych informacji dotyczących premiery.

Warto zauważyć, że plakaty dla różnych gatunków filmowych mogą się różnić pod względem kolorystyki, kompozycji i tonacji. Na przykład plakat do horroru może wykorzystywać ciemne barwy i tajemniczą atmosferę, podczas gdy plakat do komedii może skupić się na jasnych kolorach i uśmiechniętych postaciach.

Plakaty koncertowe

Plakaty koncertowe pełnią funkcję nie tylko informacyjną, ale także artystyczną. Ich zadaniem jest przyciągnięcie uwagi fanów danego artysty oraz stworzenie atmosfery związaną z konkretnym wydarzeniem muzycznym. Wymiary plakatów koncertowych są zazwyczaj większe niż standardowe plakaty, co pozwala na bardziej rozbudowane grafiki i szczegółowe informacje.

Artysta często współpracuje z grafikiem, aby stworzyć unikalny design, który odzwierciedla jego styl muzyczny i osobowość. Wielu kolekcjonerów cenionych jest oryginalnych plakatów koncertowych, co dodatkowo podkreśla rolę tych elementów w promocji wydarzeń muzycznych.

W obu przypadkach, zarówno filmowych, jak i koncertowych, projektanci muszą uwzględniać specyfikę danej branży oraz oczekiwania i preferencje grupy docelowej, aby skutecznie przekazać informacje i wzbudzić zainteresowanie.

Wymiar plakatu w komunikacji z klientem

Klienci zamawiający plakaty prywatnie często nie znają rozmiarów poszczególnych formatów i/lub nie są sobie w stanie wyobrazić, jak duży będzie plakat w danym wymiarze. Problem stanowią zwłaszcza formaty większe niż A4, B4 i C4. Komunikując się z Klientami, można używać więc opisów odnoszących się do ludzkiej sylwetki, które pozwolą im zwizualizować sobie poszczególne formaty: np. plakat zakrywający całą sylwetkę (B0 w pionie), plakat na rozpiętość ramiom (A0 w poziomie) itp. Można również odwoływać się w opisie do najbardziej rozpoznawalnego formatu, którym jest A4 i opisywać kolejne formaty jako jego wielokrotność.

Podsumowanie – formaty i wymiary plakatów

Plakaty mogą być stosowane w różnych celach, przede wszystkim reklamowych, ale również do promowania dowolnych wydarzeń kulturalnych (np. plakaty teatralne, plakaty filmowe) czy propagowania lokalnych inicjatyw, czy imprez sportowych. Rosnącą popularnością cieszą się plakaty dekoracyjne, które we współczesnych domach skutecznie zastępują tradycyjne obrazy, stanowiąc rewelacyjną ozdobę ścian: od salonu, przez sypialnię i pokój dziecięcy, po wnętrza kuchni i łazienek. Plakaty drukuje się przede wszystkim formatach: A4 (210 x 297mm), A3 (420 x 297 mm), A2 (594 x 420 mm), B3 (500 x 350 mm) i B2 (700 x 500 mm) oraz C3 (458 x 324 mm) i C2 (648 x 458 mm). W przypadku plakatów do wnętrz, które planujemy wyeksponować w ramach – kluczowa jest dostępność odpowiadających nam ram w wybranym formacie (czasem lepiej podjąć decyzję o wymiarach wydruku, po wcześniejszym znalezieniu ramy).

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 19 =

Szanowni Państwo

Informujemy, że w dniu:
02 maja
(czwartek)
nasza firma nie pracuje.

Szanowni Państwo

Informujemy, że w dniu:
02 maja
(czwartek)
nasza firma nie pracuje.