Neony ledowe to instalacje, które można montować do różnych podłoży i na wiele różnych sposobów. Kluczowe dla wybrania odpowiedniej opcji montażowej są: wielkość neonu, jego ciężar i ilość elementów, z których się składa. Istotny jest również rodzaj podłoża oraz miejsce instalacji. Inne rozwiązanie będzie trzeba zastosować montując neon ledowy wewnątrz pomieszczeń prywatnych i komercyjnych, a jeszcze inne montując neon na zewnątrz. Jak zamontować neony ledowe, by uzyskać estetyczny, bezpieczny i trwały rezultat? 

Montowanie neonów ledowych – podstawowe zasady 

Montaż neonów ledowych musi uwzględniać zasady bezpieczeństwa, a w przypadku neonów ledowych instalowanych w przestrzeni publicznej i w miejscach świadczenia pracy – pozostawać w zgodzie z przepisami BHP. 

O stabilności, trwałości i bezpieczeństwie montażu neonów decydują:

  • sposób montażu dobrany do wielkości i ciężaru neonu
  • uwzględnienie specyfiki / cech fizycznych podłoża w doborze techniki montażu, elementów i narzędzi montażowych
  • uwzględnienie ekspozycji zamontowanego neonu ledowego na różnego rodzaju czynniki obciążające lub zmienne warunki atmosferyczne  (w przypadku neonów ledowych montowanych na zewnątrz)
  • dopasowanie zasilania neonu ledowego do wybranego sposobu montażu.

Nieodpowiednio dobrany sposób montażu neonu może w krótkim czasie doprowadzić do obniżenia wartości estetycznej ekspozycji, uszkodzenia zasilania, a nawet destabilizacji neonu i odklejenia lub oderwania się konstrukcji od podłoża. 

Jak zamontować neony ledowe? 

Sposób montażu neonu ledowego należy wybrać już na etapie projektowania instalacji. Pozwoli to na optymalne dopasowanie rozwiązania do konkretnego neonu, co przełoży się na jego estetykę i trwałość.

Małe i lekkie neony ledowe – montaż na taśmach

Najtańszym i najłatwiejszym sposobem montażu neonów ledowych jest zastosowanie dwustronnej taśmy montażowej. Taśmy montażowe mają określony udźwig i mogą być przeznaczone do stosowania na konkretnych powierzchniach (najczęściej gładkich ścianach) oraz do łączenia konkretnych rodzajów materiałów. Montowanie neonów ledowych za pomocą taśmy montażowej wymaga więc dobrania taśmy o odpowiednich właściwościach oraz postępowania zgodnie z zaleceniami jej producenta, m.in. w kontekście rozmieszczenia fragmentów / pasków taśmy. 

Taśmy montażowe sprawdzają się przede wszystkim w montażu niewielkich i lekkich neonów, składających się w całości z pojedynczego elementu. Za pomocą taśmy montażowej można również zamontować kilkuelementowy neon ledowy. W tym przypadku jednak bardzo ważna jest precyzja – rozmieszczenie elementów neonu po ich przyklejeniu do ściany powinno dokładnie odwzorowywać projekt instalacji. W tym sposobie montowania neonów ledowych elementy montażowe pozostają całkowicie niewidoczne – taśma montażowa znajduje się wyłącznie pomiędzy neonem a ścianą lub innym podłożem.

Montaż neonów ledowych na zawieszkach

Zawieszki do neonów ledowych to tzw. ucha z dziurkami, które mogą stanowić element neonu (zawieszki uformowane z tworzywa sztucznego, z którego wykonany jest neon) lub zostać do neonu domontowane (najczęściej przykręcone, rzadziej przyklejone). Zawieszki stosuje się do wieszania neonów ledowych na podłożach chropowatych i nierównych, np. na ścianie z cegieł. Odpowiednio zaprojektowane i rozmieszczone zawieszki pozwalają na bezpieczne powieszenie nawet dużych i ciężkich neonów ledowych. Ten sposób montażu umożliwia dobranie dowolnych wkrętów, haków lub gwoździ – w zależności od rodzaju ściany / podłoża. Zawieszki oraz haki, łebki gwoździ lub wkrętów będą widoczne po zawieszeniu nenonu na ścianie. 

Ledy neonowe – montaż na stelażach

Duże i skomplikowane pod względem ilości i układu elementów neony ledowe montuje się na specjalnych stelażach lub bazach / plecach. Neony ledowe do wnętrz mogą być montowane do transparentnych baz (najczęściej z pleksi) lub być wyposażone w tzw. plecy wykonane z innych materiałów (zgodnie z projektem i wizją osoby zamawiającej neon). W tym wypadku do ściany montowana jest bezpośrednio baza lub plecy neonu. 

Neony zewnętrzne wymagają zastosowania stelaży, które zagwarantują stabilność i trwałość instalacji narażonej na zmienne warunki atmosferyczne. Tutaj najczęściej stosuje się stelaże aluminiowe, które są odporne na skrajne temperatury, promieniowanie UV oraz opady deszczu i śniegu. Prawidłowo wykonany montaż neonu ledowego do stelaża i właściwe mocowanie stelaża do podłoża zapewnia neonowi solidne podparcie i ochronę przed porywami wiatru. 

Stojące neony ledowe 

Neony ledowe nie muszą wisieć! W tej kategorii znajdują się również instalacje stojące – przeznaczone do ekspozycji stałej lub neony mobilne. Stelaże stojące powinny być wyposażone w mocną podstawę / stopę, która zapewni stabilność pojedynczym elementom i całej neonowej konstrukcji. Wielkość i ciężar podstawy powinien być dopasowany do wielkości i ciężaru neonu oraz rodzaju podłoża, na którym będzie stał. Neony stawiane bezpośrednio na miękkim podłożu (np. trawniku) wymagają zastosowania stopy z warstwą izolującą neon od wilgotnego podłoża. 

Montaż NEOLED-ów, czyli jak robi to D-POS

Tworząc NEOLED-y dla naszych Klientów monitorujemy cały proces ich powstawania. Już na etapie projektowania neonu weryfikujemy techniczne aspekty wizji Klienta, analizując m.in. wskazany w projekcie sposób montażu neonu. NEOLED-y mogą zostać wyposażone w każde z dostępnych rozwiązań montażowych. W wyjątkowych sytuacjach i projektach wymagających zastosowania nietypowych rozwiązań montażowych – sięgamy po niestandardowe narzędzia i środki, opracowując bezpieczne i trwałe elementy montażowe, które w pełni zaspokajają potrzeby i oczekiwania zleceniodawców. 

Podsumowanie

Neony ledowe są rozwiązaniami coraz chętniej stosowanymi zarówno przez branżę reklamową i marketingową, jak i przez projektantów wnętrz szukających oryginalnych dekoracji. Montaż neonów ledowych wymaga zastosowania technik dopasowanych zarówno do wielkości i ciężaru neonu, jak i rodzaju podłoża i miejsca ekspozycji neonu. Montowanie neonów ledowych można przeprowadzić za pomocą taśm montażowych (dedykowane do mniejszych i lżejszych neonów), zawieszek (sprawdzających się w montowaniu neonów do chropowatych / nierównych ścian) oraz stelaży (wykonywanych do konkretnego neonu, zalecanych do montażu dużych neonów i neonów zewnętrznych). 

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + osiemnaście =