Jak usunąć starą fototapetę? – poradnik

utworzone przez | 29 lipca 2021 | 0 komentarzy

29 lipca 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Masz na ścianie fototapetę, która pamięta jeszcze kolorowe lata 90. XX wieku? A może fototapeta jest młodsza, ale motyw, na który zdecydowałeś się kilka lub kilkanaście lat temu zupełnie nie pasuje do odnawianego właśnie wnętrza i nowych trendów wnętrzarskich? Czas na zmiany, ale zastanawiasz się jak usunąć fototapetę ze ściany, czas na usunięcie starej fototapety i przygotowanie ściany pod nowy produkt?! Przedstawiamy kompleksowy poradnik skutecznego zrywania tapet i fototapet!

Przygotuj pomieszczenie do zrywania fototapety

Zrywanie fototapet i usuwanie starych tapet to zajęcie, które nie należy do najczystszych. Podczas zdzierania fototapet ze ścian pojawi się sporo drobnych śmieci, może się kurzyć i pylić. Z pomieszczenia warto więc wynieść drobne przedmioty, a meble i podłogę osłonić folią. Dobrze jest również przygotować sobie wcześniej pojemnik na zerwane fragmenty fototapet – to ograniczy ilość śmieci na podłodze. Jeśli zdecydujemy się na usuwanie fototapet z wykorzystaniem wody – konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie kontaktów i gniazd elektrycznych: bezwzględnie na ścianie, z której będziemy zrywać tapetę oraz opcjonalnie na sąsiednich ścianach należy odłączyć prąd.

Jak usunąć starą fototapetę ze ściany – usuwanie fototapety na sucho

Usuwanie fototapety na sucho jest czasochłonne i pracochłonne – może się jednak zdarzyć, że wyłącznie taka opcja wchodzi w grę (np. ze względów technicznych lub około zdrowotnych). Do usuwania fototapet na sucho należy przygotować ostry nożyk (najlepiej do tapet) i szpachelkę. Nożykiem lub szpachelką będziemy podważać rogi fototapety, a następnie zdzierać je poprzez chwycenie palcami i oderwanie. Po zerwaniu całej lub większości fototapety można sięgnąć po szpachelkę, papier ścierny lub szlifierkę oscylacyjną (najlepiej płaską – do gipsu i drewna), które pozwolą na wykończenie procesu oczyszczania ściany i skuteczne usunięcie pozostałych, niewielkich fragmentów fototapety oraz kleju.

Jak usunąć starą fototapetę?

Jak usunąć fototapetę ze ściany – usuwanie fototapety na mokro

Usuwanie fototapety na mokro to najpopularniejszy i najczęściej najefektywniejszy sposób na usuwanie fototapet ze ścian. W tej metodzie konieczne jest wcześniejsze zmoczenie fototapety, którą następnie usuwa się szpachelką. Do zmoczenia fototapety używa się najczęściej czystej, letniej wody. Opcjonalnie można przygotować roztwór wody z octem (w proporcji 1:1), który teoretycznie powinien przyspieszyć mięknięcie fototapety i rozpuszczanie kleju, ale jego zastosowanie będzie się wiązało z intensywnym i nieprzyjemnym zapachem.

Namaczanie fototapety można przeprowadzić bezpośrednio (z użyciem gąbki) lub pośrednio (poprzez intensywne spryskanie powierzchni fototapety spryskiwaczem). Po zmoczeniu ściany należy odczekać 10 – 15 minut i po tym czasie przystąpić do usuwania fototapety. Jeśli tapeta wciąż ściśle przylega do ściany – namaczanie można powtórzyć. Alternatywą dla gąbki i spryskiwacza jest parownica, która skutecznie zmiękczy fototapetę i klej.

Fototapety i tapety wodoodporne (winylowe, laminowane) mogą wymagać wcześniejszego przetarcia ich powierzchni gruboziarnistym papierem ściernym lub ponakłuwania (za pomocą wałka igłowego lub narzędzia o podobnym do niego działaniu) w celu umożliwienia wniknięcia wody w głąb fototapety.

Zrywanie fototapety z użyciem profesjonalnych środków i narzędzi

Jeśli fototapeta nie daje się usunąć z wykorzystaniem klasycznych metod – czas na wdrożenie profesjonalnych środków i / lub narzędzi. Na rynku znajdziemy zarówno specjalistyczne preparaty, które ułatwiają usuwanie fototapet, jak i profesjonalne urządzenia do zdzierania tapet.

Preparaty do usuwania fototapet

Preparaty do usuwania fototapet, tapet i farb klejowych można kupić w większości marketów budowlanych oraz sklepów z farbami. Preparaty mają zazwyczaj postać wysoko wydajnego koncentratu, który doskonale wnika w strukturę tapety – wystarczy nanieść wybrany produkt na tapetę za pomocą pędzla, szczotki, gąbki lub spryskiwacza i po 5-15 minutach rozpocząć usuwanie fototapety (brytami, warstwa po warstwie). W przypadku fototapet z wierzchnią warstwą nieprzepuszczającą wody (winylowych, laminowanych) – należy wcześniej przetrzeć jej powierzchnię gruboziarnistym papierem ściernym lub ponakłuwać (np. za pomocą wałka igłowego).

Urządzenie do zdzierania fototapet – parownica

Osoby zajmujące się zawodowo przeprowadzaniem remontów, które w ramach różnego rodzaju prac oferują również usługę usuwania starych tapet i fototapet – mogą skorzystać z profesjonalnego urządzenia do zdzierania tapet i fototapet. Parowy zdzieracz tapet to urządzenie wyposażone w dużą płytę parową do pracy na sporych powierzchniach, duży i łatwy do napełniania zbiornik na wodę oraz szereg zabezpieczeń (wyłącznik bezpieczeństwa, zawór bezpieczeństwa), które chronią urządzenie przed przegrzaniem.

Przygotowanie ściany pod nową fototapetę

Ściana, z której usunięto starą fototapetę, będzie wymagała przeprowadzenia mniej lub bardziej zaawansowanych prac naprawczych. Na ścianie z pewnością powstały rysy i zadrapania, a także różnej wielkości dziurki w miejscach, w których klej odszedł razem z tynkiem. Jeśli fototapeta była usuwana na mokro – konieczne jest osuszenie ściany, załatanie dziur gładzią i wyrównanie ich powierzchni. Przed położeniem nowej fototapety należy upewnić się, że ściana jest całkowicie sucha. Montaż fototapety na wymiar na wilgotnej ścianie może spowodować z czasem jej korodowanie, odklejanie się i szybką utratę walorów estetycznych.

Usuwanie starej fototapety

Podsumowanie – jak usunąć fototapetę ze ściany?

Usuwanie starej fototapety to zajęcie wymagające zastosowania odpowiedniej metody oraz cierpliwości i skrupulatności. Fototapetę można skutecznie usunąć zarówno na sucho, jak i na mokro – z użyciem zwykłej wody, roztworu wody z octem lub specjalnego preparatu do usuwania tapet. Do najczęściej wybieranych metod usuwania fototapet ze ścian należy metoda na mokro, w której na powierzchnię fototapety nanosi się za pomocą pędzla, szczotki, gąbki lub spryskiwacza wodę – po odczekaniu kilkunastu minut tapetę da się najczęściej zerwać bez większego trudu.

W szczególnie trudnych przypadkach można sięgnąć po parownicę, która skutecznie zwilża i zmiękcza tapetę i klej. Ściana po usunięciu fototapety wymaga mniejszych lub większych prac naprawczych, a przed montażem nowej fototapety należy bezwzględnie upewnić się, że została prawidłowo osuszona.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × trzy =