Zastosowanie lasera w przemyśle reklamowym

utworzone przez | 18 maja 2021 | 0 komentarzy

18 maja 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Branża reklamowa to prężnie rozwijający się sektor, który w istotny sposób decyduje o losach kolejnych przedsięwzięć, a reklama jest dźwignią już nie tylko handlu, ale coraz częściej – każdego rodzaju działalności biznesowej. Firmy realizujące usługi marketingowe i specjalizujące się w produkcji materiałów reklamowych stale podnoszą jakość swoich usług, m.in. dzięki dostępowi do coraz bardziej zaawansowanych technologii. W parkach maszyn, obok nowoczesnych frezarek czy ploterów drukujących, stoją progresywne plotery laserowe. Ploter laserowy to urządzenie, które umożliwia wykonywanie rozmaitych prac obróbkowych i wykończeniowych na różnego rodzaju materiałach – zawsze z najwyższą precyzją. Na czym polega usługa cięcia laserem i w jaki sposób jest wykorzystywana w reklamie?

Ploter laserowy – co to jest?

Ploter laserowy to nowoczesna maszyna, używana do szybkiego i bezdotykowego grawerowania, cięcia i wycinania. Kluczowym elementem plotera laserowego jest głowica z laserem emitującym pojedynczą, smukłą wiązkę światła, która precyzyjnie nadpala lub przepala opracowywany materiał. Głowica laserowa porusza się w cyfrowo zaprogramowany sposób.

Laser CNC – co to znaczy?

Skrót CNC opisujący laser odnosi się do specjalistycznego układu sterownia numerycznego urządzenia – to skrót od angielskiego sformułowania: computerized numerical control (skomputeryzowana kontrola urządzeń numerycznych). Laser CNC lub ploter laserowy CNC będzie posiadał minikomputer, obejmujący szereg układów automatycznego sterowania oraz precyzyjnych czujników. To rozwiązanie pozwalające na pełną automatyzację pracy plotera oraz uzyskiwanie maksymalnej powtarzalności elementów / kształtów.

Zastosowanie lasera w przemyśle reklamowym

Funkcjonalność plotera laserowego – od czego zależy?

Funkcjonalność plotera laserowego zależy przede wszystkim od mocy urządzenia – niższa moc urządzenia (np. 40W) pozwala na obróbkę lekkich materiałów, wyższa moc urządzenia (powyżej 100W) umożliwia opracowywanie większości tworzyw i stopów. Istotna jest także parametr dpi, czyli liczba punktów wypalanych przez wiązkę lasera na powierzchni 1cm2 opracowywanego materiału – im wyższa jest wartość dpi, tym precyzyjniejsze i bardziej zaawansowane prace może zrealizować urządzenie. Ważną cechą plotera laserowego jest również wielkość pola roboczego – to ona decyduje o maksymalnej wielkości opracowywanych materiałów i elementów.

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie laserem polega, najprościej mówiąc na nadpaleniu lub przepaleniu podłoża za pomocą wiązki laserowej. Nadpalenie wykonujemy w ramach grawerowania powierzchni opracowywanego materiału, a przepalenie na wylot oznacza w praktyce przecięcie materiału. Szczegóły projektu są programowane cyfrowo, następnie umieszczona w ruchomym moście głowica z laserem przesuwa się nad opracowywanym podłożem, grawerując lub wycinając zaprojektowany kształt.

Jakie materiały można poddać obróbce laserowej?

Jedną z głównych zalet obróbki laserowej jest możliwość cięcia rozmaitych materiałów, zarówno tych giętkich, jak i tych sztywnych. Do materiałów giętkich, które można opracowywać za pomocą lasera, zalicza się m.in.: karton, tektura falista, guma, folia poliestrowa, poliester, dywan, płótna i tkaniny, w tym bawełna. Materiały sztywne, z którymi poradzi sobie ploter laserowy, to np.: akryl, pianka, sklejka, polistyren, fornir oraz pleksiglas.

Zalety cięcia laserem

Obróbka laserem, dzięki minimalnej średnicy wiązki lasera, gwarantuje najwyższą precyzję grawerowania, docinania i wycinania. Efekt grawerowania jest trwały, a opracowywany materiał wykończony w elegancki, nie wymagający dalszych obróbek sposób – krawędzie powstałe po przecięciu materiału są gładkie i błyszczące. Technologia cięcia laserem umożliwia bezdotykową, szybką i ekonomiczną pracę urządzenia, które można zastosować zarówno do wykonania pojedynczych egzemplarzy wybranych produktów, jak i krótszych lub dłuższych serii. Laser CNC pozwala dodatkowo na automatyzację pracy i pełną powtarzalność wykonywanych elementów.

Zastosowanie lasera w przemyśle reklamowym

Ploter laserowy – zastosowanie w reklamie

Ploter laserowy jest jednym z najważniejszych urządzeń w parkach maszyn firm zajmujących się produkcją materiałów POS, czyli różnego rodzaju nośników reklamowych, stosowanych na terenie m.in. sklepów, punktów usługowych czy centrów handlowych. Materiały i produkty POS wykonywane są m.in. z plexi, folii czy sklejki, a ploter laserowy jest uniwersalnym urządzeniem, które umożliwia precyzyjną obróbkę różnego rodzaju materiałów, zarówno tworzyw sztucznych, jak i surowców nieorganicznych i organicznych. O tym jakie materiały można obrabiać za pomocą danego lasera decyduje przede wszystkim jego moc.

Plotery laserowe, biorąc pod uwagę moc lasera, dzielimy na trzy podstawowe grupy:

 • lasery niskiej mocy – służą do cięcia cienkich tworzyw sztucznych, papieru, tektury (ploter laserowy do papieru)
 • lasery średniej mocy – służą do cięcia sklejki, drewna i tworzyw sztucznych o znacznej grubości (ploter laserowy do sklejki i drewna)
 • lasery o wysokiej mocy – w reklamie służą do cięcia metalu (ploter laserowy do metalu).

Wykorzystanie plotera laserowego w reklamie, czyli jakie materiały i produkty POS można stworzyć sięgając po ploter laserowy? Oto przykłady:

 • standy, stojaki, ekspozytory z plexi – precyzyjne docinanie i wycinanie elementów konstrukcji, które idealnie do siebie pasują i rewelacyjnie wyglądają (laser pozostawia gładkie i błyszczące krawędzie plexi)
 • litery przestrzenne z plexi
 • standy i stojaki z metalu lub ich konstrukcje nośne
 • opakowania (różne rodzaje)
 • logotypy i znaki reklamowe – wycinane lub grawerowane
 • wizytówki, teczki i papiery firmowe
 • tablice reklamowe, szyldy reklamowe i szyldy z nazwami
 • podświetlane reklamy i ekspozytory
 • displeje sklepowe
 • tabliczki znamionowe.

Możliwości zastosowania lasera jest oczywiście znacznie więcej. Szczegóły projektu i ewentualność zastosowania lasera ustala się więc indywidualnie, tak by optymalnie odpowiadały na potrzeby i oczekiwania klienta.

Podsumowanie

Ploter laserowy jest nowoczesnym urządzeniem, które znajduje zastosowanie m.in. w branży reklamowej i marketingowej. Dzięki swoim właściwościom laser CNC umożliwia tworzenie różnego rodzaju materiałów POS, m.in. stojaków i ekspozytorów, szyldów i tabliczek, a także spersonalizowanych opakowań, teczek firmowych czy wizytówek. Lasery o różnej mocy mogą być stosowane do obróbki szerokiego wachlarza materiałów. W zależności od indywidualnych potrzeb klienta – producent materiałów POS może sięgnąć m.in. po ploter laserowy do drewna, ploter laserowy do sklejki, ploter laserowy do papieru, ploter laserowy do tkanin czy ploter laserowy do metalu.

Zastosowanie lasera w przemyśle reklamowym

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − dwanaście =