Plotery tnące – rodzaje i co potrafią?

utworzone przez | 14 kwietnia 2021 | 0 komentarzy

14 kwietnia 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Plotery to szeroka gama komputerowych urządzeń peryferyjnych, służących do obrabiania i opracowywania płaskich powierzchni rozmaitych, sztywnych i elastycznych materiałów. Wybierając odpowiedni rodzaj plotera można m.in. przenosić na wybrane podłoże dowolne grafiki (plotery drukujące), frezować i grawerować, a także nacinać i wycinać dowolne kształty (plotery tnące i plotery laserowe). Czynności, które wykonują plotery nazywa się ogólnie plotowaniem, a wydruki zrealizowane za pomocą nowoczesnych ploterów drukujących – potocznie wyplotami. Jak są zbudowane i jak działają współczesne plotery? Do czego służą plotery tnące? Jak działa ploter tnący i jakie materiały można obrabiać za jego pomocą?

Co to jest ploter – definicja, budowa i rodzaje

Ploter (ang. plotter) pierwotnie był sterowanym komputerowo urządzeniem kreślącym. Ploter kreślący, wyposażony w specjalne pióro, służył wyłącznie do przenoszenia na wybrane materiały (przede wszystkim papier) grafiki wektorowej. Obecnie, jak już wspomniano we wstępie, plotery to szeroka gama urządzeń, za pomocą których można realizować różnego rodzaju zadania w ramach precyzyjnego opracowywania i dokładnej obróbki materiałów. Plotery kreślące zastąpiły w parkach maszyn plotery drukujące (atramentowe, solventowe, ecosolventowe i plotery drukujące UV), a do rodziny urządzeń dołączyły m.in.: plotery grawerujące, plotery termiczne i frezujące oraz plotery tnące i plotery laserowe.

Budowa ploterów

Plotery to urządzenia, w których budowie można wyróżnić: układ sterujący, zespół mocowania i przesuwu materiału oraz podzespoły odpowiedzialne za realizację poszczególnych zadań (np. wózek z pisakami, głowicę natryskującą, głowicę z laserem, głowicę z ostrzem/ostrzami itp.). Wszystkie zadania plotera są programowane i sterowane komputerowo.

Rodzaje ploterów

Plotery można podzielić na kilka rodzajów, m.in. biorąc pod uwagę ich budowę i sposób prowadzenia opracowywanego materiału lub zastosowanie urządzenia.

Ze względu na trzymanie / prowadzenie materiału – plotery dzieli sią na: płaskie i rolowe / bębnowe. Plotery płaskie służą przede wszystkim do opracowywania materiałów sztywnych (takich jak np. pleksi) – ich zadrukowywania, frezowania, grawerowania i wycinania. Z kolei za pomoc ploterów rolowych można wykonywać m.in. nadruki na papierze i foliach.

Ze względu na zastosowanie konkretnego urządzenia, plotery dzieli się na:

  • plotery drukujące (plotery atramentowe, plotery solwentowe, plotery ecosolventowe, plotery sublimacyjne, plotery lateksowe, plotery UV)
  • plotery grawerujące (służące do wykonywania grawerów)
  • plotery termiczne i frezujące (służące m.in. do tworzenia trójwymiarowych produktów oraz opracowywania różnego rodzaju materiałów w kilku płaszczyznach)
  • plotery tnące (służące do nacinania i wycinania dowolnych kształtów w materiałach miękkich, przede wszystkim papierze i folii)
  • plotery laserowe (służące zarówno do grawerowania, jak i nacinania i wycinania dowolnych kształtów w materiałach miękkich / elastycznych oraz twardych).

Jak działa ploter tnący?

Plotery tnące to urządzenia przeznaczone do cięcia, czyli nacinania i wycinania, dowolnych kształtów w materiałach miękkich i elastycznych. Obróbce za pomocą ploterów tnących poddaje się przede wszystkim różne rodzaje folii, ale również papiery o różnej gramaturze i przeznaczeniu (m.in. papiery plakatowe, papiery uszlachetniane, papiery foliowane, papiery laminowane). Plotery tnące działają w oparciu o głowicę wyposażoną w odpowiednie ostrze – głowica z ostrzem przesuwa się nad powierzchnią materiału. Zaprogramowane komputerowo cięcie wykonywane jest automatycznie i z maksymalną precyzją.

Ploter tnący w parku maszyn D-pos

Nowoczesny ploter tnący w parku maszyn D-pos to zaawansowany technologicznie ploter rolowy / bębnowy, który pozwala na wycinanie nawet najbardziej skomplikowanych konturów, zawsze z najwyższą precyzją. Dzięki technologii optycznego rozpoznawania paserów możliwa jest w pełni automatyczna, dokładna i ciągła praca na szerokości aż 1600 mm oraz na materiale o dowolnej długości (nawet kilkudziesięciu metrów, z wykorzystaniem całej rolki materiału). Ponadto ploter został wyposażony w zaawansowany czujnik optyczny umożliwiający automatyczne rozpoznawanie markerów umieszczonych na wydruku, funkcję automatycznej korekcji deformacji oraz dodatkowy nóż do automatycznego odcinania arkuszy z rolki.

Ploter tnący po obrysie pozwala na wycinanie (rycowanie) m.in. dowolnej wielkości i kształtu naklejek, liter z folii samoprzylepnej czy dowolnych znaków z folii magnetycznej.

Ploter laserowy – do zadań specjalnych

Nacinanie i cięcie (a także precyzyjne grawerowanie) może być również realizowane za pomocą plotera laserowego. To urządzenie stosowane do obróbki wielu materiałów, m.in. grawerowania, nacinania i cięcia drewna, pleksi, tkanin i skóry, kartonów i papierów, a także gumy, korka czy szkła. Ploter tnący z laserem gwarantuje maksymalną precyzję i zachowanie idealnie gładkich i błyszczących krawędzi opracowywanych materiałów, nawet podczas wykonywania bardzo skomplikowanych projektów. Ploter laserowy w parku maszyn D-pos umożliwia pracę na polu o wymiarach 1200mm x 800mm i stosowany jest przede wszystkim do obróbki plexi – zarówno cięcia na wymiar jak i grawerowania.

Podsumowanie

Nowoczesne plotery tnące to urządzenia umożliwiające w pełni automatyczne nacinanie i wycinanie w materiałach miękkich i elastycznych. Zaawansowany technologicznie ploter tnący po obrysie, wyposażony w funkcję rozpoznawania paserów i markerów oraz korygowania deformacji to gwarancja zleceń wykonywanych z najwyższą precyzją, bez względu na stopień zaawansowania projektu i skomplikowania kształtów. Do cięcia materiałów sztywnych i twardych (ale nie tylko!) stosuje się z kolei plotery laserowe, które tną bezdotykowo m.in. pleksi, drewno i sklejkę, płyty hips i Dibond.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 3 =