Rewolucyjny druk UV – czym jest i jakie ma właściwości?

utworzone przez | 26 czerwca 2020 | 0 komentarzy

26 czerwca 2020 | 0 komentarzy

About The Author

Druk UV był przez wiele lat wykorzystywany głównie w branży poligraficznej – zazwyczaj do drukowania opakowań czy etykiet. Technologie druku jednak stale ewoluują, dzięki czemu w ciągu ostatnich lat drukowanie UV stało się nie tylko znacznie tańsze, ale również trafiło do branż, w których wcześniej nie korzystano z tej metody wykonywania nadruków. Jednym z sektorów rynku, który bardzo szybko zaadaptował technologię UV do swych potrzeb, jest szeroko rozumiana reklama.

Druk UV – co to jest?

Technika nadruku UV stanowi dziś jedną z najbardziej nowoczesnych metod druku cyfrowego, powszechnie wykorzystywaną do wykonywania zarówno druku wielkoformatowego UV na praktycznie dowolnej powierzchni płaskiej, jak i na niewielkich, delikatnych elementach (gadżety reklamowe, długopisy, powerbanki itp.). Mamy także maszynę drukującą UV rolową z białym kolorem, do wydruków na papierze, folii, canvasie.

Nadruki UV powstają przez napylenie na daną powierzchnię specjalnego tuszu polimerowego, który zostaje następnie utwardzony i utrwalony przy pomocy lamp LED emitujących światło ultrafioletowe, które są integralną częścią głowic drukujących. Sama metoda wykonywania druku UV bardzo przypomina tę stosowaną w domowych drukarkach atramentowych, w których głowice nanoszą krople tuszu na papier. Tyle tylko, że po utwardzeniu tusz polimerowy (w przeciwieństwie do standardowego tuszu) cechuje się doskonałymi parametrami w zakresie trwałości i odporności na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne.

Taka technologia druku UV przekłada się na bardzo wysoką wytrzymałość i niepodatność nadruku UV nie tylko na zmienne warunki pogodowe, ale także na blaknięcie. Druk polimerowy zachowuje żywe, intensywne barwy niezwykle długo, a po pokryciu nadruku warstwą odpowiedniego laminatu nie ulegnie zmianom nawet przez ponad 10 lat.

Należy zaznaczyć, że drukowanie metodą UV wykonujemy na maszynach ze stołem (tzw flatbed) oraz na maszynach rolowych. Obie grupy maszyn posiadają głowice drukujące białą farbą, co otwiera ogromne możliwości przy drukowaniu na podłożach bezbarwnych lub kolorowych.

Rewolucyjny druk UV

Nadruk UV wykonany na poliwęglanie komorowym.

Materiały, na których można wykonać wydruk UV

Pod tym względem druk UV jest bezkonkurencyjny, ponieważ w zasadzie nie istnieją ograniczenia co do typu materiału, na jakim można wykonać nadruki w technologii UV, o ile sama powierzchnia jest płaska. Dzięki temu możliwy jest nadruk UV na szkle, płótnie, drewnie, tkaninach, płytach MDF, płytach wiórowych i OSB, aluminium, tworzywach sztucznych (w tym pleksi, dibondzie czy PCV), a nawet betonie oraz powierzchniach, na które został wcześniej nałożony lakier proszkowy.

Nadruki UV są również często wykonywane na ceramice (w tym także na płytkach ściennych czy podłogowych), papierze, kartonie lub siatkach. W branży reklamowej coraz częściej korzysta się z tej technologii, by wykonać druk UV na folii samoprzylepnej oraz wszelkich innych materiałach powszechnie używanych do druku wielkoformatowego. Banery, bilbordy czy siatki zadrukowane w technologii UV mogą bez problemu być montowane na zewnątrz bez jakiejkolwiek obawy o pogorszenie wyglądu czy wyrazistości nawet przy długotrwałej bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne.

W kontekście możliwości wykorzystania druku UV warto wspomnieć, że technologia ta bywa już z powodzeniem wykorzystywana np. do drukowania oznaczeń w budynkach użyteczności publicznej (np hotele) dla osób niewidomych i niedowidzących. Z uwagi na to, że farbę polimerową można nałożyć wielowarstwowo z ogromną precyzją, jakość obrazków przestrzennych oraz napisów w alfabecie Braille’a znacznie zyskuje na dokładności, a tym samym umożliwia czytanie.

Druk UV

Koło z plexi z nadrukiem wykonanym w technice UV.

Wydruki UV – zalety

O najważniejszych zaletach nadruków UV już wspominaliśmy – są one niezwykle trwałe, odporne na działanie czynników mechanicznych oraz zmiennych warunków pogodowych i można je wykonywać w zasadzie na każdym materiale. To jednak nie jedyne cechy druku UV, które sprawiają, że niemal z dnia na dzień staje się on w branży reklamowej coraz szerzej używaną technologią druku. Inne zalety druku polimerowego to:

  • doskonała jakość wydruku – współczesne plotery UV pozwalają na uzyskanie praktycznie fotograficznej jakości dzięki zastosowaniu kropli atramentu o zmiennej wielkości (w zależności od urządzenia jej wielkość może wynosić nawet 4 pikolitry);
  • możliwość precyzyjnego umieszczenia nadruku na przedmiotach o nieregularnych kształtach – nasze najwyższej klasy plotery UV są wyposażone w stacjonarny stół roboczy, na którym umieszcza się przedmioty przeznaczone do wykonania nadruku. Dzięki temu można wykonywać nadruki nawet na przedmiotach o bardzo nieregularnych kształtach;
  • ekologia – drukowanie UV nie generuje żadnych szkodliwych czy nieprzyjaznych dla środowiska lub dla organizmu człowieka substancji, ponieważ wykorzystywane do wykonywania nadruków tusze polimerowe nie zawierają w składzie rozpuszczalników ani innych podobnych substancji. Dlatego można je całkowicie bezpiecznie umieszczać zarówno we wnętrzach użytkowych, jak i na zewnątrz budynków;
  • uniwersalność druku UV – równie dobrze sprawdza się w druku wielkoformatowym, jak i w przypadku małych elementów o nieregularnych kształtach;
  • doskonałe odwzorowanie kolorów – barwy na nadrukach UV zawsze są żywe, nasycone i niezwykle wyraziste, a ponadto nie blakną ani nie płowieją nawet w przypadku wystawienia na działanie promieni słonecznych czy niskich temperatur;
  • możliwość wykonania dwustronnego nadruku kolorowego na przezroczystych materiałach (szkło, plexi itp.) – nowoczesne plotery UV pozwalają dowolnie operować przezroczystością i nanosić biały poddruk w konkretnie wybranych miejscach, co pozwala uzyskać niezwykle ciekawe i kreatywne efekty wizualne;
  • druk UV jest gotowy do użycia zaraz po wykonaniu – utwardzanie za pomocą promieniowania ultrafioletowego jest błyskawiczne, dzięki czemu zadrukowany materiał nie wymaga dodatkowego suszenia i można go wykorzystywać od razu po zakończeniu druku.

Flaming UV

Flaming nadrukowany techniką UV.

Ile kosztuje druk UV?

Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii druku UV staje się on coraz tańszy i coraz bardziej dostępny dla szerokiego grona klientów. Ostateczny koszt wykonania nadruku UV jest jednak zależny od szeregu czynników, między innymi od rodzaju i kształtu docelowej powierzchni do zadrukowania, materiału, na którym jest wykonywany nadruk, liczby warstw, kosztów zakupu materiału pod druk czy ewentualnego wykonania projektu. Pomocą przy szacunkowym określaniu kosztów druku UV zawsze jest cennik, ale warto pamiętać, że każdy projekt jest inny, ma własną specyfikę i dlatego zachęcamy do kontaktu z nami – dokonamy indywidualnej wyceny dla danego projektu i zaproponujemy optymalne rozwiązanie.

Druk UV na szkle

Panele szklane z nadrukiem UV w kuchni.

Profesjonalny druk cyfrowy UV

Aby uzyskać zamierzony efekt w postaci perfekcyjnego nadruku UV, w pełni zgodnego z oczekiwaniami i wymaganiami, warto powierzyć wykonanie go profesjonalistom z odpowiednim doświadczeniem. Dzięki temu, że działamy w branży już od ponad 20 lat, doskonale wiemy, jak ważne jest dokładne przeanalizowanie i zrozumienie potrzeb Klienta, precyzyjne określenie roli i celu danego projektu oraz sprawna realizacja w ramach ustalonego deadline’u. Nieustannie inwestujemy zarówno w najnowszy sprzęt, jak i rozwój zawodowy naszych pracowników – dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować kompleksowe usługi w zakresie najwyższej jakości druku UV i profesjonalnej obróbki wykonanych wydruków oraz innych materiałów niezależnie od tego, czy realizacja dotyczy pojedynczego elementu, czy dużej serii.

Druk UV ploter

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − 5 =