Fazowane czy szlifowane – jakie lustro wybrać?

utworzone przez | 1 grudnia 2021 | 0 komentarzy

1 grudnia 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Odpowiednio dobrane i dopasowane lustro może zmienić charakter wnętrza, efektownie go rozjaśnić i optycznie powiększyć. Coraz bardziej zaawansowane technologie i urządzenia umożliwiają wykonywanie luster na zamówienie, nie tylko w dowolnych kształtach i rozmiarach, ale również z perfekcyjnym wykończeniem. Fazowane i szlifowane lustra doskonale wpisują się nie tylko we wnętrza łazienek czy przedpokojów! Coraz częściej sięgamy po nie, by stworzyć eleganckie aranżacje nowoczesnych salonów oraz powierzchni biurowych lub usługowych. Nie wiesz, czy wybrać lustro szlifowane czy fazowane? Wyjaśniamy różnicę między tymi sposobami wykończenia i podpowiadamy, w jakich sytuacjach lepiej postawić na lustro fazowane, a kiedy na szlifowane.

Lustro szlifowane a fazowane – czym to się różni?

Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na poddanie szklanych i lustrzanych tafli różnego rodzaju obróbkom. W przypadku luster prace wykończeniowe obejmują przede wszystkim krawędzie tafli, które mogą być szlifowane lub fazowane. Co to dokładnie oznacza?

Co to jest lustro szlifowane?

Lustra szlifowane to lustra z minimalistycznymi krawędziami zeszlifowanymi pod kątem prosty w stosunku do powierzchni tafli. Szlifowanie to jedna z najprostszych obróbek szkła i luster, która pozostawia ścianki idealnie gładkie i błyszczące. Szlifowanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku cieńszych luster – grubsze lustra z krawędziami ściętymi pod kątem prostym mogą wyglądać dość topornie.

Fazowane czy szlifowane – jakie lustro wybrać?

Jak powstaje lustro fazowane?

Proces fazowania to specyficzna obróbka krawędzi luster polegająca na ich precyzyjnym zeszlifowaniu, ale w nieco bardziej finezyjny sposób. Ścianki luster fazowanych nie są ścinane pod kątem prostym – załamują się pod różnymi kontami. Efekt? Dekoracyjne wykończenie lustra, w którym rolę dekoru grają fazowane krawędzie. To doskonała alternatywa ozdobnego wykończenia lustra bez konieczności oprawiania go w dodatkowe ramy.

Fazowanie można wykonać jednostronnie (wyłącznie na zewnętrznej części tafli) lub dwustronnie (na stronie zewnętrznej i wewnętrznej / roboczej). Ponadto fazy dzieli się na pojedyncze, podwójne i potrójne  – w zależności od ilości złamań tafli lustra. Fazy mogą mieć również różną szerokość (najczęściej w zakresie od 5 do 50 mm) i zostać wykonane na lustrze w dowolnym kształcie i rozmiarze. Maksymalna wielkość tafli lustra poddawanej obróbce zależy od powierzchni blatu roboczego i zasięgu głowicy urządzenia do fazowania. Obróbce poddaje się najczęściej lustra o grubości od 3 do 25 mm.

Lustro szlifowane a fazowane – zastosowanie

Lustra szlifowane, z prostymi krawędziami to popularne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w minimalistyczne wnętrza w stylu nowoczesnym, skandynawskich lub industrialnym. Można je powiesić bezpośredni na ścianie lub drzwiach dużej szafy, a także umieścić w dowolnej wnęce. Lustra szlifowane sprawdzają się również w zabudowie i są bezkonkurencyjne do łazienek, w których mają stanowić spójną aranżację z płytkami. Szlifowane lustro można bez problemu zlicować zarówno z glazurą, jak i panelami szklanymi czy lacobelem. Dobrą praktyką jest zmatowienie oszlifowanych boków, dzięki czemu przez krawędzie lustra nie będzie widać przekroju płytek.

Lustra fazowne, posiadające dekoracyjne wykończenie, cienkie i nieodstające od powierzchni ściany krawędzie. Fazowane lustra są lżejsze i subtelniejsze w odbiorze, skutecznie przykuwają uwagę światłem efektownie odbijającym się w złamanej pod różnymi kontami tafli, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako samodzielna ozdoba ściany. Fazowane lustra, w zależności od pomysłu na konkretną aranżację, można przyklejać bezpośrednio do ściany, wieszać na specjalnych uchwytach lub śrubach dystansowych.

Fazowane czy szlifowane – jakie lustro wybrać?

Lustro fazowane a szlifowane – bezpieczeństwo

Szlifowanie krawędzi lustra pozwala na usunięcie wszelkich potencjalnie niebezpiecznych nierówności. Krawędzie lustra szlifowanego i fazowanego są idealnie gładkie, co pozytywnie przekłada się na ich bezpieczne użytkowanie i zdecydowanie ułatwia dbanie o perfekcyjną czystość. Dzięki nowoczesnym, zaawansowanym technologiom, bezpiecznej obróbce szlifierskiej można poddawać lustra w dowolnych kształtach, również lustra obłe i w nieregularnych formach. Które bezpieczniejsze: lustro szlifowane czy fazowane? Obydwa rodzaje mają zbliżone parametry w kontekście bezpieczeństwa. Za ewentualnie mniej bezpieczne można uznać grube lustro z oszlifowaną do konta prostego krawędzią, które zostało powieszone bezpośredni na ścianie.

Podsumowanie – fazowanie czy szlifowanie?

Lustro szlifowane czy fazowane? Pierwsze ma minimalistyczne krawędzie, ścięte pod kątem prostym w stosunku do tafli lustra. Drugie mają zdecydowanie cieńsze i subtelniejsze brzegi, załamujące idealnie gładką taflę lustra w jednym, dwóch lub trzech miejscach. Wybierając lustro, które ma stanowić zlicowany element zabudowy łazienki – postaw na lustro szlifowane z matowymi krawędziami. Jeśli szukasz lustra do powieszenia na ścianie w przedpokoju, sypialni lub salonie – sięgnij po lustro fazowane. Decydując się na lustro na zamówienie masz możliwość zdecydowania o rodzaju obróbki wykończeniowej, a w przypadku lustra z fazą – również o jej rodzaju i szerokości!

Fazowane czy szlifowane – jakie lustro wybrać?

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − dziewięć =