Czym się różni druk cyfrowy i druk offsetowy?

utworzone przez | 27 lipca 2021 | 0 komentarzy

27 lipca 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Poligrafia to prężnie rozwijająca się branża, która obsługuje klientów indywidualnych oraz firmy i instytucje reprezentujące… właściwie wszystkie branże! Technologiczna rewolucja, która dzieje się na naszych oczach, daje specjalistom zajmującym się drukiem coraz więcej możliwości realizowania rozmaitych projektów – na lepszym poziomie, w lepszej jakości, z dbałością o środowisko i portfel klientów. Zanim zdecydujesz się na zamówienie ulotek lub wizytówek, zlecenie wydruku plakatów czy broszur reklamowych – poznaj dwie najpopularniejsze metody przenoszenia grafik na różnego rodzaju materiały: druk cyfrowy i druk offsetowy. Czym się charakteryzują? Czym się różnią? Kiedy lepiej sprawdzi się drukowanie cyfrowe, a kiedy korzystniej jest zamówić wydruk offsetowy?

Druk cyfrowy – co to jest?

Druk cyfrowy to jedna z najnowocześniejszych i najpopularniejszych technik druku, która w procesie drukowania wykorzystuje elektrograficzne maszyny drukujące. Co to oznacza? Wydruk powstaje na podstawie precyzyjnych danych, które zostają przesłane do urządzenia drukującego bezpośrednio z komputera. Projekt, który chcemy wydrukować może więc być dostarczony / przesłany za pomocą dowolnego nośnika danych, jako załącznik wiadomości e-mail lub załącznik wiadomości dowolnego komunikatora (np. poprzez media społecznościowe i dedykowane im komunikatory). Drukowanie cyfrowe nie wymaga przygotowywania żadnych form drukarskich czy dodatkowych nośników lub urządzeń pośrednich, dlatego w przypadku większości zamówień (np. pojedynczych stron, niewielkich objętościowo dokumentów itp.) – mogą one być realizowane od ręki, szybko i z zachowaniem najwyższej precyzji.

Jakość druku cyfrowego

Technika druku cyfrowego oferuje wydruki wysokiej jakości, gwarantujące precyzyjne odwzorowanie projektów. Dodatkowo, dzięki stałemu postępowi technologicznemu, jakość wydruków cyfrowych jest coraz lepsza i obecnie, w pracach introligatorskich, zaczyna dorównywać drukowi offsetowemu.

Wady i zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy to przede wszystkim technika umożliwiająca wykonywanie wydruków od ręki, dostępna i opłacalna w przypadku zleceń na pojedyncze sztuki (w tym przypadku technika cyfrowa jest bezkonkurencyjna!) lub niewielkie nakłady (zwłaszcza, gdy dodatkowo zależy nam na czasie!). Dlaczego? Technika cyfrowa nie wymaga wykonywania żadnych prac przygotowawczych – zlecenie wydruku konkretnego projektu odbywa się poprzez wydanie odpowiedniego polecenia na komputerze

Poznaj pozostałe zalety druku cyfrowego:

 • wydruki cyfrowe można dowolnie personalizować, również w ramach jednego zlecenia – wystarczy w odpowiednim momencie wprowadzić zmianę w projekcie, a następnie ponownie wydać polecenie drukowania na komputerze
 • wydruki cyfrowe można uszlachetniać stosując różnego rodzaju materiały podnoszące wytrzymałość (laminacja) oraz wartości estetyczne (np. z wykorzystaniem wybiórczego lakieru, pozwalającego na uzyskanie eleganckiego efektu trójwymiarowości)
 • wydruki cyfrowe mogą być poddawane dowolnej obróbce bezpośrednio po zadrukowaniu podłoża.
 • wydruki cyfrowe to także technologia druku UV na wszelkich podłożach niewsiąkliwych typu szkło, plexi, drewno, metal

Wadą druku cyfrowego może być ograniczona paleta kolorystyczna – projekty są najczęściej realizowane w trybie CMYK, który nie oferuje kolorów dodatkowych, tzw. pantonowych. Najnowocześniejsze urządzenia cyfrowe pozwalają jednak na coraz lepsze odzwierciedlanie kolorów z palety Pantone.

Druk offsetowy – co to jest i na czym polega?

Druk offsetowy to technika druku pośredniego, która wymaga przygotowania i zastosowania lekkiej, aluminiowej matrycy drukarskiej. Obecnie matryca tworzona jest automatycznie, w oparciu o projekt, w technologii naświetlania CTP. Elementem pośrednim jest cylinder pokryty obciągiem, czyli tzw. gumą offsetową. Matryca założona na stalowy cylinder (jego ciężar gwarantuje odpowiedni docisk i utrwalenie nadruku), przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą, z którego farba drukarska, zgodnie z projektem, jest przenoszona na wybrane podłoże – technika offsetowa wykorzystuje zjawisko odpychania się czynników niedrukujących i drukujących.

Technika offsetowa umożliwia drukowanie na rozmaitych powierzchniach, przede wszystkim na papierze i kartonie (również powlekanych, ze śliska powłoką), ale również na cienkich tworzywach sztucznych. W zależności od potrzeb i cech danego projektu – druk offsetowy może być realizowany w dwóch zasadniczych typach: druku arkuszowego (np. druk ulotek, plakatów, broszur i katalogów) i druku rolowego / zwojowego na zimno lub na gorąco (np. druk gazet i czasopism).

Druk offsetowy może być najbardziej opłacalną metodą drukowania, pod warunkiem jednak, że stosuje się go do obsługi zleceń zakładających wykonanie wielu, identycznych odbitek – w przypadku mniejszych zleceń, do których dodatkowo chcielibyśmy wprowadzać zmiany w trakcie druku (np. personalizację), druk offsetowy będzie nieopłacalny, ponieważ uruchomienie zlecenia pociąga za sobą wysokie koszty początkowe.

Jakość druku offsetowego

Druk offsetowy jest dokładny, a dzięki zastosowaniu specjalistycznych farb o mazistej i oleistej konsystencji – jest również wyjątkowo intensywny, perfekcyjnie oddający głębie kolorów i wyrazistość wzorów. Właśnie dlatego to właśnie technika offsetowa jest najczęściej wybierana do drukowania książek i gazet, map i wielobarwnych materiałów szkoleniowych, ale również plakatów, ulotek i broszur, zwłaszcza tych zamawianych w dużych nakładach.

Druk offsetowy – wady i zalety

Druk offsetowy ma wysokie koszty uruchomienia produkcji – nieporównywalnie wyższe od druku cyfrowego, mogące sięgać nawet kilku tysięcy złotych (przy dużych i skomplikowanych projektach). To wada, która dyskwalifikuje technikę offsetową w przypadku mniejszych zleceń. Jeżeli jednak chcesz zlecić wydruk dowolnych materiałów w dużym nakładzie – wysoki koszt uruchomienia produkcji amortyzuje się, a cena jednostkowa druku staje się nieporównywalnie niższa od cen dostępnych w ramach innych metod. Ograniczeniem offsetu jest także max format druku sięgający nieco ponad B0 czyli nieco ponad 1000mm x 1400mm.

Druk offsetowy – zalety:

 • offset umożliwia drukowanie dwustronne w jednym przelocie – obydwie strony podłoża zadrukowywane są równocześnie
 • maszyny offsetowe umożliwiają wydruk z prędkością nawet 18 tysięcy arkuszy na godzinę, umożliwiając ekspresową realizację zleceń na wydruk w wysokich nakładach (również liczonych w setkach tysięcy lub milionach egzemplarzy!)
 • druk offsetowy można realizować na różnych podłożach, materiałach o różnej gramaturze i stopniu połysku, obecnie można już drukować w technologii UV na cienkich tworzywach sztucznych
 • drukowanie offsetowe umożliwia wykorzystanie pełnej gamy kolorów, w tym kolorów dodatkowych typu Pantone, kolorów metalicznych oraz lakierów.

Druk cyfrowy a offsetowy – różnice

Druk cyfrowy realizowany jest w całości z użyciem elektrografiki – druk offsetowy wymaga przygotowania fizycznej matrycy, za pomocą której projekt może być przeniesiony na wybrane podłoże. Konsekwencją tej podstawowej różnicy jest fakt, że w przypadku pojedynczych wydruków i niewielkich nakładów – drukowanie cyfrowe jest zdecydowanie bardziej opłacalne i niemal zawsze dostępne od ręki (w zależności od punktu usługowego). Z kolei druk offsetowy sprawdza się wówczas, gdy chcemy zlecić wydruk materiałów w większym nakładzie – za próg opłacalności, w przypadku większości produktów poligraficznych, przyjmuje się 250 identycznych odbitek. Cena pojedynczego wydruku w ramach zleceń na wielotysięczny nakład jest zawsze bezkonkurencyjna w technice offset.

Druk cyfrowy umożliwia pełną personalizację poszczególnych egzemplarzy wydruków – zmiany można wprowadzać w ramach jednego zlecenia i jednego projektu, np. drukując imienne zaproszenia czy zindywidualizowane broszury. Druk offsetowy nie daje takiej możliwości – tą techniką drukuje się wyłącznie identyczne odbitki w ramach konkretnego zlecenia (nie ma możliwości wprowadzenia zmian w projekcie, który został przyjęty do druku i jest już w trakcie realizacji).

Technika offsetu zapewnia wydruki wyższej jakości, z perfekcyjnym odwzorowaniem projektów i idealnie nasyconymi kolorami. Na tym polu jednak różnica między offsetem a drukiem cyfrowym znacząco się zmniejszyła w ciągu ostatnich lat. Intensywny rozwój techniki cyfrowej sprawia, że jakość wydruków cyfrowych coraz częściej jest na bardzo wysokim poziomie, porównywalnym z jakością wydruków offsetowych – niewprawne oko może nie odróżnić egzemplarzy wydrukowanych za pomocą tych dwóch technik.

Druk offsetowy a cyfrowy – jak wybrać?

Wybór między drukiem ooffsetowym a cyfrowym w większości przypadków jest dość prosty. Jeśli jednak mamy wątpliwości – zastanówmy się nad poniższymi kwestiami i czynnikami:

 1. Nakład: dla pojedynczych wydruków i zleceń / projektów niskonakładowych – wybierz druk cyfrowy, dla wysokich nakładów (najczęściej od 250 sztuk w górę) – tańszy, bardziej opłacalny będzie offset.
 2. Kolorystyka: dla multikolorowych druków, w których ważne jest perfekcyjne odwzorowanie barw i półtonów – wybierz druk offsetowy, w przypadku wydruków o niższych wymaganiach kolorystycznych – wystarczającą techniką może być druk cyfrowy.
 3. Podłoże: druk cyfrowy dedykowany jest do wykonywania wydruków na dedykowanym papierze (standardowym, papierach ozdobnych), offset obsługuje szerszy zakres podłoży, papiery i kartony o różnej gramaturze i różnym stopniu połysku.
 4. Szybkość realizacji zlecenia: jeśli zależy Ci na realizacji zlecenia od ręki – wybierz druk cyfrowy, druk offsetowy wymaga przygotowania matrycy, co opóźnia rozpoczęcie realizacji projektu (po przygotowaniu matrycy i rozpoczęciu drukowania – urządzenie offsetowe pracuje z wyższą prędkością od urządzeń cyfrowych).
 5. Personalizacja: wyłącznie druk cyfrowy!
 6. Jakość wydruku: obecnie jakość wydruków techniką cyfrową i offsetową są porównywalne, druk cyfrowy może wydawać się bardziej wyrazisty, ale druk offsetowy gwarantuje wyższą rozdzielczość oraz lepsze panowanie nad kolorem i wierniejsze oddanie wszystkich barw i półtonów.

Podsumowanie

Druk cyfrowy i druk offsetowy to obecnie dwie najczęściej wykorzystywane techniki druku na papierze (o różnej gramaturze i stopniu połysku) i kartonie. Po druk cyfrowy sięgamy przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na ekspresowym wydruku pojedynczych egzemplarzy lub niewielkich nakładów – taki wydruk najczęściej dostępny jest od ręki. Druk wysokich nakładów ulotek czy broszur reklamowych, a także gazet i książek realizowany jest najczęściej z użyciem offsetu, który gwarantuje doskonałą jakość wydruku za bezkonkurencyjnie niską cenę (wyłącznie w przypadku wspomnianych, wysokich nakładów – druk offsetowy pojedynczych egzemplarzy jest całkowicie nieopłacalny).

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × cztery =