Folia one way vision (w skrócie folia OWV) to samoprzylepna i perforowana / dziurkowana, monomerowa folia PCV. Stosowana jest przede wszystkim do oklejania powierzchni transparentnych, w przypadku których zależy nam na zachowaniu ich przezierności od wewnątrz. Najczęściej stosowane folie one way vision mają bazowy kolor biały, na którym wykonywany jest dowolny nadruk z wykorzystaniem techniki cyfrowej oraz posiadają perforację w postaci regularnych dziurek stanowiących około 40 – 50 % powierzchni materiały. Folie OWV przykleja się m.in. na witrynach sklepowych, szklanych elewacjach oraz szybach pojazdów mechanicznych (samochodów osobowych i firmowych, samochodów dostawczych, pojazdów komunikacji miejskiej), tworząc wysokiej jakości, jednolitą i czytelną grafikę reklamową lub informacyjną z zewnętrznej strony, przy jednoczesnym, niewielkim zaciemnieniu / ograniczeniu dostępu światła słonecznego do pomieszczenia lub wnętrza pojazdu. Jakie właściwości ma folia dziurkowana na szyby? Jak wygląda naklejanie folii OWV?

Folia OWV z nadrukiem – właściwości i zastosowanie

Foli OWV jest folią dziurkowaną, co odróżnia ją od innych materiałów z tej kategorii. Struktura plastra miodu pozwala na stosowanie jej na szkle (oknach witryn i biur, szybach pojazdów) w taki sposób, by z jednej strony stanowiła wysokiej jakości nośnik dowolnej reklamy lub informacji (na zewnątrz), a z drugiej – zapewniała większą intymność wewnątrz pomieszczenia lub we wnętrzu pojazdu, przy zachowaniu widoczności i dostępu do światła.  

Folie one way vision – właściwości

Przepuszczalność światła folii one way vision zależy od struktury perforacji – wielkości i procentowego udziału dziur w stosunku do całości materiału. Najczęściej stosowana jest folia OWV redukująca dostęp do światła dziennego o około 40 – 50%. Powierzchnia zadrukowana wynosi najczęściej 60% całości materiału, a powierzchnia dziurek to 40%. Średnica pojedynczej dziurki najczęściej nie przekracza 2 mm. Producenci folii OWV szacują jej trwałość na kilkanaście miesięcy – w zależności od miejsca montażu i stopnia ekspozycji m.in. na warunki atmosferyczne. W celu podniesienia trwałości i zabezpieczeniu folii przed nadmiernym gromadzeniem się kurzu i wilgoci w perforacji – zaleca się pokrycie folii laminatem.

Folia one way vision – zastosowanie

Folie OWV stanowią stosunkowo tani i łatwy w montażu materiał, dzięki czemu są szeroko stosowane w reklamie i marketingu, ale również w różnego rodzaju kampaniach społecznych i informacyjnych. Folię one way vision można zaaplikować m.in. na:

 • oknach i witrynach sklepów, punktów usługowych,
 • oknach biurowców i budynków firmowych,
 • oknach domów prywatnych / budynków wielorodzinnych (pod warunkiem uzyskania zgody administracji budynku, wspólnoty mieszkaniowej, właściciela danego mieszkania),
 • szklanych elewacjach,
 • szklanych drzwiach i ściankach działowych (znajdujących się np. wewnątrz pomieszczeń firmowych, instytucji),
 • szybach samochodów osobowych,
 • szybach samochodów ciężarowych i dostawczych,
 • szybach pojazdów realizujących komercyjne usługi transportowe,
 • szybach pojazdów komunikacji miejskiej (tramwajów, trolejbusów, autobusów).

Naklejanie folii OWV – najważniejsze informacje i instrukcja

Naklejanie folii one way vision z nadrukiem jest stosunkowo proste. Montaż na mniejszych i idealnie płaskich powierzchniach można przeprowadzić samodzielnie, stosując się do wytycznych producenta oraz podstawowych zasad aplikowania (instrukcja poniżej). Oklejanie dużych powierzchni oraz powierzchni z krzywiznami (np. szklanych elewacji i pojazdów komunikacji miejskiej) najbezpieczniej jest powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy dodatkowo wezmą na siebie odpowiedzialność za efekt montażu. 

Jak naklejać folię OWV – instrukcja krok po kroku

Przyklejanie folii one way vision z nadrukiem opiera się na odpowiednim przygotowaniu wydruku, a następnie właściwym przygotowaniu powierzchni, na której będzie aplikowana folia. Każda zadrukowana folia OWV powinna odleżeć przed montażem minimum – w zależności od zastosowanej techniki nadruku, od 24 do 72 godzin (w przypadku nadruku solwentowego to czas na odparowanie nadmiaru nośnika tuszu). Projektując konkretną naklejkę należy uwzględnić wymiary szyby i zaplanować produkt w taki sposób, by folia OWV nie stykała się z uszczelkami – to miejsca, w których mogłaby się odklejać. 

 1. Przygotowanie wydruku – zadrukowaną folię należy rozłożyć i skontrolować jakość oraz poprawność grafiki / treści. Folia OWV jest folią elastyczną – można ją w niewielkim stopniu naciągnąć podczas aplikacji, a ewentualne nadmiary materiału dociąć po montażu. Jeżeli wydruk składa się z kilku części – należy je wszystkie rozłożyć i sprawdzić dopasowanie brytów.  
 2. Przygotowanie powierzchni – powierzchnia, na której ma zostać zaaplikowana naklejka, powinna zostać dokładnie umyta i odtłuszczona. Do odtłuszczania należy zastosować specjalne środki, polecane przez producenta folii. Aplikację folii OWV najlepiej przeprowadzać w temperaturze od +10oC do +40oC, oraz wilgotności powietrza poniżej 70%. Perforowana folia OWV ma zmniejszoną powierzchnię klejącą (zmniejszoną o powierzchnię dziurek), dlatego należy ją aplikować wyłącznie na sucho! 
 3. Naklejanie folii OWV – folię należy przymierzyć i precyzyjnie dopasować do miejsca aplikacji przed jej przyklejeniem (po przyklejeniu nie ma możliwości korekty położenia naklejki!). Po dopasowaniu wydruku możemy rozpocząć klejenie, najlepiej od środka aplikacji z lewej lub prawej strony – przesuwając się powoli w stronę powierzchni nie przyklejonej. Podczas całego procesu naklejania należy delikatnie oddzielać kolejne fragmenty folii transferowej (jeśli jest stosowana) od folii OWV oraz unikać nienaturalnych naprężeń folii, które mogłyby deformować grafikę. Wygładzanie i dociskanie naklejonej folii OWV można przeprowadzić za pomocą odpowiednich gładzików lub wałków.

Podsumowanie

Folia One Way Vision z nadrukiem to folia perforowana, która doskonale nadaje się do tworzenia wysokiej jakości nośników reklamowych, przeznaczonych do aplikacji na powierzchniach transparentnych. Naklejki OWV można montować na oknach wystawowych, szklanych elewacjach i szybach dowolnych pojazdów – reklama jest doskonale widoczna z zewnątrz, przy zachowaniu widoczności z wnętrza pomieszczenia lub pojazdu oraz ograniczeniu nasłonecznieni o około 40-50%. Aplikacja folii OWV jest stosunkowo łatwa – należy przeprowadzać ją po wyczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni, wyłącznie na sucho. W przypadku większych naklejek, naklejek składających się z kilku części oraz powierzchni obłych – najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie montażu naklejki specjalistom. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 9 =