Czy fototapeta pod prysznicem to dobry pomysł?

utworzone przez | 10 stycznia 2023 | 0 komentarzy

10 stycznia 2023 | 0 komentarzy

About The Author

Nowoczesne fototapety są produktami wodoodpornymi i mogą być z powodzeniem stosowane w miejscach o podwyższonej wilgotności i temperaturze. Warstwa solidnego laminatu sprawia, że można je skutecznie zmywać na mokro i dezynfekować, bez obaw o utratę walorów estetycznych, odbarwienia czy mechaniczne przetarcia. Co do zasady jednak nie stosuje się tapet i fototapet w tzw. strefach mokrych.

Fototapeta do łazienki pod prysznic? To się nie uda. Mamy jednak dla Ciebie alternatywę! To zadrukowany panel szklany, czyli… fototapeta na szkle. Czym różnią się te produkty? Jak zaplanować aranżację łazienki z fototapetą lub panelem szklanym w roli głównej?

Zdjęcia i grafiki jako oryginalny element aranżacji łazienki

Jesteśmy na tak! Sięgając po zdjęcia, grafiki i ilustracje możesz uzyskać maksymalnie oryginalny efekt aranżacyjny. Ponadto odpowiednio dobrane obrazy pozwalają optycznie powiększyć, podwyższyć, poszerzyć czy wydłużyć wnętrze, co jest sporym atutem w przypadku najczęściej niewielkich łazienek.

Zdjęcia i grafiki mogą pojawiać się na całych ścianach lub wybranych częściach ścian – w zależności od pomysłu projektanta lub twojej wizji danego wnętrza. Najłatwiejszym sposobem na personalizację pomieszczenia za pomocą zdjęć są fototapety. Nowoczesne produkty z tej kategorii są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki laminacji – są również wodoodporne.

W aranżacjach łazienkowych królują motywy związane z wodą (np. zdjęcia wodospadów, rzek, morza czy oceanu) i roślinnością (np. zdjęcia tropikalnych lasów, dżungli), ale również grafiki prezentujące elementy kojarzące się ze SPA, m.in. kamienie czy świece.

A zatem: czy fototapeta pod prysznicem to dobry pomysł?

Tapety do łazienki pod prysznic? Odradzamy!

Większość tapet to produkty stworzone na bazie papieru. Podłożem nowoczesnych fototapet jest papier lateksowy, który umożliwia perfekcyjne odwzorowanie każdego projektu, z zachowaniem głębi kolorów i wyeksponowaniem wszystkich jego detali. Po zadrukowaniu fototapeta jest laminowana z zastosowaniem pochodnej laminatu podłogowego. Dzięki temu zabiegowi produkt zyskuje wodoodporną powłokę zewnętrzną.

Wodoodporność fototapet a strefy mokre w łazience

Laminowane fototapety można zarówno przecierać wilgotną szmatka, jak i zmywać mokrą gąbką, z dodatkiem delikatnych środków czyszczących. Produktu nie zniszczy wylany na nie sok czy przypadkowe zachlapanie wodą. Powierzchnię fototapety można również dezynfekować.

Fototapety nie powinny jednak być stosowane w strefach mokrych, czyli miejscach, w których będą narażone na bezpośredni i stały kontakt z wodą. Strefy mokre w łazience to ściany znajdujące się nad umywalką, nad wanną i pod prysznicem.

Zamontowanie fototapety pod prysznicem doprowadziłoby do jej powolnego korodowania – na początku na jej krawędziach, a następnie na całej powierzchni. Proces niszczenia odbywałby się przede wszystkim od strony roboczej, czyli tej części fototapety, która została przyklejona do ściany.

Panel szklany – fototapeta na szkle pod prysznicem

Nie chcesz zrezygnować z fototapety do łazienki pod prysznic? Jest na to sposób. Te same zdjęcia, grafiki czy ilustracje, które chciałeś_aś umieścić na fototapecie – mogą zostać wydrukowane bezpośrednio na szkle. Nadruki wykonywane są z zastosowaniem technologii druku UV, na wewnętrznej / roboczej stronie szkła, które wcześniej jest docinane na wymiar i hartowane.

Zdjęcia i grafiki na szkle – trwałe i całkowicie wodoodporne

Panele szklane umożliwiają efektowne zaaranżowanie dowolnego wnętrza, bez żadnych ograniczeń co do jego przeznaczenia czy sposobu użytkowania. Szklane panele mogą być montowane między innymi w kuchniach, toaletach i łazienkach, również w strefach mokrych.

Panele szklane robione są na wymiar, dzięki czemu idealnie pasują do przeznaczonej pod ich montaż powierzchni ściany oraz wszelkich elementów instalacyjnych. Po docięciu szkło jest hartowne, dzięki czemu jest kilkukrotnie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne od zwykłego szkła typu float.

Silikonowe wykończenie wszystkich krawędzi sprawia, że całość jest maksymalnie trwała i całkowicie wodoodporna. Fotografia lub grafika wydrukowane na wewnętrznej stronie szkła zachowają stabilność wizualną przez cały okres użytkowania. Kolory nie będą blaknąć czy przebarwiać się nawet jeśli lubisz naprawdę gorące i długie prysznice.

Dzięki swojej uniwersalności, optymalnej trwałości i bezpieczeństwie użytkowania – panele szklane, czyli tzw. fototapety na szkle są montowane zarówno w prywatnych, jak i komercyjnych łazienkach.

Podsumowanie

Aranżacje łazienek z wykorzystaniem zdjęć lub grafik to doskonały pomysł na uzyskanie oryginalnego wystroju pomieszczenia. Klasyczna fototapeta pod prysznicem raczej się nie sprawdzi! To produkt wykonany na bazie papieru i pokryty laminatem, który nie ochroni produktu przed stałym kontaktem z wodą. Alternatywą dla fototapety do łazienki pod prysznic są panele szklane, na których z identycznym wizualnie rezultatem można wydrukować zaplanowaną w projekcie wnętrza grafikę.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =