Jak wykończyć fototapetę pod sufitem – praktyczne wskazówki

utworzone przez | 10 stycznia 2023 | 0 komentarzy

10 stycznia 2023 | 0 komentarzy

About The Author

Fototapety są coraz chętniej wybierane do wykańczania ścian i…nic w tym dziwnego! To rozwiązanie, które pozwala uzyskać spektakularne rezultaty estetyczne i może znaleźć zastosowanie zarówno w prywatnych, jak i komercyjnych wnętrzach dowolnego przeznaczenia. Możliwość personalizacji fototapety gwarantuje oryginalność wykończenia i pełne dopasowanie produktu do powierzchni ściany, na której ma zostać zamontowany.

Przyklejanie fototapet jest stosunkowo proste i w większości przypadków poradzisz sobie samodzielnie. Największym wyzwaniem może być wykończenie fototapety pod sufitem. Jak się za to zabrać?

Prosta ściana i sufit – prosta sprawa

Jeśli ściany i sufity Twojego domu trzymają pion i poziom nie musisz sięgać po żadne wymyślne sztuczki. Wystarczy wykonana na wymiar fototapeta, którą po prostu przykleisz kilka milimetrów poniżej łączenia ściany z sufitem.

Wykończenie tapety pod sufitem – krok po kroku

Aby tapeta czy fototapeta prezentowała się elegancko – konieczne jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie całej ściany, czyli: oczyszczenie, odtłuszczenie i zagruntowanie powierzchni oraz odkręcenie ewentualnych gniazdek i kontaktów.

  1. Narysuj na ścianie pod sufitem linię bazową, dzięki której będziesz w stanie idealnie dopasować wzór z kolejnych brytów fototapety.
  2. Rozprowadź klej na całej tapecie i/lub ścianie (w zależności od rodzaju produktu i zaleceń producenta) – klej powinien znajdować się również na brzegach i w rogach brytów.
  3. Klejenie fototapety zacznij od linii bazowej – od razu po przyłożeniu fototapety wypoziomuj i spionuj bryt.
  4. Po przyklejeniu brytu użyj miękkiego wałka lub gumowej rolki, za pomocą których pozbędziesz się ewentualnych pęcherzyków powietrza i dociśniesz fototapetę do ściany – wałkuj od brzegu do brzegu, pamiętając o dociśnięciu wszystkich krawędzi fototapety.
  5. Od razu usuń nadmiar kleju!
  6. Fototapetę przyklejoną z nadmiarem możesz dociąć za pomocą noża do tapet – zrób to bezpośrednio po przyklejeniu tapety (zaschnięty klej utrudni lub uniemożliwi uzyskanie idealnie gładkich i prostych brzegów fototapety).

Kolor ściany i sufitu a tapeta

Ściana i sufit powinny być wcześnie pomalowane na ten sam kolor, dzięki czemu łączenie będzie wyglądało maksymalnie estetycznie.

Jaki powinien być kolor ściany i sufitu? Tutaj masz trzy opcje do wyboru:

  • możesz postawić na stonowaną i uniwersalną kolorystykę, czyli ponadczasową biel, bądź odcienie kremów i beżów lub szarości
  • możesz pomalować ścianę i sufit na kolor, który znajduje się na fototapecie, co pozwoli zminimalizować widoczność łączenia i uzyskać efekt płynnego przejścia między fototapetą na pomalowaną ścianą i sufitem – w tym przypadku bardzo istotne jest precyzyjne dobranie koloru i odcienia farby!
  • możesz postawić na kontrast, czyli pomalować ścianę i sufit na kolor, który będzie wyraźnie odcinał się od fototapety – z tego rozwiązania korzysta się najrzadziej, najczęściej w ramach awangardowych projektów wnętrz, np. w pokojach młodzieżowych czy wnętrzach komercyjnych (siłowniach, kawiarniach, szkołach tańca itp.).

Zaawansowane wykończenie fototapety pod sufitem

Wykończenie tapety pod sufitem może być większym wyzwaniem, jeśli ściana i/lub sufit nie są równe. W przypadku niewielkich różnic w poziomach możliwe jest ich „zgubienie” poprzez zamówienie fototapety na wymiar. Produkt zostanie docięty w taki sposób, by podczas montażu zniwelować różnicę. W takich sytuacjach warto rozważyć zamówienie fototapety w kompleksowej usłudze wraz z montażem. Doświadczeni specjaliści dołożą wszelkich starań, by efekt montażu był satysfakcjonujący.

Jeśli jednak różnice w poziomach są zbyt duże lub łączenie ściany z sufitem jest pofalowane – konieczne może okazać się sięgnięcie po alternatywne sposoby wykończenia fototapety. Jak wykończyć fototapetę pod sufitem, który jest nierówny? Możesz sięgnąć po taśmy dekoracyjne lub sztukaterie, bądź rozważyć wykonanie sufitu podwieszanego.

Dekoracyjne taśmy wykończeniowe fototapet pod sufitem

Przyklejenie taśm dekoracyjnych pozwala zniwelować widoczność łączenia i odciągnąć uwagę od ewentualnych nierówności. Dla rezultatu estetycznego tego rozwiązania kluczowe będzie właściwe dobranie kolorystyki, szerokości i wzoru taśmy, która powinna pasować zarówno do fototapety, jak i koloru sufitu oraz stylu wnętrza.

Sztukaterie

To listwy o różnej szerokości i fakturze / wzorze, które możesz zamocować w taki sposób, by w pełni zakrywały miejsce pomiędzy krawędzią fototapety a sufitem. W sklepach znajdziesz gotowe sztukaterie wykonane m.in. ze styropianu, drewna i gipsu, a także nowoczesnych tworzyw sztucznych. Jeśli zależy Ci na oryginalnym i idealnie dopasowanym wykończeniu – zdecyduj się na zamówienie sztukaterii na wymiar, np. u stolarza.

Sufit podwieszany

To rozwiązanie najdroższe i wymagające największych nakładów pracy, które jednak może okazać się niezbędne w przypadku naprawdę krzywych ścian i sufitów. Decydując się na wykonanie sufitu podwieszanego zakładasz, że krawędź fototapety znajdzie się powyżej sufitu, a co za tym idzie – będzie całkowicie niewidoczna. Inwestycja w sufit podwieszany daje Ci dodatkowo możliwość zastosowanie nowoczesnych rozwiązań świetlnych we wnętrzu, choćby podświetlenia sufitowego LED.

Podsumowanie

Montaż fototapety jest zadaniem, z którym możesz poradzić sobie samodzielnie. Ważne jest właściwe przygotowanie ściany oraz zastosowanie odpowiedniego kleju. Wykończenie fototapety pod sufitem wymaga precyzji podczas dopasowywania krawędzi produktu do linii bazowej, dokładnego dociśnięcia produktu do ściany, usunięcia nadmiaru kleju oraz ewentualnego docięcia spadków za pomocą nożyka do tapet. W przypadku krzywych ścian i sufitów, konieczne może okazać się zastosowanie dodatkowych materiałów wykończeniowych, np. taśm, sztukaterii czy wykonanie sufitu podwieszanego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 1 =