Fototapeta 3D – skuteczny sposób na wizualne powiększenie powierzchni

utworzone przez | 30 lipca 2021 | 0 komentarzy

30 lipca 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Fototapety pojawiły się w naszych domach i mieszkaniach w latach 90. XX wieku. Kiczowate obrazki, oklepane motywy, kiepska rozdzielczość i sztuczna kolorystyka sprawiły, że szybko stały się synonimem kiczu. Nowoczesne fototapety w niczym nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat! Rozwój technologii pozwolił na triumfalny powrót fototapet, które obecnie zyskują na popularności i nadają nowy wymiar aranżacjom wnętrz – dosłownie i w przenośni! Doskonałej jakości papier lateksowy i bezkonkurencyjna jakość fotograficznego wydruku umożliwiają tworzenie produktów zachwycających designem, trwałością i wiernością odwzorowania nawet najbardziej skomplikowanych motywów!

Wyjątkowym rodzajem fototapet są fototapety 3D. Trójwymiarowa grafika pozwala na tworzenie naprawdę oryginalnych projektów wnętrz, ale… to nie wszystko! Fototapeta 3D daje również możliwość wizualnego zarządzania proporcjami pomieszczeń, optycznego powiększania lub podwyższania wnętrz, dodawania im przestronności i objętości. Co powinniśmy wiedzieć o tapetach z motywem 3D? Jak wybrać fototapetę 3D do salonu, sypialni lub kuchni?

Nowoczesna tapeta 3D – co to znaczy?

Każda fototapeta to obraz 2D – efekt 3D jest swego rodzaju złudzeniem optycznym, które można osiągnąć poprzez zastosowanie pewnych technik i narzędzi. Przestrzeń trójwymiarowa (j.ang. three-dimensional space, w skrócie: 3D) na grafikach powstaje dzięki zastosowaniu przekształceń geometrycznych (przede wszystkim rzutowania perspektywicznego i skalowania), cieniowania i teksturowania wielokątów, a także odpowiedniego modelu oświetlenia i mapy nierówności. Za realizm grafiki trójwymiarowej, czyli sposób, w jaki odbieramy danym obraz 3D, odpowiada przede wszystkim oświetlenie, sposób jego załamania i rozpraszania, odbicia i cienie, a także kolory i faktury przedstawianych obiektów.

Jeśli zależy nam na osiągnięciu maksymalnie realistycznego efektu podczas tworzenia fototapety 3D konieczne jest sięgnięcie po najwyższej jakości fotografię, o doskonałej rozdzielczości.

Fototapeta 3D

Co nam daje fototapeta 3D w pomieszczeniu?

Fototapeta 3D to coś więcej niż zwykła dekoracja ściany! Dzięki za stosowaniu trójwymiarowej grafiki możemy optycznie powiększyć pomieszczenie i zmienić jego proporcje, dodając mu przestronności i głębi. Właśnie dlatego najczęściej tapeta z motywem 3D montowana jest na ścianie, którą chcemy wizualnie odsunąć od pozostałych, np. w długim i wąskim pomieszczeniu będzie to jedna z długich ścian, a w pomieszczeniu o niewielkich gabarytach – najczęściej ściana na wprost wejścia.

Fototapety z efektem 3D w większości bazują na całym, dużym i statycznym kadrze, który pozwala na stworzenie pożądanego wrażenia głębi. Najczęściej stosuje się fototapety z krajobrazami, np. widok morza sięgającego po horyzont, wodospady, ścieżka prowadząca w głąb lasu, widok na most, którego koniec rozmywa się we mgle itp. Inną kategorią motywów na fototapety 3D są elementy architektoniczne, które odpowiednio dobrane mogą wręcz dodać ekstra pomieszczenie – oczywiście wyłącznie wizualnie!

Aby fototapeta 3D spełniła swoją funkcję we wnętrzu – obraz powinien być precyzyjnie dobrany do wielkości ściany. Wszelkie przycinanie czy docinanie może zniwelować efekt 3D, zaburzyć kompozycję i sprawić, że całość będzie wyglądała sztucznie. Z tego samego powodu nie zaleca się zastawiania ściany, na której zamontujemy fototapetę 3D, żadnymi wysokimi meblami oraz instalowania na ścianie półek czy innych elementów dekoracyjnych.

Fototapeta z efektem 3d

Tapeta 3D do salonu

Fototapeta 3D w salonie najczęściej montowana jest na ścianie, przed którą stoi komplet mebli wypoczynkowych. Odpowiednio dobrana tapeta stanowi doskonałe tło dla wypoczynku, ale również optycznie powiększa przestrzeń – mamy wrażenie, że salon nie kończy się za kanapą, ale ciągnie się w głąb obrazu zamontowanego na ścianie. Grafiki 3D na fototapetę do salonu mogą przedstawiać dowolny krajobraz, duże wzory kwiatowe lub elementy architektoniczne. Kolorystykę fototapety należy optymalnie zgrać z kolorystyką salonu – jeśli we wnętrzach dominują szarości, na ścianie dobrze będą prezentować się obrazy z motywem mgły, a jeśli w salonie rządzą beże, brązy i zieleń – można sięgnąć po fototapetę przedstawiającą wspomnianą wyżej ścieżkę w lesie itp.

Fototapeta 3D do sypialni

Tapeta 3D w sypialni najczęściej umieszczana jest za wezgłowiem łóżka. Wybierając wzór fototapety do sypialni warto zadbać nie tylko o efekt głębi i przestronności, ale również o zbudowanie odpowiedniego klimatu we wnętrzu. Wystrój sypialni ma sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi, dlatego do najczęściej wybieranych fototapet 3D do sypialni należą te z motywami lekkich piór i kwiatów, chmur i spienionych, morskich fal, a także krajobrazy z jeziorami czy malowniczymi ogrodami.

Tapeta 3D do kuchni

Fototapeta 3D do kuchni może zostać umieszczona na niezagospodarowanej ścianie pomieszczenia lub mieć postać wąskiego pasa nad blatem roboczym (tutaj najczęściej stosuje się panele szklane z nadrukami, również nadrukiem 3D). Fototapeta 3D do kuchni gwarantuje  – takie rozwiązanie zagwarantuje spektakularny efekt aranżacyjny, zwłaszcza przy zestawieniu intrygującego wzoru tapety ze stonowanymi, jednokolorowymi i gładkimi meblami.

Fototapety z efektem 3d

A może… fototapeta na podłogę?

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie fototapety na podłodze! To doskonały sposób na stworzenie maksymalnie oryginalnego wnętrza z podłogą, która może pełnić w pomieszczeniu dodatkowe funkcje. Na takie zastosowanie tapety 3D decydują się najczęściej różnego rodzaju instytucje i organizacje – podłoga może być elementem stałej wystawy / ekspozycji lub elementem wpisującym się w promocję danego miejsca. Fototapety 3D mogą również ozdabiać podłogi szkół – wówczas najczęściej wybiera się motywy edukacyjne lub zabawowe, tworząc tym samym dodatkową przestrzeń do atrakcyjnego spędzania czasu przez dzieci i młodzież.

Aby fototapeta 3D na podłodze mogła pełnić swoje funkcje przez maksymalnie długi czas i pozostawać w nienagannej kondycji technicznej – konieczne jest jej zalanie żywicą. Żywica skutecznie zabezpiecza tapetę na podłodze, chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, przetarciami i odbarwieniami oraz podnosi walory użytkowe kolorowej podłogi w kontekście bezpieczeństwa jej użytkowania (podłoga jest antypoślizgowa!).

Podsumowanie

Pod hasłem fototapeta 3D kryje się nowoczesna fototapeta, wykonana na najwyższej jakości papierze lateksowym (dedykowany do tworzenia fototapet) z wykorzystaniem technologii druku UV. 3D dotyczy cech samej grafiki, a nie techniki tworzenia produktu czy wykonywania nadruku. Trójwymiarowa grafika to obraz, który w odbiorze ma więcej niż dwa podstawowe wymiary – oprócz wysokości i szerokości posiada również wizualną głębie. I to właśnie dzięki tej głębi możliwe jest tworzenie wyjątkowych aranżacji z wykorzystaniem tapet 3D, które nie tylko wprowadzają do projektów wnętrz wybrany motyw i kolorystykę, ale również umożliwiają wizualne sterowanie proporcjami pomieszczeń. Trójwymiarowy obraz może optycznie powiększać pomieszczenia i dodawać im przestronności.

Fototapety w trzech wymiarach

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 1 =