Jak montować panele szklane w kuchni?

utworzone przez | 31 maja 2023 | 0 komentarzy

31 maja 2023 | 0 komentarzy

About The Author

Kuchnia jest wymagającym wnętrzem, w którym tłuste zabrudzenia to codzienność. Dlatego szukając rozwiązań aranżacyjnych pod lupę bierzemy nie tylko ich estetykę, ale również funkcjonalność. Panele szklane są całkowicie odporne na trudne kuchenne warunki i bezproblemowe do utrzymania w nienagannej czystości. Teoretycznie montaż szklanych paneli kuchennych możesz przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak nie masz w tej kwestii doświadczenia – lepiej zdać się na fachowców i zainwestować w panele szklane z usługą montażu

Sprawdź, na czym polega montaż paneli szklanych w kuchni?

Wszystko zaczyna się od… dokładnego pomiaru

Panele szklane oferowane przez odpowiedzialnych producentów wykonywane są wyłącznie na szkle hartowanym. To tzw. szkło bezpieczne, które jest nawet siedmiokrotnie trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne od zwykłego szkła typu float. Jedynym „słabym punktem” paneli ze szkła hartowanego są ich krawędzie, dlatego podczas przewożenia i montażu paneli należy zachować szczególną ostrożność, a po ich zainstalowaniu na ścianie – zabezpieczyć krawędzie silikonem.

Niemożliwe jest również przeprowadzanie jakichkolwiek obróbek szkła po hartowaniu! Pomiary ściany lub ścian, które mają być wykończone za pomocą szkła hartowanego muszą być przeprowadzone z najwyższą precyzją, uwzględniać wszelkie odchylenia od pionów i poziomów oraz konieczność wykonania w szkle ewentualnych otworów (np. na gniazdka czy elementy instalacji wodnej).

Panel kuchenny szklany montaż – dwa sposoby

Istnieją dwa główne sposoby mocowania paneli szklanych: przy użyciu kleju lub za pomocą specjalnych uchwytów / śrub dystansowych.

Jak zamontować panele szklane w kuchni?

Montaż paneli szklanych za pomocą kleju

To najpopularniejszy i najczęściej stosowany sposób montażu paneli kuchennych. Panele ściśle przylegają do ściany, dzięki czemu nie pomniejszają przestrzeni. Zminimalizowane jest również ryzyko zabrudzeń dostających się między taflę szkła a ścianę, co w dłuższej perspektywie miałoby negatywny wpływ na estetykę aranżacji (brud byłby trudny lub niemożliwy do usunięcia).

W montażu paneli szklanych na kleju zastosowanie znajduje klej bezrozpuszczalnikowy, który może być bezpiecznie stosowany do szkła i luster. W D-POS najczęściej sięgamy po preparaty Lacma lub Parasilico. Klej aplikowany jest na wewnętrzną stronę panelu plackami. Następnie panel jest przykładany do ściany, a dzięki delikatnym ruchom kolistym klej jest rozprowadzany po większej powierzchni szkła. Preparat wysycha w ciągu 48 – 72 godzin od momentu aplikacji. Do tego czasu panele powinny być bezwzględnie zabezpieczone taśmami maskującymi. Nie należy ich w tym czasie dotykać czy myć.

Montaż za pomocą uchwytów / śrub dystansujących

Montaż przy użyciu śrub dystansujących wymaga wcześniejszego zamontowania na ścianie specjalnych uchwytów, które utrzymują panel szklany. Uchwyty są przymocowane do ściany przy użyciu wkrętów lub specjalnego kleju (w zależności od rodzaju podłoża). Następnie panel jest mocowany do uchwytów. Liczba i rozmieszczenie śrub dystansowych zależy od rozmiaru i ciężaru panelu.

Panel szklany do kuchni montaż – narzędzia i przygotowanie ścian

Zespół fachowców zajmujących się montażem paneli szklanych powinien dysponować kilkoma podstawowymi narzędziami. To przede wszystkim poziomica (najlepiej nowoczesna poziomica laserowa, umożliwiająca przeprowadzenie maksymalnie dokładnych pomiarów w dwóch płaszczyznach równocześnie) i miarka (składana lub zwijana).

Do bezpiecznego przenoszenia i przykładania paneli szklanych do ścian wykorzystuje się uchwyty próżniowe do szkła. Ekipa montażowa powinna dysponować minimum dwoma takimi sprawdzonymi uchwytami. Do montażu paneli szklanych za pomocą kleju niezbędny będzie oczywiście klej oraz pistolet do kleju z tuby. W przypadku montażu paneli szklanych na śrubach dystansowych potrzebny będzie zestaw uchwytów i śrub oraz wkrętarka / wiertarka.

W torbie narzędziowej montażystów powinny się również znaleźć: solidne taśmy klejące, kliny glazurnicze (podpórki do poziomowania) oraz miękka szmatka i preparat do usuwania zabrudzeń i nadmiaru silikonu ze szkła.

Montaż paneli szklanych w kuchni

Montaż paneli szklanych do kuchni – krok po kroku

Ściana pod montaż paneli kuchennych powinna być sucha, równa i równomiernie chłonna. Ściany pokryte wcześniej farbami lateksowymi lub olejnymi należy przetrzeć papierem ściernym lub zeszlifować. Przed montażem należy ścianę odpylić (w nowych mieszkaniach i domach) i odtłuścić (w starych mieszkaniach i domach).

Montaż paneli szklanych za pomocą kleju przebiega następująco:

  1. Wniesienie panelu szklanego do kuchni i ustawienie go na miękkiej powierzchni (dywan, ręcznik, karton).
  2. Aplikacja kleju na roboczą powierzchnię panelu szklanego – placek kleju o średnicy około 10 cm umieszczany jest na szkle co około 20 cm.
  3. Montaż uchwytów przyssawkowych na zewnętrznej powierzchni panelu szklanego.
  4. Wizualna kontrola położenia panelu w kontekście wzoru.
  5. Przyłożenie panelu szklanego do ściany – po przyłożeniu panelu w wyznaczonym miejscu wykonuje się delikatne ruchy koliste, w celu rozprowadzenia kleju i lepszego związania szkła z podłożem.
  6. Zabezpieczenie paneli szklanych za pomocą klinów glazurniczych (od dołu) oraz szerokich taśm (na wszystkich krawędziach i rogach).
  7. Silikonowanie krawędzi paneli szklanych – przeprowadza się po całkowitym wyschnięciu kleju, czyli nie wcześniej niż po 2 – 3 dobach od montażu.

Chcesz zamontować panele szklane w łazience? Sprawdź, jak przebiega montaż!

Podsumowanie

Montaż paneli szklanych w kuchni najlepiej powierzyć profesjonalistom. W D-POS oferujemy kuchenne panele szklane w kompleksowej usłudze z pomiarem i montażem. Dzięki temu możemy dać Ci gwarancję na satysfakcjonujący efekt końcowy kuchennej aranżacji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 6 =