Czym jest szkło mrożone?

utworzone przez | 22 października 2021 | 0 komentarzy

22 października 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Szkło mrożone to szkło opracowane w procesie chemicznym w taki sposób, by jedna strona szyby była efektownie zmatowiona i zapewniała produktowi ograniczoną przezierność. Zmatowiona powierzchnia szyby ma lekko porowatą strukturę, ale pozostaje równa i dość delikatna. Szkło mrożone nazywane jest również satynowym i doskonale wpisuje się w rozmaite aranżacje oraz wnętrza urządzone w różnych stylach i kolorach. Projektanci wnętrz sięgają po dekoracyjne mrożone szkło przede wszystkim wówczas, gdy zależy im na maksymalnie eleganckim materiale wykończeniowym, który dodatkowo zapewnia rozproszenie światła przechodzącego przez szybę oraz podniesienie intymności, np. w przeszklonym pomieszczeniu. Jak powstaje mrożone szkło? Jakie właściwości i zastosowanie ma szkło satynowe? W jaki sposób można uzyskać efekt mrożonego szkła za pomocą folii?

Szkło mrożone – co to jest, jak i z czego powstaje?

Mrożone szkło to szkło, którego jedna strona została poddana procesowi trawienia chemicznego. Szkło mrożone może zostać wykonane ze szkła typu float (podstawowy rodzaj szkła użytkowego) – zwykłego, optiwhite lub szkła barwionego.

W przypadku wykorzystania zwykłego szkła na krawędziach szkła mrożonego będzie widoczna zielonkawa poświata, za którą odpowiedzialne jest obecne w szybie żelazo. Należy jednak podkreślić, że widoczność zielonkawego podbarwienie szkła mrożonego w dużej mierze jest niwelowana przez zmatowienie jego jednej powierzchni i zdecydowanie mniej rzuca się w oczy niż w przypadku wytwarzania z tego samego szkła gładkich produktów szklanych, takich jak choćby panele szklane z nadrukiem czy lacobel. Szkło mrożone można również wyprodukować w oparciu o szkło optiwhite – to szkło odżelazione i idealnie transparentne. Interesujący efekt wizualny we wnętrzach można uzyskać „mrożąc” szkło barwione – to rozwiązanie idealnie sprawdzi się w kolorowych aranżacjach.

Szkło mrożone można poddawać procesowi hartownia, dzięki któremu zyskuje większą trwałość i wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Hartowane szkło mrożone jest nawet pięciokrotnie odporniejsze na rozbicie niż zwykłe szkło, a w razie rozbicia – rozpada się na drobne, nieostre kawałki. Ponadto szkło mrożone może stanowić jedną z warstw produktów z kategorii VSG, czyli powstających w wyniku połączenia kilku warstw szkła (minimum dwóch) i folii PVB.

Szkło mrożone – najważniejsze cechy

Szkło satynowe to szkło bardzo eleganckie, które może być materiałem dominującym w danym wnętrzu (np. zastosowane w konstrukcjach całoszklanych) lub stanowić jedynie wytworny akcent w pomieszczeniu (np. zastosowane w drzwiach lub frontach meblowych).

Cechy i właściwości szkła mrożonego:

 • przepuszcza sporo światła, ale w skutecznie je rozprasza i zmiękcza
 • podnosi prywatność wnętrz, które zostały zamknięte za pomocą drzwi lub całoszklanych konstrukcji ze szkła satynowego – przez szkło mrożone widać zarys kształtów i kolorów, które są tym słabiej widoczne, im osoba lub przedmiot są bardziej oddalone od szklanego elementu
 • zmatowiona powierzchnia szkła jest nieco bardziej (w stosunku do gładkiej powierzchni) narażona na zabrudzenia
 • jest stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości – zabrudzenia ze zmatowionej powierzchni szkła mogą być usuwane przy użyciu detergentów i sprzętów stosowanych na gładkiej powierzchni, czyszczenie zmatowionej powierzchni może wymagać nieco więcej wysiłku
 • szkło mrożone można hartować, co podnosi trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania produktów z niego wykonanych
 • szkło mrożone można uzyskać na bazie zwykłego szkła typu float, szkła optiwhite i szkła barwionego
 • szkło mrożone może stanowić element produktów VSG
 • satynowe szkło można wykonać na szybach o różnej grubości – najczęściej stosuje się szyby o grubości: 4mm, 5mm, 6mm, 8mm, 10mm, 12mm lub15mm
 • możliwe jest wykonanie wzorzystego szkła satynowego, czyli zmatowienie jedynie wybranej części / powierzchni szyby (zgodnie z projektem).

Zastosowanie szkła mrożonego

Szkło mrożone stosowane jest z trzech zasadniczych powodów: ze względu na swoje walory estetyczne (satynowe szkło jest bardzo eleganckie i dodaje wytworności wnętrzom lub sprzętom, w których zostało zamontowane), ze względu na potrzebę zapewnienia prywatności (satynowe szkło ma znacząco obniżoną przezierność w stosunku do szkła zwykłego) oraz ze względu na potrzebę rozproszenia światła (szkło satynowe skutecznie rozprasza światło – zarówno sztuczne, jak i naturalne).

Z mrożonego szkła wykonuje się m.in.:

 • drzwi szklane – do wnętrz prywatnych, publicznych i komercyjnych
 • witryny sklepów i punktów usługowych
 • ścianki działowe – stosowanych m.in. do oddzielania stanowisk pracy lub stanowisk obsługi klientów w obszernych, otwartych przestrzeniach
 • budowy całoszklane – boksy, biura, sale konferencyjne, których ściany są w całości wykonane ze szkła
 • zabudowy łazienkowe – przede wszystkim kabiny i parawany prysznicowe (w łazienkach prywatnych oraz publicznych i komercyjnych)
 • obudowy różnego rodzaju elementów instalacji, których widoczność chcemy zminimalizować – np. zabudowy kaloryferów, zabudowy źródeł światła
 • fronty meblowe – przede wszystkim fronty mebli kuchennych i szafek łazienkowych
 • blaty stołów i biurek – zarówno do użytku prywatnego (np. stoły do kuchni i jadalni, biurka młodzieżowe), jak i komercyjnego (stoły konferencyjne, biurka w open space).

Co to jest szkło mrożone?

Jak uzyskać efekt mrożonego szkła za pomocą folii?

Efekt mrożonego szkła można uzyskać na każdej szybie bez konieczności opracowywania jej w procesie chemicznym. Wystarczy sięgnąć po matową folię, którą przykleja się na całej lub części szyby. Folia mrożone szkło jest produktem, który przy właściwej aplikacji trwale przylega do powierzchni szyby w sposób gwarantujący doskonałe walory estetyczne. Szyby oklejona prawidłowo najwyższej jakości folią satynową niewprawne oko nie odróżni od autentycznego szkła mrożonego.

Folia mrożona na szkło – różne rodzaje i kolory

Folia mrożone szkło na szyby to szeroka gama produktów. Do podstawowych materiałów w tej kategorii należy samoprzylepna folia matowa, którą można opisać jako bezbarwną lub folię transparentną, mrożoną, szronioną lub satynową. Wygląd matowej, wierzchniej powierzchni folii może się różnić w zależności od producenta i specyfikacji konkretnego materiału – folia mrożona może być mniej lub bardziej porowata / chropowata w dotyku, różny może być również stopień jej przezierności oraz stopień rozproszenia przepuszczanego przez nią światła. Naklejka na szybę mrożone szkło dostępna jest również w innych kolorach – wykorzystując folię można uzyskać efekt mrożonego szkła w różnych barwach i ich odcieniach, m.in. mlecznym, złotym, szarawym lub zielonkawym.

Naklejka na szybę mrożone szkło – efekty i wzory

Zastosowanie naklejki na szybę z efektem mrożonego szkła pozwala na uzyskanie zmatowienia na dowolnej powierzchni szyby, zarówno w standardowym, jak i niestandardowym kształcie. Folia mrożone szkło może zostać naklejona na szybę m.in. w pasach (jednakowej lub różnej szerokości, poziomych lub pionowych), w kropkach (jednakowej lub różnej wielkości, rozmieszczonej w sposób regularny lub nieregularny) oraz różnego rodzaju, mniej lub bardziej finezyjnych kształtach i wzorach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z satynowej foli wyciąć litery lub logo firmy. Możliwe jest również zadrukowanie powierzchni matowej naklejki i umieszczenie na niej dowolnych treści, w każdym kolorze.

Podsumowanie – szkło mrożone i folia mrożona

Szkło mrożone to materiał, który znajduje zastosowanie w różnego rodzaju wnętrzach, zarówno w prywatnych mieszkaniach i domach, jak i w pomieszczeniach komercyjnych. Mrożone szkło powstaje poprzez chemiczne zmatowienie jednej strony szyby, co gwarantuje efekt rozproszenia światła przez nią przechodzącego oraz zmniejszenie przezierności – przez mrożoną szybę widać światło oraz zarys kształtów i kolorów, ale nie widać żadnych szczegółów (np. detali wystroju wnętrz, twarzy osób i mimiki itp.). Efekt mrożonego szkła można również uzyskać na dowolnej szybie poprzez zastosowanie odpowiedniej folii. Naklejka na szybę mrożone szkło daje możliwość wykonania dekoracyjnych wzorów na szybie (np. pasów, kropek) oraz wycięcia i naklejenia na szybę elementów komunikacji wizualnej marki (np. logo, nazwy firmy, hasła).

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =