Jak kłaść tapetę w narożnikach? – Jak zrobić to dobrze?

utworzone przez | 27 lipca 2023 | 0 komentarzy

27 lipca 2023 | 0 komentarzy

About The Author

Nic w montażu tapety lub fototapety nie przeraża Cię tak, jak wizja jej wykończenia pod sufitem, na rogach i w narożnikach? To zadanie nie jest tak skomplikowane, jak się to wydaje. Kluczem do sukcesu i satysfakcjonującego rezultatu są: odpowiedni zapas tapety lub fototapety, mocny klej i podstawowe narzędzia tapeciarskie oraz cierpliwość i precyzja.

Sprawdź, jak kłaść fototapetę w narożnikach.

Wykończenie tapety na rogach – przygotuj się na nierówności

Idealne kąty proste oraz perfekcyjne piony i poziomy? W większości wnętrz nie ma o nich mowy. Planując tapetowanie lub pokrywanie ścian fototapetami przygotuj się na kilkumilimetrowe lub kilkucentymetrowe odchylenia od pionów i poziomów. Ponadto krawędzie ścian, rogi i narożniki mogą być nierówne oraz posiadać wypukłości i wklęśnięcia na różnych wysokościach.

Kupując tapetę lub zamawiając fototapetę na wymiar uwzględnij minimum kilkucentymetrowy zapas materiału, aby nic podczas montażu Cię nie zaskoczyło. Decydując się na zamówienie fototapety na wymiar w D-POS to my pomyślimy o odpowiednim zapasie – każda wykonana przez nas fototapeta posiada od kilku do kilkunastu centymetrów tzw. spadu. To część, którą możesz odciąć bez szkody dla wzoru i estetyki wykończenia.

Jak kłaść tapetę w narożnikach? – Jak zrobić to dobrze?

Jak zamontować tapetę lub fototapetę w narożnikach? – podstawowe wskazówki

Zacznij od dokładnego zmierzenia ściany, którą będziesz oklejać. Jeśli jej powierzchnia jest wyraźnie nierówna – przeprowadź pomiar w kilku miejscach.

 • Dotnij tapetę na wymiar – rozwiń rolkę na płaskim i czystym podłożu, dokładnie odmierz potrzebną szerokość / długość tapety i dodaj do niej około 2 – 3 cm, a następnie dotnij ją za pomocą ostrego noża tapeciarskiego.
 • Fototapeta na zamówienie została wykonana na wymiar – nie musisz jej docinać!

Zanim przejdziesz do dalszych kroków – przygotuj niezbędne narzędzia. Do efektywnego przyklejenia tapety i fototapety w narożnikach będziesz potrzebować: szczotki tapicerskiej i wałka, nożyka lub nożyczek tapeciarskich oraz kleju.

Pamiętaj, że klejenie tapet i fototapet zaczynasz zawsze od sufitu, dopasowując kolejne bryty do linii bazowej! Sprawdź, jak wykończyć fototapetę pod sufitem.

Jak kłaść tapetę w narożnikach? – Jak zrobić to dobrze?

Jak kłaść fototapetę w narożnikach wklęsłych i wypukłych?

Rogi i narożniki ścian mogą być wklęsłe (i najczęściej takie właśnie są!) lub wypukłe. Z tymi drugimi możesz mieć do czynienia we wnętrzach, w których zastosowano dodatkowe dekoracje, np. gzymsy.

Przygotowując się do wykończenia za pomocą tapety lub fototapety standardowych narożników wklęsłych – wystarczy Ci wspomniany wyżej zapas 2 – 3 cm. Wypukłe narożniki, w zależności od stopnia rozbudowania dekoracji, mogą wymagać zastosowania większego zapasu. Dotyczy to oczywiście wyłącznie sytuacji, w których chcesz okleić również wypukłości. W każdym innym przypadku rogi wykańczasz do miejsca styku ozdoby ze ścianą.

Wykończenie tapety na rogach – instrukcja krok po kroku:

 1. Nałóż klej na całym brycie i/lub ścianie – w zależności od rodzaju produktu i kleju.
 2. Przyklej byt tapety od linii bazowej pod sufitem – od razu spoziomuj i spionuj bryt.
 3. Użyj wałka, by odpowiednio docisnąć tapetę do ściany na całej długości i szerokości brytu. W ten sposób usuniesz również ewentualne pęcherzyki powietrza spod tapety.
 4. Dociśnij bryt tapety w narożniku za pomocą małego wałka lub szczoteczki tapicerskiej.
 5. Jeśli po dociśnięciu tapety materiał marszczy się na rogu – wykonaj od razu niewielkie nacięcie nożem do tapet, a następnie dodatkowo wygładź ten fragment za pomocą wałka.
 6. W celu oklejenia wypukłego narożnika / gzymsu – dociśnij tapetę na granicy wypukłości, a następnie przyklej materiał na wypukłość i dociśnij za pomocą szczoteczki tapicerskiej.

W przypadku cienkich tapet papierowych możesz zdecydować się na naklejanie kolejnych brytów w taki sposób, by delikatnie na siebie nachodziły. Produkty przeznaczone do takiej aplikacji mogą posiadać specjalne marginesy. Grube tapety i nowoczesne fototapety należy kleić na styk, by uniknąć efektu nieestetycznych i rzucających się w oczy wypukłych łączeń.

Alternatywne sposoby na wykończenie tapety i fototapety w rogach

Jeśli oklejane przez Ciebie ściany są bardzo nierówne i ich precyzyjne wykończenie w rogach jest niemożliwe – możesz sięgnąć po jeden z alternatywnych pomysłów. Po oklejeniu ściany lub dwóch przylegających do siebie ścian – zastosuj w rogach taśmy dekoracyjne lub drewniane listwy, które możesz dodatkowo pomalować na dowolny kolor.

W zależności od efektu, który chcesz uzyskać możesz postawić na:

 • listwę w kolorze naturalnego drewna, która będzie pasowała do drewnianej podłogi
 • wybarwić listwę na kolor idealnie pasujący do koloru i wzoru tapety / fototapety – wówczas listwa nie będzie rzucała się w oczy
 • wybarwić listwę na kolor kontrastujący z kolorystyką tapety / fototapety – taka opcja sprawdzi się m.in. w nowoczesnych, eklektycznych i industrialnych wnętrzach i zagwarantuje ciekawy efekt całej aranżacji.

Pamiętaj, że o estetyce wykończenia tapet i fototapet w rogach i narożnikach będzie decydował również kolor ściany, którą oklejasz. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie wcześniej wodnej farby w kolorze maksymalnie zbliżonym do kolorystyki tapety lub fototapety – łącznie kolejnych brytów w rogach i narożnikach będzie niemal niewidoczne.

Przeczytaj: Czy można przykleić fototapetę na pomalowaną ścianie?

Jak kłaść tapetę w narożnikach? – Jak zrobić to dobrze?

Podsumowanie

Wykończenie tapety w rogach i narożnikach to ważny etap montażu, który pozwoli uzyskać estetyczny i schludny wygląd dekoracji. Przed przystąpieniem do wykończenia tapety, upewnij się, że jest ona dobrze przyklejona do ściany, wypoziomowana i spionowana oraz nie ma żadnych pęcherzyków powietrza lub nierówności. Dociśnij tapetę w rogach i narożnikach, a jeśli się marszczy – wykonaj niewielkie nacięcie ostrym nożem do tapet. W sytuacjach, w których precyzyjne wykończenie nie jest możliwe – sięgnij po dekoracyjne taśmy lub drewniane listwy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 9 =