Tapeta na pomalowaną ścianę – czy można położyć tapetę na pomalowaną ścianę?

utworzone przez | 22 września 2022 | 0 komentarzy

22 września 2022 | 0 komentarzy

About The Author

Do tej pory ściany w Twoim domu lub mieszkaniu były wykańczane za pomocą farby? Znudziła Cię monotonia tego rodzaju aranżacji? Szukasz alternatywy dla malowania ścian i zależy Ci na rozwiązaniu, które doda pomieszczeniom charakteru?

Nowoczesne tapety oraz robione na zamówienie fototapety umożliwiają efektowne wykończenie ścian w dowolnym stylu i kolorze. Najwyższej jakości produkty z tej kategorii zachowają stabilność wizualną przez cały okres użytkowania, a Ty i Twoi bliscy będziecie mogli cieszyć się skutecznie odmienionymi wnętrzami salonu, przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecka.

Decyzja została podjęta, a tapeta wybrana? Czas przejść do realizacji, czyli… klejenia! Czy na pomalowaną ścianę można położyć tapetę? Klejenie tapety na pomalowaną ścianę jest możliwe! Jak to zrobić? To zależy od rodzaju farby i ilości zastosowanych warstw.

Kładzenie tapety na ścianie – najważniejsze zasady

Proces przyklejania tapety na ścianę wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża oraz postępowania zgodnie z wytycznymi producenta danej tapety (przede wszystkim w zakresie sposobu klejenia i dopasowywania wzorów z kolejnych rolek). Tylko w ten sposób uzyskasz optymalne efekty wizualne i aranżację wyróżniającą się maksymalną trwałością.

Najważniejsze zasady montażu tapet:

  • tapety kleimy zawsze zgodnie z zaleceniem producenta i zgodnie z oznaczeniami umieszczonymi na konkretnej tapecie – w zależności od rodzaju produktu klej może być nakładany na tapetę lub na ścianę, produkt może również posiadać warstwę kleju, którą aktywujemy wodą;
  • ściana, do której będziemy przyklejać tapetę musi być sucha – klejenie tapety na podłożu wilgotnym będzie skutkowało jej korodowaniem i odklejaniem się;
  • ściana, do której będziemy przyklejać tapetę musi być równomiernie chłonna – klejenie tapety na podłożu nierównomiernie chłonnym może spowodować miejscowe odklejanie się tapety, powstawanie nieestetycznych bąbli;
  • podłoże pod tapetę powinno być równe, bez dziur i rys – cienkie i gładkie tapety papierowe wyeksponują większość nierówności, tapety welurowe i na podkładzie flizelinowym pozwolą ukryć drobne nierówności;
  • podłoże pod tapetę powinno być jednolite kolorystycznie, najlepiej jasne – ciemne i wzorzyste podłoże może przebijać się przez cienkie i jasne tapety papierowe.

Klejenie tapety na pomalowaną ścianę

Kładzenie tapety na pomalowaną ścianę wymaga przede wszystkim przeanalizowania rodzaju farby, która została na ścianie zastosowana, ale również ilości warstw i ich stabilności.

Jeśli ściana została pomalowana farbą, która ogranicza chłonność podłoża – konieczne jest jej usunięcie lub zwiększenie przyczepności poprzez przeszlifowanie wierzchniej warstwy. Jeżeli do pomalowania ściany użyto farby na bazie wody – klejenie tapety na pomalowaną ścianę nie będzie zazwyczaj wymagało żadnych szczególnych przygotowań.

W przypadku, gdy ściana została wielokrotnie pomalowana, a na jej powierzchni pojawiają się odpryski lub tzw. odparzenia – konieczne jest usunięcie nadmiarowych warstw poprzez ich zeszlifowanie i odpowiednie zagruntowanie podłoża. Gruntowanie powinno zostać przeprowadzone minimum 24 godziny przed planowanym klejeniem tapety, aby ściana zdążyła całkowicie wyschnąć.

Czy pomalowana ścianę trzeba gruntować przed tapetowaniem

Ogólnie rzecz biorąc, pomalowana ściana nie wymaga gruntowania przed tapetowaniem, jeśli farba jest w dobrym stanie. Farba emulsyjna, czyli akrylowa lub lateksowa, jest najczęściej stosowana do malowania ścian i jest bardzo trwała. Jeśli ściana jest pomalowana taką farbą, a farba jest w dobrym stanie, to nie ma potrzeby gruntowania. Gruntowanie może wręcz pogorszyć przyczepność tapety, dlatego w takim przypadku wystarczy umyć ścianę przeznaczonym do tego celu płynem do mycia ścian.

Jednak w niektórych przypadkach gruntowanie jest zalecane. Na przykład, jeśli ściana jest pomalowana farbą o niskiej jakości lub jeśli farba jest uszkodzona, to gruntowanie może pomóc w uzyskaniu lepszego efektu tapetowania. Gruntowanie może również być konieczne, jeśli ściana jest wykonana z nietypowego materiału, takiego jak płyta gipsowo-kartonowa lub beton.

Oto kilka wskazówek dotyczących gruntowania ścian przed tapetowaniem:

  • Użyj gruntu do tapetowania, który jest przeznaczony do rodzaju podłoża, z którego wykonana jest ściana.
  • Nakładaj grunt równomiernie, za pomocą wałka lub pędzla.
  • Pozwól gruntowi wyschnąć zgodnie z instrukcją producenta.

Jak położyć tapetę na pomalowaną ścianę?

Ściany w domach i mieszkaniach maluje się obecnie przede wszystkim farbami akrylowymi i lateksowymi. Remontując wnętrza starszych domów i mieszkań można również natknąć się na rzadziej dziś stosowane farby olejne. Jak przygotować pomalowaną ścianę do położenia tapety uwzględniając rodzaj użytej na niej farby?

Fototapeta na farbę olejną

Ściana pomalowana farbą olejną jest śliska i niemal całkowicie nieprzepuszczalna, a co za tym idzie – niechłonna. Aby móc skutecznie przykleić tapetę do ściany konieczne jest usunięcie z niej farby. Ścianie można również przywrócić chłonność i przyczepność poprzez jej zeszlifowanie za pomocą papieru ściernego lub szlifierki oscylacyjnej. Następnie powierzchnię należy oczyścić z pyłu i zagruntować.

Tapeta na farbę akrylową

Ściana pomalowana farbą akrylową może zostać oklejona tapetą bez żadnych szczególnych przygotowań. Pod warunkiem, że na ścianie nie ma zbyt wielu warstw farby, a powierzchnia jest gładka i ma jednolity kolor.

Większą ilość warstw farby akrylowej można w łatwy sposób zredukować – farbę akrylową można usunąć za pomocą wody z mydłem lub wody z dodatkiem kwasu salicylowego. Zmywanie ściany, a następnie jej gruntowanie należy zakończyć minimum 24 godziny przed zaplanowanym montażem tapety.

Tapetę na farbę lateksową

Farby lateksowe często określane są przez producentów jako plamoodporne, hydroodporne i/lub odporne na szorowanie. Ich przepuszczalność jest niższa od przepuszczalności farb akrylowych, a co za tym idzie – chłonność ściany może być obniżona. Przed przyklejeniem tapety na farbę lateksową na ścianie, zaleca się jej usunięcie lub przeszlifowanie, które podniesie porowatość i zwiększy chłonność podłoża. Konieczne będzie również zagruntowanie ściany.

Klejenie tapety na farby strukturalne

Większość farb strukturalnych tworzy na ścianach dekoracyjne wzory z wypukłymi i wklęsłymi elementami. W zdecydowanej większości przypadków konieczne będzie ich całkowite usunięcie, a następnie zeszlifowanie / wygładzenie podłoża (musisz się liczyć z koniecznością uzupełnienia ubytków) oraz zagruntowanie ściany.

Podsumowanie

Tapety i fototapety to produkty wykończeniowe, które pozwalają efektywnie i długotrwale wykończyć ściany w większości pomieszczeń w domu, mieszkaniu i we wnętrzach komercyjnych. Jeżeli ściany, które chcesz okleić tapetami wcześniej były malowane farbami – nie musisz rezygnować z tapetowania. Tapeta na pomalowaną ścianę solidnie zwiąże się z podłożem pod warunkiem, że wcześniej przeanalizujesz rodzaj zastosowanej farby, a w razie potrzeby – odpowiednio przygotujesz ścianę. Tapetowanie pomalowanej ściany jest możliwe!

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 7 =