Jak naklejać fototapetę? – instrukcja klejenia fototapety

utworzone przez | 26 kwietnia 2023 | 0 komentarzy

26 kwietnia 2023 | 0 komentarzy

About The Author

Fototapeta jest gwarancją oryginalnego wykończenia ścian. W opcji na zamówienie i na wymiar może być produktem w 100% spersonalizowanym i perfekcyjnie dopasowanym do rozmiaru powierzchni, na której ma zostać zamontowana. Bezkonkurencyjna estetyka nowoczesnych fototapet oraz ich wyjątkowa trwałość i odporność na uszkodzenia sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po to rozwiązanie, zarówno w aranżacjach prywatnych, jak i komercyjnych. Dodatkowym atutem fototapet jest ich stosunkowo łatwy montaż.

Kluczowym etapem montażu fototapet jest… przygotowanie podłoża, które może zająć nawet kilka dni. Samo kładzenie fototapety jest zdecydowanie prostsze i najczęściej trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jak przygotować ścianę pod montaż fototapety? Jak kłaść fototapetę na ścianie?

Zanim zaplanujesz montaż fototapety – wybierz jej rodzaj

Współcześni producenci tapet i fototapet mają do wyboru szeroką paletę materiałów bazowych, na których mogą powstawać zarówno idealnie gładkie fototapety z wysokiej jakości nadrukami, jak i tapety z rozmaitymi strukturami.

Najpopularniejsze rodzaje fototapet tworzone są na papierze lateksowym, który zapewnia produktom optymalną trwałość i wierne odwzorowanie projektów. Nadruki na papierze lateksowym wykonuje się przede wszystkim z zastosowaniem technologii druku UV, która polega na napylaniu na powierzchnię papieru specjalnych atramentów polimerowych, od razu utwardzanych za pomocą światła ultrafioletowego.

Instrukcja klejenia fototapety

Przygotuj ścianę – kładzenie fototapety na różnych podłożach

Na jakie podłoże i jak przyklejać fototapetę? Podłoże pod fototapetę powinno być gładkie, suche i chłonne. Brak dziur czy rys jest gwarancją optymalnego efektu wizualnego, a suchość i równomierna chłonność podłoża ma kluczowe znaczenie dla solidności związania fototapety ze ścianą, na całej jej powierzchni.

Fototapety można kleić na ścianach pomalowanych farbami na bazie wody. Cienką warstwę farby wystarczy zagruntować preparatem gruntującym. W przypadku ścian malowanych wielokrotnie należy zmyć wierzchnią warstwę farby za pomocą wody z mydłem lub wody z dodatkiem kwasu salicylowego, a w kolejnym kroku zagruntować. Powierzchnie wykończone wcześniej farbą olejną wymagają jej usunięcia – taka ściana jest śliska i niemal całkowicie niechłonna.

Wszystko, co musisz wiedzieć o podłożach, na których można przeprowadzić skuteczne klejenie fototapety, znajdziesz we wpisie: Podłoże pod fototapetę – na czym możemy kleić fototapetę.

Jak przykleić fototapetę na ścianę z tapetą?

Jeśli na ścianach Twojego mieszkania lub biura już jest fototapeta, którą właśnie chcesz zastąpić inną – możesz rozważyć przyklejenie fototapety na fototapetę. Takie rozwiązanie wchodzi w grę, jeśli stara fototapeta jest papierowa (bez warstwy laminatu!), gładka i bez wyraźnych uszkodzeń. Ponadto fototapeta powinna ściśle przylegać do ściany na całej jej powierzchni, a kolorystyka obydwu produktów (starej i nowej fototapety) być zbliżona.

Sprawdź, w jakich sytuacjach układanie fototapety na fototapecie jest możliwe, a kiedy należy bezwzględnie usunąć stary materiał wykończeniowy.

Jak usunąć starą tapetę lub fototapetę?

Wiesz już, że w większości przypadków proces przygotowania podłoża pod kładzenie fototapety nie wymaga przeprowadzania gruntownej renowacji powierzchni ściany. Są jednak takie sytuacje, w których przed montażem fototapety konieczne jest usunięcie starej tapety lub fototapety.

Stare tapety i fototapety możesz usunąć ze ścian na sucho (za pomocą nożyka i szpachelki) lub na mokro. Druga opcja jest zdecydowanie łatwiejsza i mniej pracochłonna. Fototapetę należy zmoczyć letnią wodą (opcjonalnie roztworem wody z octem, w proporcjach 1:1) lub preparatem do usuwania tapet. Wodę lub specjalistyczny środek należy nałożyć na ścianę za pomocą pędzla, gąbki, spryskiwacza lub parownicy. Jeśli fototapeta posiada nieprzepuszczalną warstwę zewnętrzną – konieczne jest jej wcześniejsze przetarcie papierem ściernym. Po około 5 – 15 minutach po zmoczeniu powierzchni można zacząć usuwać fototapetę za pomocą szpachli.

Dokładną instrukcję usuwania starej fototapety przygotowaliśmy w osobnym poradniku: Jak usunąć starą fototapetę.

Klejenie fototapety krok po kroku

Czas na instrukcję montażu! Jak położyć fototapetę? Jaki klej i narzędzia należy przygotować?

  1. Przygotowanie podłoża. Ściana przed montażem powinna być całkowicie sucha, dlatego poszczególne etapy przygotowywania powierzchni należy rozłożyć w czasie w taki sposób, by gruntowanie (ostatni etap przygotowania ściany) miało miejsce minimum 24 godziny przed zaplanowanym kładzeniem fototapety.
  2. Oznaczenie pionów na ścianie. Fototapety produkowane są w pasach, które muszą zostać do siebie dopasowane w taki sposób, by uzyskać pożądany efekt wizualny. Wzory na brytach po prostu musza stykać się ze sobą w odpowiednich miejscach, co jest szczególnie ważne w przypadku fototapet ze zdjęciami!
  3. Nałożenie kleju na ścianę. Użyj szerokiego pędzla i kleju zalecany przez producenta fototapety. Klej należy nanieść równomiernie na całą powierzchnię montażu, nie zapominając o rogach i krawędziach ściany.
  4. Nałożenie kleju na wewnętrzną / roboczą stronę fototapety. Rozsmaruj klej na całej powierzchni, od krawędzi do krawędzi, a następnie odczekać około 5 minuta, by materiał odpowiednio nasiąknął. Ważne, by nakładanie kleju na kolejne bryty było przeprowadzane w taki sam sposób, z zastosowaniem tej samej ilości kleju i czasu nasiąkania.
  5. Naklejanie fototapety przeprowadzamy do góry w dół. Fototapetę dociskaj gumowym wałkiem, który zapewni optymalne przyleganie materiału do ściany oraz pozwoli na usunięcie ewentualnych pęcherzyków powietrza. Ewentualne poprawki wykonaj od razu po przyklejeniu brytu. Po około 10 – 15 minutach ponownie sięgnij po gumowy wałek i dociśnij całość.

Pamiętaj, że montaż fototapety na ścianie możesz również zlecić profesjonalistom. Większość producentów fototapet oferuje swoim klientom możliwość zamówienia produkty z usługa montażu. Warto rozważyć tę kwestię, jeśli Twoja ściana jest bardzo duża lub bardzo wysoka, ma nieregularny kształt lub liczne wystające elementy.

Jak naklejać fototapetę?

Podsumowanie

Planujesz wykończenie ścian w domu lub biurze za pomocą fototapety? To doskonały pomysł! Wybierz producenta oferującego fototapety drukowane na najwyższej jakości papierze lateksowym i laminowane. Zaplanuj przygotowanie podłoża pod montaż fototapety, dobierając środki i metody do rodzaju wykończenia ściany. Układanie fototapety możesz przeprowadzić samodzielnie lub zlecić go specjalistom.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × dwa =