Czy można nakleić tapetę na tapetę?

utworzone przez | 1 grudnia 2021 | 0 komentarzy

1 grudnia 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Nowa tapeta to nowy pomysł na wnętrze! Naszym celem powinno być uzyskanie równocześnie satysfakcjonującego i maksymalnie trwałego efektu wizualnego. Jak go osiągnąć? Przede wszystkim nie oszczędzając na materiałach! Najwyższej jakości tapety i odpowiednio dobrany, skuteczny klej to gwarancja optymalnych rezultatów. A co z przygotowaniem ścian? Najlepszy efekt uzyskamy przyklejając tapetę na gładką, suchą i chłonną powierzchnię ściany. Co zrobić w sytuacji, gdy na ścianie znajduje się inna tapeta? Usuwać czy przyklejać tapetę na tapetę? Sprawdźmy, czy można kłaść tapetę na tapetę!

Montaż tapety lub fototapety – przygotowanie ściany pod fototapetę

Przyklejenie tapety lub fototapety  w większości przypadków wymaga odpowiedniego przygotowania ścian. Powierzchnia, do której będziemy przyklejać tapetę powinna być maksymalnie gładka (bez dziur i wypukłości), sucha i odpowiednio chłonna (w sposób umożliwiający właściwe związanie się kleju z powierzchnią ściany).

Co zrobić, jeśli na ścianie, na którą chcemy przykleić nową tapetę, znajduje się stara? Optymalnym rozwiązaniem jest jej usunięcie. Można to zrobić na kilka sposobów: na sucho, na mokro i z wykorzystaniem specjalnych sprzętów lub preparatów (wszystkie metody opisaliśmy szczegółowo we wpisie: Jak usunąć stara fototapetę?). Ściana, z której usunięto starą tapetę lub fototapetę, będzie wymagała przeprowadzenia podstawowych prac naprawczych, przede wszystkim:  załatania dziur gładzią, wygładzenia / wyrównanie powierzchni i osuszenia. Wszystkie prace związane z usuwaniem i naprawianiem powierzchni ścian są czasochłonne i pracochłonne. Czy zatem usuwanie starej tapety zawsze jest konieczne?

Kiedy i czy można przykleić tapetę na tapetę?

Efektywne przyklejenie tapety na tapetę, fototapety na tapetę lub tapety na fototapetę jest możliwe pod pewnymi warunkami. Kiedy można kłaść tapetę na tapetę, a kiedy lepiej zdecydować się na wcześniejsze oczyszczenie ścian?

Sprawdź, kiedy można kłaść tapetę na tapetę!

Klejenie tapety na tapetę jest możliwe, jeśli:

 • stara tapeta jest tapetą papierową / ma podstawę papierową
 • powierzchnia starej tapety nie jest zalaminowana, nie ma powłoki polimerowej lub metalizowanej
 • powierzchnia starej tapety jest gładka, bez ozdobnych wytłoczeń
 • stara tapeta nie jest uszkodzona mechanicznie, nie ma w niej wyraźnych rys, dziur i pęknięć
 • stara tapeta przylega ściśle do ściany na całej powierzchni, nie pęka i nie odchodzi na rogach
 • ściana jest równa i nie ma na niej uszkodzeń wymagających przeprowadzenia prac naprawczych (dziur, wgłębień, wypukłości, głębokich rys, pofałdowań)
 • kolorystyka obydwu tapet jest zbliżona, nieznacznie się różni lub stara tapeta jest maksymalnie jasna (bez wyraźnych, odcinających się od tła wzorów).

Kiedy zrezygnować z klejenia tapety na tapetę?

Zrezygnuj z klejenia tapety na tapetę, jeśli:

 • stara tapeta jest wykonana z materiału innego niż papier, np. tkaniny lub winylu
 • stara tapeta posiada hermetyczną, ochronną warstwę zewnętrzną, np. laminat, folię polimerową
 • powierzchnia starej tapety ma intensywny, głęboko tłoczony wzór
 • powierzchnia starej tapety jest zniszczona, posiada liczne i dobrze widoczne zadrapania
 • stara tapeta nie przylega ściśle do ściany, na jej powierzchni widoczne są pęknięcia i uwypuklenia / bąbelki, rogi tapety odklejają się
 • ściana jest nierówna i wymaga przeprowadzenia prac naprawczych
 • stara tapeta jest zdecydowanie ciemniejsza od nowej lub posiada intensywny wzór z mocno zarysowanymi konturami w ciemnych kolorach
 • wiek starej tapety – tapety, które zostały przyklejone na ścianach kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu lepiej usunąć, na ich powierzchni znajdują się bowiem zabrudzenia, które będą mieszać się z klejem, tworząc ciemne plamy (mogą one przebijać rzez jasne tapety) i osłabiając jego skuteczność.

Specjaliści podkreślają, że decydując się na przyklejenie tapety na tapetę należy przeanalizować również jakość obydwu materiałów (zarówno stara, jak i nowa fototapeta powinny być minimum dobrej jakości) oraz wybrać najwyższej jakości klej do tapet, który pozwoli solidnie związać nową tapetę z powierzchnią ściany, na której jest stara tapeta.

Co z fototapetą? Czy fototapetę można przykleić na tapetę?

Podczas naklejania wysokiej jakości fototapet wykonanych na papierze lateksowym, obowiązują te same zasady, co podczas naklejania papierowych tapet. Czy na tapetę można położyć fototapetę? Tak, jeśli stara tapeta ma papierowe podłoże, nie jest pokryta laminatem, jest w dobrym stanie i ściśle przylega do ściany. Twierdzącej odpowiedzi udzielimy również na pytanie: czy można przykleić tapetę na fototapetę? Taki zabieg również można przeprowadzić z sukcesem, oczywiście pod warunkiem, zachowania wszystkich wymienionych wyżej warunków.

Decydując się na naklejenie fototapety na tapetę kluczowym aspektem w kontekście estetyki finalnego efektu będzie dopasowanie kolorystyczne starej tapety i nowej fototapety. Optymalne rezultaty wizualne uzyskamy, jeśli stary produkt będzie jaśniejszy (najlepiej bez żadnego wyraźnego wzoru i bezwzględnie bez ciemnych konturów itp.) lub w kolorystyce maksymalnie zbliżonej do kolorów nowej fototapety.

Jak przykleić fototapetę na tapetę?

Twoja stara tapeta jest papierowa, ściśle przylega do ściany i nie jest zniszczona? Możesz nakleić na nią wybraną fototapetę lub tapetę! Jak przykleić fototapetę na tapetę? Oto instrukcja krok po kroku:

 1. Sprawdź stan ściany i łączeń, tzw. szwów między brytami starej tapety – niewielkie luźne fragmenty tapety możesz podkleić lub oderwać, a ewentualne ubytki na ścianie zaszpachlować masą gipsową.
 2. Oczyść ściany z wszelkich zabrudzeń (odkurzanie, mycie z użyciem detergentu) – kurz i tłuszcz pozostawione na starej tapecie mogą negatywnie wpłynąć na estetykę i trwałość montażu nowej tapety.
 3. Osusz ściany – przyklejenie nowej tapety na wilgotnej ścianie mogłoby spowodować korozję produktu, jego stopniowe odklejanie się i szybka utratę walorów estetycznych.
 4. Zagruntuj ściany – to najlepszy sposób na wyrównanie chłonności ścian. Gruntowanie należy przeprowadzić w oparciu o produkt wysokiej klasy, dedykowany tego typu pracom (grunt do tapet).
 5. Ponownie osusz ściany.
 6. Jeżeli po zagruntowaniu i wysuszeniu ścian stara tapeta nadal ściśle przylega do powierzchni ściany – możesz rozpocząć tapetowanie.
 7. Przyklejanie tapety na tapecie wykonuje się w taki sam sposób, jak klejenie tapety bezpośrednio na ścianie. Warto jedynie tak zaplanować tapetowanie, aby łączenia nowej tapety nie pokrywały się z łączeniami starej.

Proces klejenia fototapety krok po kroku dokładniej opisujemy w naszym poradniku, który można znaleźć na naszym blogu.

Podsumowanie

Estetyczne i trwałe przyklejenie tapety lub fototapety wymaga odpowiedniego przygotowania ściany. Powierzchnia ściany powinna być gładka, sucha i równomiernie chłonna. Jeżeli na ścianie znajduje się stara tapeta – można usunąć ją w całości lub rozważyć opcje przyklejenia nowej tapety na starą. Czy można kłaść tapetę na tapetę? Można, ale pod warunkiem, że stara tapeta jest papierowa, ściśle przylega do ściany, nie ma ozdobnych tłoczeń, a jej kolor jest maksymalnie zbliżony (lub jaśniejszy) do kolorystyki nowej tapety lub fototapety. Czy można nakleić tapetę na tapetę winylową, tekstylną lub pokrytą warstwa ochronnego laminatu? Nie! Niechłonne podłoże uniemożliwi solidne związanie klejem nowego produktu ze starym.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 4 =