Podłoże pod fototapetę – na czym możemy kleić fototapetę?

utworzone przez | 25 kwietnia 2022 | 0 komentarzy

25 kwietnia 2022 | 0 komentarzy

About The Author

Nowoczesne fototapety to produkty maksymalnie trwałe i wytrzymałe, które są w stanie udźwignąć nawet najbardziej nieszablonowe pomysły na aranżacje. Estetyczne przyklejenie fototapety na wybraną powierzchnię wymaga jej właściwego przygotowania. Idealne podłoże pod tapetę powinno być suche, gładkie i równomiernie chłonne. Standardowo fototapetę kładzie się na ścianie, ale… Czy od tej reguły są wyjątki? Owszem! Fototapetę można przykleić również na starą tapetę lub fototapetę, meble, drzwi, boazerię, a nawet kafelki! Pamiętaj jednak, że efekt tych zabiegów może być różny! Tutaj wszystko zależy od Ciebie, Twoich oczekiwań i pracy, którą włożysz w przygotowania i wykończenie swojego projektu.

Fototapety na ścianę – przygotuj podłoże pod tapetę

Najlepszym pomysłem na wykorzystanie fototapety w aranżacji wnętrza jest jej przyklejenie do ściany. Podłoże pod fototapetę powinno być gładkie (bez dziur i rys), suche (kładzenie fototapety na wilgotnej ścianie doprowadzi do korozji i odklejania się materiału od powierzchni) oraz chłonne. Wysoka i równomierna chłonność powierzchni ściany to gwarancja, że klej solidnie zwiąże fototapetę z podłożem na całej powierzchni, zapewniając maksymalnie trwały i estetyczny efekt wizualny.

A co, jeśli ściana, na której chcesz przykleić fototapetę jest pomalowana? To zależy od rodzaju farby! Farby olejne sprawiają, że powierzchnia ścian jest śliska, a jej chłonność – maksymalnie ograniczona. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie farby ze ściany. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie jest to możliwe – należy przeszlifować ścianę papierem ściernym (dzięki temu zwiększymy jej przyczepność), zagruntować z zastosowaniem odpowiedniego preparatu / gruntu oraz kleju.

Mniejszym wyzwaniem będzie ściana pomalowana farbami na bazie wody. Takie farby są stosunkowo łatwe do usunięcia – możesz je zmyć wodą z mydłem lub wodą z dodatkiem kwasu salicylowego. Jeżeli jednak warstwa farby jest cienka (czyli nie jest entą warstwą na ścianie!), a jej powierzchnia gładka i chłonna – możesz przykleić fototapetę bez obaw o efekt końcowy. Wystarczy zagruntować ścianę preparatem gruntującym i dodatkowo rozcieńczonym klejem (tuż przed przyklejeniem fototapety).

Klejenie fototapety na fototapetę

Skuteczne kładzenie fototapety na fototapetę jest możliwe! Jeżeli stara fototapeta jest papierowa i nielaminowana, ściśle przylega do ściany, a jej powierzchnia jest gładka, bez wytłoczeń i wyraźnych uszkodzeń mechanicznych – możesz zaplanować przyklejanie fototapety na fototapetę. Jak to zrobić? Konieczne jest oczyszczenie ściany z zabrudzeń (sięgnij po odkurzacz i detergent, który rozprawi się z tłustymi plamami), osuszenie, a następnie zagruntowanie powierzchni i jej ponowne osuszenie. Klejenie fototapety na fototapetę przebiega w taki sam sposób, jak przyklejanie fototapety bezpośrednio na ścianie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o klejeniu fototapety na fototapetę znajdziesz we wpisie: Czy można nakleić tapetę na tapetę?

Zrezygnuj z klejenia fototapety na fototapetę, jeśli stara tapeta jest w złym stanie technicznym – nie przylega ściśle do ściany, na jej powierzchni widać bąble, a rogi się odklejają. Niepowodzeniem skończą się również próby przyklejenia nowej fototapety na fototapetę z laminatem – jej powierzchnia jest niemal całkowicie niechłonna. Złym pomysłem jest także klejenie fototapety na starą fototapetę winylową! Zwróć uwagę na kolor i wzór starej fototapety – intensywne i tłoczone wzory oraz ciemne kolory z wyrazistymi konturami mogą przebijać się przez nową fototapetę!

Zdecydowałeś/aś się usunąć starą tapetę? Sprawdź, jak to zrobić w naszym poradniku: Jak usunąć starą fototapetę?

Fototapety na meble i drzwi

Miłośnicy prac w stylu DIY udowadniają nam na niemal każdym kroku, że możliwości zastosowania wybranych materiałów są zdecydowanie większe niż zakładaliśmy! Fototapety tylko na ścianie? Nic bardziej mylnego! Fototapety można przykleić m.in. na korpusy i fronty meblowe oraz na drzwi wewnętrzne. To doskonały sposób na szybką, ekonomiczną i… spektakularną metamorfozę mebli i wnętrz.

Do oklejania mebli i drzwi polecamy specjalne laminowane fotookleiny. To produkty wykonane z najwyższej jakości folii, którą zadrukowujemy w technologii UV i docinamy na wymiar z bezkonkurencyjną precyzją za pomocą zaawansowanych technologicznie ploterów tnących. Planując metamorfozę wnętrza możesz sięgnąć po zdjęcia i grafiki z naszej bazy lub wykorzystać własne zdjęcia i autorskie grafiki. Zapewniamy perfekcyjne odwzorowanie Twojego projektu i maksymalną stabilność wizualną nadruku.

Transfer tego szczególnego rodzaju fototapety na mebli i drzwi jest bardzo łatwy. Wystarczy dokładnie oczyścić i wysuszyć wybraną powierzchnię, a następnie powoli powoli przenieść fotookleinę stopniowo usuwając bazę transferową i ewentualne bąble powietrza.

Alternatywne pomysły na wykorzystanie fototapety

Najbardziej kreatywni miłośnicy DIY sięgają po fototapety i fotookleiny również w celu przyklejania ich na powierzchnie kafelków, boazerii, a nawet… szkła! Fototapety na kafelki / fototapety na boazerię? To może się udać! Oczywiście w tej sytuacji należy się liczyć z powstaniem nierówności wynikających ze struktury podłoża (fugi, łączenia listew), ale to już zostawiamy wyobraźni majsterkowiczów. Fototapety na szkło można zamontować sięgając po dwustronne taśmy klejące lub praktyczniejsze i łatwiejsze w transferze fotookleiny.

Podsumowanie – na czym można kleić fototapetę?

Estetyczne przyklejenie fototapety na wybranej powierzchni wymaga jej odpowiedniego przygotowania i zastosowania odpowiednio dobranego kleju. Najlepsze efekty wizualne otrzymasz przyklejając fototapetę na gładką, sucha i chłonną ścianę. Klejenie fototapety na fototapetę może się udać pod warunkiem, że stara tapeta jest w dobrym stanie i doskonale trzyma się ściany. Po fototapety możesz również sięgnąć w celu naklejenia ich na inne powierzchnie, m.in. płyty meblowe, drewnianą boazerię, a nawet kafelki! Kluczem do satysfakcjonujących rezultatów w tym wypadku będzie wybranie grubszych fototapet, które ukryją ewentualne nierówności lub nowoczesnej fotookleiny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 6 =