Obraz na płótnie Canvas – czym jest i jakie ma zastosowania?

utworzone przez | 29 lipca 2021 | 0 komentarzy

29 lipca 2021 | 0 komentarzy

About The Author

Canvas to tkanina płócienna, charakteryzująca się doskonałymi walorami użytkowymi. Jest stosowana przez wiele branż, zarówno jako materiał do tworzenia rozmaitych wyrobów praktycznych (m.in. żagli, namiotów, plecaków i toreb) i dekoracyjnych (obrazy, reprodukcje obrazów, zdjęcia) oraz baza projektów artystycznych (przede wszystkim malaraskich), jak i jako nośnik informacji, coraz częściej stosowany w reklamie wielkoformatowej. Czym jest płótno Canvas? Co to jest obraz Canvas? Jakie zalety posiada ten materiał?

Płótno Canvas – co to jest?

Płótno Canvas nazywane jest płótnem artystycznym. To materiał wykonany z naturalnej bawełny (rzadziej lnu) o specyficznym, bardzo gęstym splocie, nazywanym splotem płóciennym – jest lżejszy od dżinsu, ale cięższy od zwykłej bawełny. Pierwsze płótna pojawiły się na przełomie XIV i XV wieku i były wytwarzane z konopii, od których zresztą pochodzi nazwa produktu: anglo-francuska nazwa canevaz i starofrancuska canevas (oba słowa mają korzenie w łacińskim cannapaceus czyli zrobione z konopi). Płótno typu Canvas zastąpiło ówczesnym malarzom drewniane panele. Jednym z najstarszych zachowanych obrazów olejnych wykonanych na płótnie jest Dyptyk z Melun przedstawiający: Étienne Chevalier ze św. Stefanem (lewy panel) oraz Madonnę z Dzieciątkiem wśród Aniołów (prawy panel). Obraz datowany jest na około 1450 rok i obecnie jego dwie części zdeponowane są oddzielnie – lewy panel znajduje się w zbiorach muzeum Gemäldegalerie w Berlinie, a prawy panel w Koninklijk Museum voor Schone Kunsten w Antwerpii.

Canvas w nowoczesnej odsłonie może być wykonany również z surowców sztucznych, najczęściej z polichlorku winylu (PCV) lub z jego dodatkiem. Powierzchnia płótna Canvas może być matowa lub błyszcząca. Płótno typu Canvas, które ma być wykorzystane do stworzenia obrazu, reprodukcji obrazu lub wydruku dowolnego zdjęcia czy grafiki zwykle rozciąga się na wewnętrznej, drewnianej ramie (niewidoczna z zewnątrz) – zamalowywane lub zadrukowywane są również zewnętrzne krawędzie płótna, dzięki czemu obraz Canvas nie wymaga już zastosowania żadnych dodatkowych ram zewnętrznych.

Płótno Canvas co to jest?

Zastosowanie płótna Canvas

Płótno Canvas, jak już wspomniano we wstępie, wykorzystywane jest przez wiele branż. Sięgają po nie producenci odzieży i akcesoriów – tworząc m.in solidny plecaki i torby, etui na urządzenia elektroniczne, a nawet… letnie buty. Z płótna typu Canvas produkuje się również żagle oraz namioty i namioty imprezowe. Z płótna Canvas niezmiennie korzystają artyści – amatorscy i zawodowi malarze oraz studenci sztuk pięknych. W tej opcji płótno typu Canvas jest rozciągane na drewnianych ramach różnej wielkości, tworząc idealnie płaską powierzchnię, która może zostać zamalowana dowolną techniką.

Z płótna typu Canvas korzystają również współcześni producenci wysokojakościowych dekoracji do wnętrz. Obrazy Canvas stanowią niebanalną ozdobę ścian, która może zostać zastosowana zarówno w prywatnych wnętrzach, jak i obiektach ogólnodostępnych (również w muzeach, galeriach sztuki czy studiach fotograficznych, czyli wszędzie tam, gdzie niezbędna jest bezkonkurencyjna jakość i dokładność odwzorowania). Na płótnie typu Canvas można wydrukować dowolny obraz (reprodukcję), grafikę lub zdjęcie – bez względu na kolorystykę, stopień skomplikowania projektu czy ilość detali. Wszystkie barwy i odcienie oraz szczegóły będą odwzorowane z zachowaniem najwyższej precyzji. Obrazy Canvas mogą mieć dowolną wielkość, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technik druku – można wykonać zarówno pojedyncze sztuki, jak i nieograniczoną ilość identycznych kopii.

Odpowiednio zabezpieczone płótno typu Canvas wykorzystywane jest również przez branżę reklamowo – marketingową. Na płótnie Canvas drukowane są wysokiej jakości banery reklamowe w różnych formatach (również w druku wielkoformatowym), do wykorzystania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Oryginalne podłoże stanowi trwały i solidny nośnik informacji i pozwala skutecznie wyróżnić promowany produkt lub usługę na tle innych produktów POS, wykonanych ze standardowych materiałów reklamowych.

Płótno Canvas czym jest?

Płótno Canvas – właściwości i zalety

Płótno typu Canvas to materiał, który posiada szereg właściwości decydujących o jego popularności. Oto najważniejsze zalety materiału:

  • możliwość dowolnego zadrukowania płótna Canvas z wykorzystanie ploterów drukujących atramentami barwnikowymi i pigmentowymi
  • wysoka chłonność atramentu z gwarancją perfekcyjnego nasycenia i odwzorowania kolorów oraz zachowania pełnej ostrości konturów
  • dostępne w wersji błyszczącej i matowej – możliwość uzyskania różnych efektów wizualnych
  • odporna na promieniowanie UV
  • odporne na wilgoć (dodatkowe zabezpieczenie płótna przed pleśnieniem)
  • dopuszczone do użytku wewnątrz i na zewnątrz
  • 100% bawełniane płótno typu Canvas jest przyjazne dla środowiska.

Obraz na płótnie typu Canvas

Obraz na płótnie Canvas to jedna z najpopularniejszych dekoracji ściennych, stosowana zarówno w prywatnych domach i mieszkaniach, jak i pomieszczeniach firmowych: biurach, hotelach, salach konferencyjnych oraz wnętrzach budynków użyteczności publicznej (ośrodkach medycznych, różnego rodzaju instytucjach kulturalnych czy urzędach). Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom i zaletom – płótno Canvas stanowi rewelacyjną bazę dla obrazów (oryginalnych i najwyższej jakości reprodukcji), grafik oraz zdjęć. Perfekcyjne odwzorowanie kolorów i wszelkich detali pozwala na tworzenie niebanalnych dekoracji, które w 100% oddają wybrany projekt, jego nastrój, klimat, kolorystykę i wszelkie szczegóły.

Canvas obraz to dekoracja, którą możemy zastosować w dowolnym pomieszczeniu – bez względu na jego przeznaczenie i specyficzne warunki w nim panujące. Obrazy na płótnie typu Canvas sprawdzą się więc zarówno w salonie i sypialni, jak i w nieco bardziej wymagających i trudniejszych ze względu na podwyższoną wilgotność i podwyższoną temperaturę: kuchni i łazience. Płótno Canvas jest wodoodporne i bezproblemowe do utrzymania w czystości – nie ulegnie zniszczeniu poprzez zachlapanie i można je skutecznie przecierać na mokro.

Canvas czym jest?

Podsumowanie

Płótno typu Canvas to solidy, trwały materiał, z którego korzystają przedstawiciele różnych branż. Obrazy Canvas stanowią dekorację ścienną, która jest szeroko stosowana zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i komercyjnych. Obrazy na płótnie typu Canvas mogą być wykonywane w seriach o dowolnej ilości kopii oraz jako pojedyncze, w pełni spersonalizowane produkty (np. wydruk zdjęć na płótnie Canvas). Dzięki wyjątkowym właściwościom tego materiału – wszystkie grafiki nadrukowywane na płótnie typu Canvas mają perfekcyjnie odwzorowane i nasycone kolory oraz wyraziste kontury. Po płótno Canvas coraz częściej sięga również branża reklamowa, która na tym oryginalnym podłożu tworzy wysokiej jakości banery, przeznaczone do ekspozycji wewnątrz lub na zewnątrz budynków.

Obraz na płótnie Canvas

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 4 =