Tapeta do połowy ściany – jak wykończyć? Połączenie tapety z farbą

utworzone przez | 27 lipca 2023 | 0 komentarzy

27 lipca 2023 | 0 komentarzy

About The Author

Farba czy tapeta? Możesz mieć jedno i drugie! Farba to uniwersalny pomysł na aranżację niemal każdego pomieszczenia. Jest bezproblemowa w aplikacji i umożliwia przeprowadzanie ekonomicznych metamorfoz we wnętrzach. Tapety i fototapety wymagają nieco większego zaangażowania w montaż i przekonania, że wybrany wzór będzie Ci się podobał przez dłuższy czas. W nowoczesnych wnętrzach najczęściej stosuje się tapety i fototapety na jednej, najbardziej reprezentacyjnej ze ścian, a pozostałe pokrywa się farbą.

A co, jeśli powiemy Ci, że możesz połączyć tapetę z farbą na jednej ścianie? Sprawdź, jak zaplanować i wykończyć taki projekt!

Połączenie fototapety z farbą na ścianie – w pionie czy w poziomie?

Połączenie fototapety z farbą na ścianie możesz wykonać w pionie lub poziomie – wszystko zależy od konkretnego wnętrza, jego funkcjonalności oraz Twojego pomysłu na dekorację.

  • Podział poziomy – to najpopularniejsze i najczęściej stosowane rozwiązanie, które dodaje wnętrzu eleganckiego charakteru, a w zależności od kolorów farb i wzorów na tapetach może przywodzić na myśl pałacowe wnętrza.
  • Podział pionowy – rzadziej stosowane połączenie, które jednak pozwala na efektowne przełamanie monotonii ściany. To jedne ze sposobów na wyznaczenie stref we wnętrzu – za pomocą pionowo przyklejonych brytów fototapety możesz np. oddzielić wizualnie od reszty pomieszczenia kącik czytelniczy, strefę jadalnianą czy strefę sypialnianą w pokoju dziecka.

Pamiętaj, że sposób, w jaki wykończysz ściany może mieć wpływ na optyczny odbiór proporcji wnętrza. W niskich pomieszczeniach lepiej zastosować podział pionowy, który optycznie „podniesie sufit”, a w dużym, przestronnym i wysokim pomieszczeniom poziomy podział doda przytulności.

Tapeta do połowy ściany – jak wykończyć? Połączenie tapety z farbą

Tapeta lub fototapeta i farba na jednej ścianie

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest farba położna od podłogi do 1/2 lub 3/5 wysokości ściany i tapeta przyklejona od tej wysokości do sufitu. Decydując się na tego typu aranżację z fototapetą – masz więcej możliwości, przede wszystkim ze względu na trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne nowoczesnej fototapety.

Połączenie fototapety i farby na ścianie może przebiegać odwrotnie niż w przypadku łączenia tapety z farbą. Zalaminowana fototapeta zamontowana od podłogi do 1/2 lub 3/5 wysokości ściany zachowa stabilność wizualną przez długi czas. Nie musisz się również martwić, że uszkodzisz ją krzesłem czy przysuniętym do ściany blatem stołu.

Nowoczesne fototapety do połowy ściany – do których pomieszczeń?

Tutaj również nie ogranicza Cię nic poza Twoją wyobraźnią i konkretnym pomysłem na aranżację wnętrza. Fototapeta i farba na jednej ścianie to połączenie, które najczęściej znajduje zastosowanie w sypialniach i przedpokojach.

Fototapeta do połowy ściany w sypialni doda wnętrzu subtelnej elegancji i pomoże w wykreowaniu przestrzeni idealnej do wypoczynku. Do sypialni najlepiej wybrać jasne kolory farb oraz fototapety ze zdjęciami lub grafikami przedstawiającymi kojące zmysły obrazki, np. zamglony las, zachmurzone niebo, motywy kwiatowe lub architektoniczne detale kamiennych budowli.

Fototapeta do połowy ściany w przedpokoju powinna harmonijnie wpisywać się w charakter wnętrza, pasować do znajdujących się w przedpokoju mebli oraz drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Decydując się na fototapetę w korytarzach, wiatrołapach, klatkach schodowych i holach zyskujesz dodatkowo solidną ochronę ścian w ciągach komunikacyjnych. Fototapetę w przedpokoju warto zamontować minimum do 3/5 wysokości – wszelkie odciski palców i przypadkowe zachlapania będzie można z fototapety usuwać na mokro!

Fototapeta do połowy ściany jak wykończyć?

Wiesz już, że połączenie fototapety i farby na ścianie to doskonały sposób na stworzenie interesującej aranżacji w pomieszczeniu. Jak wykończyć miejsce styku farby i tapety lub fototapety? Do wyboru masz kilka opcji:

  • Połącz tapetę / fototapetę i farbę, używając pasków tapetowych jako graniczników między materiałami. Listwy mogą być proste lub ozdobne, ale powinny pasować pod względem koloru i wzoru do tapety i farby.
  • Połącz tapetę / fototapetę i farbę drewnianymi listwami lub deskami, które wyraźnie rozgraniczą obydwa materiały. Listwy i deski mogą mieć naturalny kolor drewna (to świetne rozwiązanie do wnętrz z drewnianą podłogą!) lub być dowolnie wybarwione (pod kolor tapety lub farby).
  • Zastosuj efekt ombre, w którym farba będzie stopniowo przechodzić w kolory dominujące we wzorze tapety lub fototapety. Takie połącznie doda aranżacji głębi.
  • Odtwórz w strefie styku na części pokrytej farbą główny wzór z tapety lub fototapety. Stworzysz w ten sposób nieregularne połącznie między materiałami, z wizualnie zatartą granicą między nimi.
  • W nowoczesnych, industrialnych i młodzieżowych wnętrzach możesz pokusić się o zastosowanie nieoczywistych materiałów do połączenia fototapety lub tapety z farbą. Sięgnij po solidne taśmy klejące (np. z napisami) lub wymaluj na styku materiałów przerywaną bądź kropkowana linię w kontrastowym do całej aranżacji kolorze.


Podsumowanie

W połączeniu tapety z farbą istnieje wiele możliwości kreatywnego i atrakcyjnego wykończenia ściany. Możesz dostosować te pomysły do swojego stylu i preferencji, tworząc unikalną aranżację, w której fototapeta od połowy ściany doda wnętrzu pożądanego charakteru. Pamiętaj, że na efekt końcowy wpływ będzie miał zarówno dobór wzorów i kolorów, jak i sposób wykończenia styku, czyli połączenie fototapety z farbą na ścianie. Zastosuj płynne przejście między materiałami lub postaw na wyraźny podział, sięgając po drewniane listwy bądź dekoracyjne taśmy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + sześć =