Klasyczne neony to lampy wyładowcze, których historia sięga początków XX wieku. Pierwsze gięte szklane rurki wypełnione neonem i świecące na czerwono powstały w 1915 roku. W Polsce neony były niezwykle popularne w latach 60. i 70. XX wieku. Dominowały wówczas w przestrzeni miejskiej, skutecznie przyciągając uwagę przechodniów. Po blisko 40. latach neony przeżywają swój renesans i… znowu świecą! Tym razem jednak przede wszystkim światłem LED. Co to jest neon ledowy? Z jakich elementów się składa, jak jest tworzony i gdzie może być stosowany?

Technologia LED stosowana w produkcji neonów

Zanim odpowiemy sobie na pytanie czym są neony ledowe musimy zdefiniować technologię LED, która jest podstawą w produkcji neonów ledówych, a co za tym idzie – również naszych NEOLED-ów. A zatem… co to jest LED i czym charakteryzuje się technologia ledowa?

Co to jest LED?

LED, czyli light-emitting diode, to dioda elektroluminescencyjna, nazywana również diodą świecącą lub dioda emitującą światło. Formalnie zaliczana jest do półprzewodnikowych przyrządów optoelektrycznych, które emitują promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni oraz ultrafioletu. Za wynalazcę diody uznaje się amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka jr. Opracowana przez niego dioda weszła do masowej produkcji w latach 60. XX wieku.

Jak wytwarzane jest światło w źródłach LED?

Diody LED przekształcają energię elektryczną bezpośrednio w światło (dokładnie: w kwant promieniowania elektromagnetycznego) dzięki ruchowi elektronów wewnątrz elementu, między dwoma złączami diody. Proces elektroluminescencji zachodzi po podłączeniu diody emitującej światło do prądu. Wówczas elektrony zaczynają się przemieszczać między półprzewodnikami typu N i typu P, tracąc część swojej energii, która przekształcana jest w fotony. Ilość utraconej energii definiuje kolor wytwarzanego przez źródło LED światła.

Zalety światła ledowego

Początkowe koszty produktów LED są wyższe niż koszty konwencjonalnych źródeł światła. Jednak koszty związane z samą pracą produktów ledowych, ich użytkowaniem oraz serwisowaniem są znacznie niższe. Żywotność LED-ów jest kilkukrotnie dłuższa od żywotności nowoczesnych świetlówek energooszczędnych i nawet kilkunastokrotnie dłuższa od żywotności tradycyjnych żarówek. W zależności od producenta ledowych źródeł światła – LEDy mogą świecić nawet do 50 tysięcy godzin, czyli przez około 5 lat.

LEDy są również energooszczędne. Najczęściej zużywają mniej energii elektrycznej niż konwencjonalne źródła, dostarczając równocześnie tę samą ilość światła. Ponadto produkty ledowe nie zawierają niebezpiecznych materiałów (m.in. rtęci), a dzięki swojej trwałości są rzadziej wymieniane, co przekłada się na zmniejszoną ilość elektrośmieci trafiających na wysypiska.

Co to jest neon ledowy?

Neon ledowy to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych szklanych neonów (ich rodzaje omówiliśmy w osobnym wpisie o rodzajach neonów). Neony LED wykonywane są z trwałego tworzywa sztucznego oraz energooszczędnej i wydajnej technologii LED. Neony ledowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Neony ledowe są zdecydowanie trwalsze od swoich starszych szklanych koleżanek. Neony LED są zdecydowanie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i zmienne czynniki zewnętrzne.

Projektowanie neonów ledowych

Ledowe neony mogą mieć niemal każdy kształt i wielkość, być pojedynczymi elementami lub składać się z dowolnej ich liczby, połączonej zgodnie z projektem i wizją zamawiającego. Przyjmuje się, że minimalna szrokość / grubość Neony LED są zdecydowanie lżejsze od neonów szklanych, dzięki czemu można je bezpiecznie mocować na różnego rodzaju podłożach. W przypadku większych neonów wykonuje się transparentną bazę lub aluminiowy stelaż, który następnie montuje się do ściany.

Rodzaje i kolory neonów ledowych

Neony ledowe mogą świecić na niemal każdy kolor, a wykonane w technologii RGB umożliwiać swobodną zmianę kolorów i wygodne zarządzanie nimi za pomocą pilota.

Podstawowy podział neonów ledowych:

  • neony ledowe z białym licem i świecące na biało
  • neony ledowe z kolorowym licem i świecące w kolorze lica (do wyboru standardowe kolory: żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy, czerwony, niebieski i zielony)
  • neony ledowe wielokolorowe RGB (skrót z ang. Red, Green, Blue) z białym licem, które po włączeniu może świecić na dowolny kolor – z połączenia trzech kolorów podstawowych można uzyskać oko9ło 16 milinów odcieni światła.

Zasilanie neonów ledowych

Neony ledowe wyposażane są w zasilacze 12V (wtyczkowe, modułowe lub szczelne – przeznaczone do instalacji zewnętrznych), których moc jest dopasowywane do wielkości instalacji oraz ilości elementów, z których się składa. Przewód można podłączyć do neonu w dowolnym miejscu – po bokach, od góry lub od dołu. Istnieje również możliwość wykonania tzw. podłączenia kinkietowego – od tyłu neonu, co umożliwia na schowanie przewodów w ścianie. Pojedyncze elementy neonu (np. luźne litery) łączone są kablami – kolor kabla najlepiej dobrać do koloru podłoża, na którym będzie zamontowany neon.

Zastosowanie neonów ledowych

Neony ledowe stosowane są szeroko w reklamie i marketingu. Coraz częściej jednak pełnią wyłącznie funkcję oryginalnej i przyciągającej oko dekoracji ściennej. Na neony ledowe chętnie decydują się właściciele kawiarni, klubów, pizzerii i fancy restauracji. Zresztą jednym z najbardziej znanych neonów jest właśnie… neon Central Perk, czyli ulubionej kawiarni bohaterów kultowego serialu Przyjaciele. Neony doskonale wpisują się również w przestrzenie nowoczesnych biur oraz designerskie aranżacje prywatnych wnętrz (stanowią ozdobę salonów, sypialni i pokojów dziecięcych).

NEOLED, czyli neon ledowy od D-POS

NEOLEDy od D-POS to ledowe neony najwyższej jakości, które produkujemy w oparciu o specjalnie wyselekcjonowane materiały i elementy ledowe pochodzące od sprawdzonych producentów technologii LED. Oferujemy zarówno gotowe wzory, które możemy swobodnie personalizować, dopasowując m.in. wielkość i kolorystykę do indywidualnych potrzeb naszych Klientów, jak i NEOLED-y wykonywane od podstaw na zamówienie. Wykonujemy NEOLEDy dla Klientów indywidualnych oraz komercyjnych, w dowolnej ilości egzemplarzy.

Podsumowanie

Neony ledowe to rewolucja w branży świecących reklam i dekoracji. Nowoczesne tworzywa sztuczne i technologia LED umożliwia tworzenie trwałych neonów, które mogą świecić na dowolny kolor z dowolnie wybraną intensywnością. NEOLEDy dają niemal nieograniczone możliwości projektowania neonów, które mogą przedstawiać dowolne litery i napisy oraz motywy, wzory i nieskomplikowane grafiki. Jedynym ograniczeniem jest minimalna grubość / szerokość neonowej rurki, która w przypadku NEOLEDów wynosi około 15 mm.

Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego będziemy wdzięczni za ocenę tego artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + dwanaście =